transformeert tot 'ADHD-regering' II vandaa uitgelicht Sarkozy Ruttes leermeester? Zou Mark Rutte de kunst hebben afgekeken van de Franse president Sarkozy? Die begon in 2007 eveneens als een wervelwind en heeft een ferme afkeer van straatoverlast. Zie hoe hij tekeergaat op zie: Uitgelicht op onze website dinsdag 9 november 2010 is weerbarstiger vangenissen sluiten en meer spreektijd geven aan slachtoffers tijdens rechtszaken. Minister van Volksgezondheid Edith Schippers schaft het rookverbod in kleine ca fés per direct af en haar collega Me- lanie Schultz-van Haegen wil ver keersovertredingen in woonwij ken hard aanpakken. 'Vrijheid en verantwoordelijkheid' is het motto van de regering Rut- te, maar inmiddels lijken de pr-ad- viseurs van het kabinet dat vervan gen te hebben door: 'Actie, actie, actie'. Het laatste, ongelukkige ka binet-Balkenende trok eerst hon derd dagen uit om te 'luisteren' en draagvlak te creëren in het land. Nu is alles anders. Iedereen moet merken dat er een frisse, rechtse wind waait, al ontkent Rutte dat er sprake is van een gecoördineer de actie om meteen zo veel moge lijk plannen te presenteren. „Het is niet afgesproken", aldus de pre mier. De ministers lijken desondanks ge obsedeerd door de wens daad kracht uit te stralen. Het was veel zeggend dat minister Ivo Opstel ten van Veiligheid vorige week meteen een journalist van een och tendblad op het matje riep. Die had geschreven dat de WD'er zou willen wachten met het opheffen van 'bonnenquota' dat sommige korpsen gebruiken om agenten te dwingen een minimum aantal bonnen te schrijven. „Ik ga daar helemaal niet mee wachten", zei Opstelten. „Dat was juist het eer ste wat ik wilde doen." De ex-burgemeester voegde de daad bij het woord: exit bonnen quota. Gisteren pronkte de WD' er met een wetsvoorstel dat al door het vorige kabinet in gang was gezet: jongeren die overlast be zorgen kunnen straks de buurt worden uitgezet. „Dit past natuur lijk helemaal bij dit kabinet", aldus een woordvoerder van Opstelten. De oppositie regeert laconiek op de breed uitgedragen dadendrang. „Het kabinet gooit vlak voor Sin terklaas met strooigoed", aldus D66-leider Alexander Pechtold. „Maar dit zijn niet de cruciale her vormingen waar het land op zit te wachten." De oppositie krijgt bijval uit onver wachte hoek. CDA-econoom Lans Bovenberg noemde het kabi 'Bij de grote hervormingen houden ze elkaar vast in een houdgreep van angst. Die lijst met zeventien belangrijkste hervormingen is echt armetierig' net-Rutte gisteren 'een gemiste kans'. „Dit is vooral saneringsbe- leid, geen hervormingsbeleid", al dus de gezaghebbende econoom. De euforie over de flitsende start van het kabinet kan snel weer ver vlogen zijn. PvdA-Kamerlid Ro nald Plasterk, minister in het vori ge kabinet, verwacht dat het huidi ge spervuur aan plannen slechts tijdelijk de aandacht zal afleiden van het gebrék aan echte structure le hervormingen van het kabinet op bijvoorbeeld de arbeids- of wo ningmarkt. „Ze zijn nu niet aan het regeren, maar bezig specifieke electorale groepen te bedienen", zegt Plasterk. „Op een gegeven mo ment hebben we dat ook weer ge zien. Dan komt de vraag: wat ga je doen met het land? Bij de grote hervormingen houden ze elkaar vast in een houdgreep van angst. Die lijst van het kabinet met de ze ventien belangrijkste hervormin gen en stelselwijzigingen is echt ar metierig." Minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie): gebiedsverbod voor rel lende jongeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11