"We gaan geen dijk tot het maaiveld i8| 'Imkersdiploma komt boven WATERSCHAP De Noorddijk in Vrouwenpolder verliest waterstaatkundige functie van regionale waterkering dinsdag 9 november 2010 W door Annemarie Zevenbergen De karakteristieke Noorddijk in Vrou wenpolder krijgt een andere status: de dijk verandert van regionale waterkering in 'ge wone' binnendijk. Dit is het gevolg van het project Normering regionale waterkerin gen van de provincie. Doel daar van is herziening van het stelsel re gionale waterkeringen. In dat pro ject zitten medewerkers van het waterschap, de provincie en Rijks waterstaat. Zij hebben de regiona le keringen met waterstaatkundige functie onder de loep genomen om te zien of die functie nog rele vant is. Daaruit kwam naar voren dat de Vrouwenpolderse dijk zijn status verliest. Het gaat in feite om een papieren verandering, want er verandert vooralsnog niets aan de Vrouwen polderse dijk en omgeving. De Noorddijk blijft gewoon liggen waar die ligt. Theoretisch gezien worden, zoals omgeschreven in de ambtelijke stukken, 'de gebruiksmogelijkhe den van de dijk verruimd'. Dat kan betekenen dat er tegen de wa terkering gebouwd mag worden of dat de dijk doorgebroken mag wor den, bijvoorbeeld voor de aanleg van een weg. Maar dat is bij de Vrouwenpolderse dijk niet aan de orde. Het bestemmingsplan Bui tengebied biedt geen ruimere ge bruiksmogelijkheden. Het huidige college van B en W van Veere is ook niet van plan om bestem mingsplan danwel dijk aan te pas sen. Wethouder Jaap Melse van de ge meente Veere: „Het is een heel ka rakteristiek dijkje en het college is niet van plan om daar van alles te gaan doen. Als we denken aan wo ningbouw in Vrouwenpolder, zo als vastgelegd in de ontwikkelings- visie van de kern, dan kijken we eerst naar lintbebouwing langs de Fort den Haakweg. Eerst de lege plekken in de kern opvullen. Ver der zijn er geen woningbouwplan nen buiten de kern. Dat zou nu ook niet reëel zijn. We willen het Dat de dijk nu formeel een andere functie heeft, wil niet zeggen dat er ingrijpende veranderingen komen. „Het is een heel karakteristiek dijkje en het college is niet van plan om daar van alles te gaan doen", laat wethouder Jaap Melse weten. foto Izaak Verkeste door Maurits Sep middelburg - Nu hij als elfjarige en dus jongste imker van Neder land zijn diploma heeft behaald, mag- hij op een cursus paarden mennen, „Ach ja, Bram heeft zijn hele leven al iets gehad met die ren", lacht moeder Anja Lely. Zijzelf trouwens ook. Het is dus een familietrekje. „Als tweejarige was Bram al bezig met kevers, tor retjes, kikkers, padden. Hij heeft ook heel veel stekjes van planten op zijn kamer", vertelt Anja (42). Bram had eens in een boek gele zen over bijen. En toen kwam zijn moeder vorig jaar met het idee om een cursus voor beginnende im kers te gaan volgen. Zij zag een op roep in de PZC, waarin stond dat de imkerij vergrijst. „Ik dacht: 'Ia, imker, dat lijkt me leuk'. Ik ben als tienjarige ooit bij een imker ge weest en dat beeld is me altijd bij gebleven. Dus ik vroeg aan Bram: 'Zie jij dat ook zitten?' Hij was meteen enthousiast." Bram: „Ik wist alleen niet dat het zo zwaar was. We kregen veel theorie. Maar ik ben het blijven volgen. Het leukste waren de prak tijklessen. Een bijenleraar heeft ons geleerd hoe je een bijenvolk moet controleren, of je ze moet bij voeren, dat soort dingen. Per jaar kun je vijftien kilo honing van een volk krijgen, maar je moet ook vijf tien kilo suikerwater voeren." Bram vond de bijen wel leuk, maar omgekeerd lag dat anders. Hij werd regelmatig gestoken. Zo'n imkerspak heb je niet in kinderma ten, dus die bijen vlogen er onder in en staken hem. Dat heeft hij al lemaal voor lief genomen. Bram en zijn moeder, die ook is ge slaagd voor de imkerscursus, hou den bijen aan de Noordweg in Middelburg. Voorlopig hoeven ze er weinig aan te doen: de bijen zijn in winterrust. In het voorjaar krijgen ze het weer druk. „We heb ben elkaar heel erg nodig", voor spelt Anja. „Imkerij is echt iets wat je samen moet doen, zodat je veel kunt overleggen. Bram heeft de cursus heel goed gedaan en veel onthouden. Meer dan ik. Ik heb hem harder nodig dan hij mij!" Bram Lely uit Middelburg is met zijn elf jaar sinds gisteren de jongste im ker van Nederland. Rechts moeder Anja. foto Izaak Verkeste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 20