dan de atleet z sport 125 NK dammen wacht spannende slotdag Joop Melio pakt de Zeeuwse titel Feyenoord-icoon Blankemeijer overleden New York was de laatste Van der Helm nieuwe rivaal voor Bobouh Cebrselassie liep zondag voor het eerst de prestigieu ze marathon van New York. Het was waarschijnlijk ook z'n laatste. Na zo'n 24 kilometer stapte hij uit. „Ik wil niet meer afzien. Dat betekent dat ik moet stoppen", verklaarde hij na afloop. door Wilko Voordouw DEN HAAG - Zondag kondigde Hai- le Gebrselassie, de man die wordt beschouwd als 's werelds beste hardloper, zijn afscheid van de atle- tieksport aan. De 37-jarige atleet uit Addis Abeba zette in New York een streep onder zijn rijke atletiek- carrière - misschien niet geheel toe vallig de stad die door Nederlan ders is gesticht. Met Nederland heeft de Ethiopiër een bijzondere band, mede dankzij zijn manager en vriend [os Hermens. Die bracht hem in vele wedstrijden in ons land aan de start. Gebrselassie liep hier slechts één marathon (2.06,20 uur, Amster dam 2005). Voor die tijd vestigde hij vier wereldrecords tijdens de FBK-games in Hengelo. Verder schitterde hij op wegwedstrijden als de Zevenheuvelenloop, de Til burg Ten Miles en de 20 van Alp hen. Toen hij in 1997 het derde van zijn vier wereldrecords op de atletiek baan in Hengelo vestigde, werd de atleet benoemd tot ereburger van die stad. Sindsdien is 'Mister Hen gelo' een van zijn bijnamen. Maar de FBK-games (voorheen Adriaan Paulen Memorial) waren in 1994 bijna failliet vanwege het eerste record van de atleet. „We zijn toen met de pet rondgegaan bij de sponsors om de wereldre cordpremie van 100.000 gulden (45.000 euro) bij elkaar te krijgen. Niemand had er rekening mee ge houden dat die schuchtere atleet die maar een paar woorden Engels sprak daartoe in staat zou zijn", herinnert Fedde Zwanenburg van de FBK-games zich. De Ethiopiër uit Addis Abeba kwam graag terug en Zwanenburg zag hem groeien als persoonlijk heid. „De atleet Haile is uniek, maar de mens Haile is helemaal uniek. Hij komt ergens, herkent de mensen, gaat op ze af, praat en is echt geïnteresseerd. Het was altijd een feest om hem bij ons te heb ben. Een groot mens", aldus Zwa nenburg. Henk Stevens, jarenlang de motor achter de Zevenheuvelenloop, be waart eveneens warme herinnerin gen, ook al liep Haile in Nijmegen in 2001 niet het verwachte wereld record op de 15 kilometer. Dat kwam in handen van Felix Limo, die in de wedstrijd geen kopwerk verrichtte en de Ethiopiër in de eindsprint versloeg. Vier jaar later was de Keizer terug, maar het luk te hem toen niet om de 41,29 mi nuten van Limo te verbeteren. „Haile zei toen dat hij het weer naar z'n zin had gehad. Die goede band met ons bleek ook drie jaar later. Een dag na zijn fabuleuze we reldrecord op de marathon in Ber lijn kwam hij toch naar ons jubi leumfeestje in Nijmegen. Hij was de eregast. Voor ons maakte hij een omweg van Berlijn, via Am sterdam en Nijmegen terug naar Addis, waar duizenden mensen hem op het vliegveld opwachtten. Zie jij Madonna zoiets doen?" Ook de 'Tilburg Ten Miles' was het decor van een fabuleus wereld record (dat wél werd erkend) van de Ethiopiër. Op 4 september 2005 vloog Haile Gebrselassie over het asfalt in Tilburg en kwam tot een tijd van 44.23 minuten. Virtu eel slechtte hij ook het wereldre cord op de 15 kilometer met 41.22 minuten. „Hij verbeterde het par koersrecord met maar liefst ander halve minuut", vertelt organisator Henk van Doremalen. „Dat ging zo: bij aankomst vroeg hij ons wat dat record was. Toen hij het hoor de zei hij simpelweg: 'No pro blem'. Hij is een voorbeeldatleet en een groot mens." door Daaf Kasse ZOUTELANDE - Het Nederlands damkampioenschap voor vrou wen krijgt vandaag een fantas tische ontknoping. Om tien uur gaat de slotronde in het Best Be ach Hotel in Zoutelande van start met vier koploopsters: Nina Hoek man, Ester van Muijen, Karlijn Overes en Rianka Rentmeester. De grote afwezige in de kopgroep is Vitalia Doumesh. De Noord-Hol landse speelster, die zondag door winst op Rianka Rentmeester al leen aan de leiding was gekomen, verloor in een interessant klassiek duel van Nina Hoekman. De vi- ce-wereldkampioene is vanuit een bijna kansloze positie ineens weer de grote favoriete voor de titel. Ze treft vandaag de laaggeklasseerde Astrid van der Stelt en heeft, in te genstelling tot haar concurrentes, dinsdag 9 november 2010 ROTTERDAM - Feyenoord-icoon Fred Blankemeijer is in de nacht van zondag op maandag op 84-jari- ge leeftijd overleden aan de gevol gen van een longontsteking. Tot dit jaar was Blankemeijer nog in dienst bij de club als senior mana ger. In totaal was hij meer dan ze ventig jaar lid van de club. Binnen Feyenoord werd gisteren met groot verdriet gereageerd op de dood van Blankemeijer. Oud-speler Wim Jansen kende Blankemeijer bijna vijftig jaar en ziet zijn overlijden als een groot verlies. „Ome Fred was Feye noord. Ik ben als tienjarig jongetje door hem aangenomen op de club. Hij is in mijn ogen altijd de grote man van Feyenoord ge weest." De twee meter lange Blankeme ijer, geboren op 13 augustus 1926 in Rotterdam, speelde tussen 1949 en 1953 28 wedstrijden voor het eerste elftal van Feyenoord. Hij maakte in die periode echter voor al indruk als jeugdscout. Later ging hij zich ook bezighouden met het aan- en verkoopbeleid. In 1979 Fred Blankemeijer werd hij door de club benoemd tot lid van verdienste, in 2004 kreeg hij een koninklijke onder scheiding en werd hij Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Bij de vertegenwoordigers van de pers was Blankemeijer populair als vraagbaak en perschef Zo kon hij als geen ander lastige vragen van journalisten ontwijken. Terwijl de zaal vol vragende gezichten en om hooggestoken vingers zat zei Blan kemeijer dan: „Mooi, géén vragen meer, zijn we allemaal vroeg thuis." Als eerbetoon werd eerder al de perszaal in het stadion naar hem vernoemd. Onder supporters was Blankeme ijer een voorbeeld van onvoor waardelijke clubtrouw. Als hem ge vraagd werd hoe het met hem ging antwoordde hij altijd hetzelf de: „Een kwestie van blijven ade men." De laatste jaren kreeg hij echter steeds meer problemen met zijn gezondheid, waarna hij begin 2010 stopte met werken. Aad van der Laan, voorzitter van de Sportclub Feyenoord, kende Blankemeijer ruim een halve eeuw. Hij werkte nauw met hem samen. „Ik ben geschokt en ver drietig", liet hij weten. „Maar tege lijkertijd koester ik de wetenschap dat het een voorrecht voor mij is om deze man meer dan vijftig jaar te hebben gekend." Feyenoord zal zondag rondom de thuiswedstrijd tegen sc Heerenveen uitgebreid stil staan bij het overlijden. door Fred Rabout HOEDEKENSKERKE - Pas in 2005 ging Joop Melio zich specialiseren op de overnacht of grote fond. Vijf jaar later pakt de vijftigjarige dui- venliefhebber uit Hoedekenskerke de provinciale titel op die grote fond. Hij staat zaterdag 20 novem ber in de Zaete in Yerseke tijdens de jaarlijkse kampioenenhuldiging van de Afdeling Zeeland op de hoogste trede van het fondpodium. Melio zat al eerder 'tussen de dui ven'. Halverwege de tachtiger jaren begon hij samen met vader Dirk in Baarland als combinatie Melio de duivensport te beoefenen. Een combinatie die vrijwel alle discipli nes van de duivensport, met een voorkeur voor de dagfond, beoefen de. „In 2005 ben ik zelfstandig verder gegaan", vertelt Melio. „De duiven bleven op de hokken bij mijn va der in Baarland. Hij is ondertussen tachtig en helpt nog bij de verzor ging, mede doordat ik mijn werk zaamheden in ploegendienst ver richt. De deelname aan de concour sen zag hij echter niet meer zitten. Ik hou niet van het spel op de kor tere afstanden. Als het weer een beetje meezit, is bijvoorbeeld een vitesseconcours op een kwartier af gelopen. Nog een keer een extra cir keltje draaien bij thuiskomst en je hebt geen prijs meer. Dus werd het na 2005 alleen maar de overnacht- fond. Ik haalde bij collega Peter Oe- le in Oudelande een aantal late jon gen en zo is het begonnen. Vorig jaar eindigde ik als derde in het Sa menspel 4 op de overnacht, dit jaar pak ik de titel. Zelfs de provinciale titel. Daar heb ik nooit van durven dromen." Melio dankt zijn titel aan een regel matig seizoen. De grote puntenpakkers waren de '312' en de '590'. Een vader en zoon. Beide voorzien van een donker kras verenpak. De vader is drie jaar, de zoon twee. Melio: „1\vee duifjes die het erg goed ge daan hebben. Ik moet er zuinig op zijn." Joop Melio heeft dus de smaak te pakken. Hij gaat voor prolongatie van de titel in 2011 maar meer nog voor een provinciale zege en als dat dan op St. Vincent zou zijn, wordt een droom realiteit, want stelt hij: „Dat is toch de absolute klassieker van de overnacht." Eindstanden Provinciaal Zeeland Overnacht: 1J. Melio (Hoedekensker ke), 2. C. Hermes&Zn (Lewedorp), 3. A. Moerland (Scherpenisse)r4. P. Oele (Oudelande), 5. Comb. Reijngoudt (Sint Philipsland), 6. H. Westveer (Oud Sabbinge), 7. Comb. Flipse (Westkapel- le), 8. VV. Kooreman (Kloosterzande), 9. W. Muiier (Wilhelminadorp), 10. E. Dek (Kruiningen). één plusremise achter haar naam staan. Rianka Rentmeester vocht zich te rug aan de leiding door een goede overwinning op Astrid van der Stelt, die na een dubieus offer steeds verder in de problemen kwam en in een kansloos eindspel verzeild raakte. Vandaag speelt de inwoonster van Nieuwdorp tegen Karlijn Overes. De speelster uit de Alblasserwaard dankt haar plaats in de kopgroep aan een zwaarbe vochten overwinning op hekken sluiter Leonie de Graag. Ester van Muijen had gisteren veel minder moeite om zich bij de lei ders te voegen. De debutante uit Wageningen liet gisteren al haar derde overwinning bijschrijven. Te gen Mariëlle Meijer offerde ze in het middenspel drie schijven om er vijf terug te slaan, waarna Me ijer zich meteen gewonnen gaf MIDDELBURG - Morad Bobouh heeft er een nieuwe concurrent bij. Frank van der Helm scoorde za terdag zes keer voor Zierikzee te gen Vrederust en bracht zijn totaal daarmee op 19 (doel)punten. Daar mee maakte de Schouwse aanval ler een" jump naar de tweede plaats in het PZC-topscorersklasse- ment. Hij staat twee punten ach ter koploper Bobouh. Meer dan de helft van zijn productie heeft Van der Helm in de laatste twee wed strijden gemaakt. Vorige week maakte hij er vier tegen BW'63 (14-0-zege) en nu zes tegen Vrede rust (11-0-zege). De aanvaller van Zierikzee heeft niet eens alles ge speeld. In het begin van de compe titie werd hij verschillende keren al in de eerste helft gewisseld. Hij kampte met een blessure en mocht eruit als hij zijn werk (doel punten maken) had gedaan. klasse goals factor totaal T Morad Bobouh Zeelandia Middelb. 3A zon 14 1,5 21 2 Frank van der Helm Zierikzee 4B zat 19 1 19 3 Rachid Bouhoudane Vosmeer 4B zat 18 1 18 4 Lodewijk van Keeken IJzendijke SA zon 15 1 15 5 Timmy Goossens Philippine 5A zon 14 1 14 6 Maarten Griep Heinkenszand 3A zat 9 1,5 13,5 Kyle Doesburg Goes 2E zon 9 1,5 13,5 8 Sebastian Lagrand Hoedekenskerke 4A zat 12 1 12 Mariusz Mosiej Kwadendamme 5B zon 12 1 12 Jaimy de Visser Axel 3A zon 8 1,5 12 11 Niels Kole Wemeldinge 4A zat 11 1 11 Thomas Vos Zierikzee 4B zat 11 1 11 j Jacco Seen Schoondijke 5A zon 11 1 11 14 Ronald Zwager Duiveland 2E zat 7 1,5 5 10,5 PieterdeMunnik DFS 3A zat 7 1,5 10,5 Danny Weber Krabbendijke 3B zat 7 1,5 10,5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 39