i8l zeeland Heemtuin ook in de herfst 'Eigenaren dwingen tot actie' Swingen in café 't Oude Raedthuys Interesse De heemtuin bij de watertoren van Axel is een goede barometer voor de stand van de inheemse natuur. De beheerders sturen wel een beetje, maar 'tuinieren vooral met de natuur mee'. Inbrekers slaan slag op vijf plekken Te hard rijdende brommers gesnapt almanak dinsdag 9 november 2010 door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Eigenaren van pan den in de gemeente Terneuzen die staan te verpauperen moeten ge dwongen worden om hun eigen dom in goede staat te houden. Daarvoor pleit raadslid Charles ten Hengel (D66). In schriftelijke vragen doet het raadslid burgemeester en wethou ders ook al een idee aan de hand. Hij oppert om in het vervolg alle bouwvergunningen onder voor waarde te verstrekken. Ten Hen gel: „De bedoelde voorwaarde is dan dat de vergunning uitsluitend verstrekt wordt, indien de eige naar en zijn opvolgers garanderen dat het aanzien van het betreffen de pand gedurende de gehele be- staansperiode fatsoenlijk blijft. Een en ander naar het oordeel van de gemeente." Er zou dan ook een 'passende sanctie' moeten komen als de eigenaar zich niet aan de ge maakte afspraken houdt. Het voor stel biedt op korte termijn geen soelaas, 'maar voor opvolgende ge neraties zou dit kunnen betekenen dat 'Koppen van Noordstraten' niet meer voorkomen'. HEEMTUIN AXEL door René Hoonhorst Zeldzame flora of fauna is niet vaak in de heemtuin aangetrof fen. Maar de kleine hof rond de Axelse wa tertoren is na dik tien jaar wel het domein van een enorm aantal planten en dieren. Hoewel de Stichting Landschaps beheer Zeeland (SLZ)- in samen spraak met gemeente en Staatsbos beheer - er in 1999 voor koos de natuur zo veel mogelijk zijn gang te laten, hebben planten en dieren hun weg naar de heemtuin gevon den. De tuin rond de voormalige watertoren is niet erg groot, maar het ontwerp was erop gericht om een leuk wandelingetje door een gevarieerd landschap te maken. Te gelijkertijd moest de wandeltuin niet te veel onderhoud vergen, om dat de diverse overheden en instel lingen daar geen geld voor had den. Boswachter Peter Maas prijst het inzicht van Eveline Hamelink van SLZ (destijds ook nog zijn werkge ver). Door een rechtstreeks in ver binding met de Axelse Kreek staan de kleine waterpartij aan te leg gen, bereikte de ontwerpster diver se doelen. De heemtuin lijkt gro ter doordat twee bruggetjes de wandelaar naar een overkant lei den. Tegelijkertijd lijken de bos schages, borders en open plekken intiemer. Romantische kronkel paadjes nodigen uit de heemtuin te doorkruisen en enkele rust- en kijkbankjes zorgen ervoor dat ook mensen die liever kijken hoe het gras en de planten groeien aan hun trekken komen. Deskundigen - bosbouwers, land schapsarchitecten en 'professione le' tuinliefhebbers - kunnen mak kelijk een boom opzetten over de vraag wat een heemtuin nou echt tot inheemse tuin maakt. Maar boswachter Maas vindt de Axelse heemtuin niet alleen als ontspan ningsplaats, maar ook als heem tuin heel geslaagd. Er mogen dan niet allerlei bijzondere plantjes en Ook brandnetels zijn belangrijk in heemtuin Bij het ontwerp voor de Axelse heemtuin probeerde de Stichting Landschapsbeheer Zeeland veel di verse soorten inheemse natuur bij elkaar te brengen. De heemtuin kent misschien geen hele zeldzame flora en fauna, maar geeft liefhebbers de kans op een klein oppervlak veel te zien. Het is een tuin voor mensen met oog voor detail. Boswachter Peter Maas: „Ga eens door de knieën en bekijk planten van dichterbij. Realiseer je dat een brandnetel belangrijk is als voed sel voor vele prachtige vlinders." beestjes voorkomen, die je ner gens anders vindt; er is wel een enorme variëteit aan soorten te zien geweest het afgelopen decen nium. Maar liefst 160 plantensoorten staken - af en toe of telkens weer - hun kop op in de heem tuin. Iemand die er oog voor heeft, vindt daar heel wat mooie exemplaren tussen. Maas wijst er overigens op dat heemtuinbezoe- kers in acht moeten nemen dat ook een 'gewone brandnetel' niet alleen een prikkelbare plant is, maar ook een belangrijke voedsel bron voor vlinders. Als mensen vanaf de nectarbar - een speciaal 'hangmeubel' om vlinderactivitei ten te bekijken - de atalanta, gehak kelde aurelia of dagpauwoog bekij ken, moeten ze er even bij stil staan dat die vlinders ook op brandnetels afkomen. Net zoals spitsmuizen, egels, salamanders en bunzings baat hebben bij hopen bladeren en rillen van (afval)hout. TERNEUZEN - Inbrekers zijn afgelo pen weekeinde flink bezig geweest in Zeeuws-Vlaanderen. Ze sloegen vijf keer toe. In Breskens was een vakantiewo ning aan de Kieweg het doelwit. Een tv, waterkoker en geluidsappa ratuur waren weg. In Hulst is ingebroken aan de Zo merstraat (buit: computer-, foto- en filmapparatuur, sieraden en een persoonlijk document) en aan de Nieuweweg (ook computerap paratuur). In Terneuzen is even eens computerapparatuur gestolen uit een huis aan de ie Verbindings straat. Aan de lacob Catsstraat in Terneuzen is zondag rond 1.30 uur in een schoolgebouw ingebroken. Daar werd niets vermist. INSECTENHOTEL Het insectenhotel ziet er wat verlaten uit, maar niets is minder waar. Veel beestjes betrekken in deze tijd een 'kamer' voor de winter. Solitaire bijen en wespen, oorwurmen en lieveheersbeestjes zoeken een holle stengel met een doorsnee die hen past en maken daar een onderkomen van. Veel 'gas ten' sluiten hun kamer af, bijvoorbeeld met een papje van zaagsel. NECTARBAR Het bord bij de 'nectarkroeg' laat zien welke vlinders zomer en najaar te zien zijn in het bloemenperkje voor het café. Vlinders laten zich in novem ber niet meer zien en de struiken en planten van het perkje voor de kroeg zijn net gesnoeid. Maar vanaf de twee barkrukken hebben bezoekers ook in herfst en winter mooi uitzicht op een groot deel van de heemtuin. TERNEUZEN - Bij controle op de Wielingenlaan in Terneuzen wer den gisteren 16 bromfietsen gecon troleerd. Vier ervan bleken bij een test op de rollerbank te hard te De chef van de redactie in Middel burg is altijd zeer begaan met zijn collega's. Bij ziekte zorgt hij voor een bloemetje of ontspannend leesvoer. Met Sinterklaas regelt hij steevast een chocoladeletter voor iedereen. Ook tussendoor vraagt hij naar het wel en wee van de mensen op de werkvloer. Maar het meest opvallen de is zijn interesse op maandagoch- kunnen rijden. Ook drie automobi listen kregen een bekeuring. Eén auto maakte te veel lawaai, van één was de APK verstreken en één bestuurder droeg geen gordel. Tip? redactie@pzc.nl tend. „Heb je nog iets leuks gedaan afgelopen weekend? Of iets grappigs meegemaaktHoe was het bezoek aan je schoonouders? En is het diner dat je echtgenoot zou maken nog goed gelukt?" Zijn collega's weten het intussen wel en vertellen op maandagochtend zo min mogelijk te gen hem. Want dat is de dag waar op hij dit hoekje in de krant vult. WESTDORPE - Café 't Oude Raedt huys in Westdorpe schudde afgelo pen zaterdagavond geregeld op haar grondvesten. Zeven muziek groepen toeterden er tijdens het blaaskapellen-festival flink op los. Een swingend feestje met enthou siast publiek dat de kelen schor zong en lekker meedeinde. „Zo rond de elfde van de elfde, de start van het carnavalsseizoen, zet ten we met dit festijn als opwar mer alvast de leuttoon", zei pen ningmeester Bryan Hofman van de organiserende lokale dweilband Tandjen Bei. Negen bands zouden er eerst optreden. Door een com municatiefoutje lieten er twee ver stek gaan. Tal van muziekstijlen kwamen voorbij. Van stevige rock, Balkanmuziek, nummers van The Beach Boys en Blondie tot Neder landstalige muziek. Na het eigen optreden hadden veel musici de smaak goed te pakken. Zij bliezen op de achtergrond ook nog mee met nummers van andere bands. Leden van Tandjen Bei vol aan de bak op 'hun' festival, foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 34