8| Pompeii lijdt aan Italiaanse kwalen Man gepakt voor moord Sagrada Familia is nu basiliek Recordbedragen aan losgeld voor tankers Birma rustig naar stembus Agent Kenia schiet tien mensen dood Iran wil praten over atoomprogramma VS vliegen met 'drones' in Jemen Aanval op bekende Russische journalist maandag 8 november 2010 BARCELONA - Paus Benedictus XVI de eerste mis die werd opgedragen wijdt in het Spaanse Barcelona de in het middenschip sinds de bouw Sagrada Familia-kerk van architect van de kerk begon in 1882. De zie onze website:buitenland Gaudf in als basiliek. Zo'n 6500 gas- bouw duurt nog minstens vijftien r]^f^ Beelden van de inzegening van ten waren daar getuige van. Het was jaar. foto Ciro Fusco/EPA de Sagrada Familia MOGADISHU Somalische piraten hebben gemeld recordbedragen te hebben ontvan gen voor de vrijlating van twee tan kers. Ze zeggen 9,5 miljoen dollar (6,8 miljoen euro) te hebben gekre gen voor de Zuid-Koreaanse olie tanker Samho Dream, die ze in april kaapten. Ook zou 9 miljoen dollar (6,4 miljoen euro) zijn be taald voor een tanker met negen tien Chinese bemanningsleden. RANGOON De eerste verkiezingen in twintig jaar in Birma (Myanmar) zijn rus tig verlopen, meldden inwoners gisteren. De verkiezingen zijn om streden, omdat de junta een kwart van de parlementszetels voor zich zelf heeft gereserveerd. Op sommi ge plaatsen werd de oproerpolitie ingezet, maar bij de 40.000 stembu reaus waren geen militairen te zien. De uitslag is nog niet bekend. NAIROBI Een agent heeft zaterdagnacht in Kenia tien mensen doodgeschoten in drie kroegen. De man, ergens in de dertig, is opgepakt. De doorgedraaide agent was vol gens de politie in de stad Sakiago op zoek naar een vriendin, maar hij kon haar niet vinden. Volgens de politie was de man op zoek naar de vrouw, omdat zij hem zou hebben besmet met hiv. TEHERAN Iran heeft voorgesteld om gesprek ken over het atoomprogramma van het land met de VS en een aantal andere westerse landen plaats te la ten vinden in Turkije. Dat heeft de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Manouchehr Mottaki giste ren gezegd. Volgens Mottaki heb ben 'onze vrienden in Turkije' ge zegd dat de gesprekken in Turkije kunnen plaatsvinden. WASHINGTON Het Amerikaanse leger jaagt met onbemande vliegtuigjes (drones) op AI Qaeda-activisten in Jemen, ont hulde de krant Washington Post gisteren. De toestellen hebben geen raketten afgevuurd, bij gebrek aan informatie over de locatie van activisten. Al Qaeda claimt verant woordelijk te zijn voor de recente verzending van twee pakjes met ex plosieven vanuit Jemen naar de VS. MOSKOU De toonaangevende Russische jour nalist Oleg Kasjin ligt in coma na dat hij zaterdag in elkaar werd ge slagen op straat. Zijn werkgever, dagblad Kommersant, zei dat de aanval waarschijnlijk te maken heeft met Kasjins werkzaamheden. Hij schrijft over protesten van de oppositie in Rusland. De aanval op Kasjin is de laatste in een reeks (do delijke) aanvallen op journalisten. door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - „Er is geen geld en geen be heer." Minister van Cultuur Sandro Bondi bezocht gisteren Pompeii, absorbeerde de woede van de halve wereld, inclusief de Unesco en de Italiaanse president, maar hij weigerde op te stappen. Hij had nog wel een toegift: „Er zullen meer gebouwen instorten." De 'Wapenschool voor de jeugd van Pompeii', beter bekend als het Huis van de Gladiatoren bezweek zaterdag. Permanente infiltratie van water had de muren van het langwerpige gebouw aangetast. Het rigide dak van gewapend be ton, aangebracht tijdens de eerste restauratie in 1947, had veel eerder vervangen moeten worden. Het Huis van de Gladiatoren had enkele fresco's - die misschien nog te redden zijn - maar het was niet de grootste attractie van Pompeii. Het was gesloten voor het publiek. Het stond wel op een cruciale plek langs de Via dell'Abondanza, de Straat van de Overvloed, de belang rijkste Verkeersader' van de oude stad, vandaag gebruikt door ruim twee miljoen toeristen per jaar. Het imago van Pompeii - en van heel Italië, zoals president Napoli- tano woedend opmerkte - heeft een enorme deuk opgelopen, maar niemand die ervan schrikt. In januari stortte een deel van het beroemde Huis van de Geliefden in, daarna was er schade in de mo numentale 'Bar' (Thermopolio) en aan het huis van Giulio Polibio. Re portages over de honderden zwerf honden en de hondsbrutale illega le gidsen completeren het beeld van totale teloorgang. Pompeii, dat in 79 na Christus be dekt werd door het as van de Vesu vius, lijdt aan de bekende Italiaan se kwalen. Er is weinig oog voor 'saai systematisch' onderhoud en te veel voor eclatante 'noodopera ties'. Volgens Francesco Bandar in, sinds begin dit jaar een topman van Unesco, de VN-organisatie die Pompeii in 1997 tot werelderfgoed verklaarde, verkeert de opgraving in een 'permanent vacuüm'. Daar naast is er de verlammende compe- MALMÖ Politie Zweden pakt verdachte op voor schietpartijen met im migranten als doelwit in Malmö. De man met 'Zweedse achter grond' heeft een vergunning voor twee wapens. Hij ontkent betrokkenheid. MALMÖ - De Zweedse politie heeft een verdachte opgepakt voor de ra cistische schietpartijen in Malmö. Het gaat om een 38-jarige man. Hij is zaterdagavond door een ar restatieteam thuis aangehouden. Dat meldde de Zweedse politie gis teren tijdens een persconferentie. De opgepakte man wordt volgens de openbaar aanklager verdacht van moord op 10 oktober 2009 op een vrouw bij een moskee en ze ven pogingen tot moord bij schiet incidenten. Daarbij raakten meer dere mensen zwaargewond. Vol gens de aanklager ontkent de ver dachte alle betrokkenheid. De man heeft 'een Zweedse achter grond' en is voor zover bekend niet eerder met de politie in aanra king geweest. De politie zegt dat de man een ver gunning heeft voor twee wapens. Een ervan zou bij zeker vijftien in cidenten zijn gebruikt, al wil de politie gisteren niet bevestigen of dit wapen inderdaad is gevonden. De aanklager bekijkt morgen of het Openbaar Ministerie voldoen de bewijs heeft om de verdachte langer vast te houden. De politie van Malmö telde in totaal onge veer vijftig schietincidenten sinds oktober vorig jaar. Bij de gevallen die de verdachte nu ten laste wor den gelegd, ging het steeds om het zelfde kaliber wapen. Bij de ande re incidenten zijn ook andere wa pens gebruikt. De beschietingen le ken lukraak te zijn, maar ze von den steeds plaats in het donker met immigranten als doelwit. tentiestrijd tussen de talloze orga nen die zeggenschap hebben over Pompeii. Premier Silvio Berlusconi onder wierp Pompeii in 2008 aan een 'noodregime', waardoor sneller ge handeld kon worden. De keerzijde was dat er weinig geld aan concre te interventies werd uitgegeven en veel aan speciale (media)projecten voor bevriende bedrijven. De oppositie en de partij van Ka mervoorzitter Fini hekelden de kei harde bezuinigingen op cultuur en eisten het opstappen van Bondi, vertrouwensman van Berlusconi. Bondi pleitte voor een 'speciaal reddingsplan', zonder te zeggen waar het geld - 500 miljoen euro - vandaan moet komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8