D 66 voelt zich alleen staan 7 Wisselende emoties bij begrafenis Harry Mulisch Actie tegen Europese bemoeienis pensioenen Koopzondag test WD: koopman of dominee? I Swiss Wj Sense Slapen met ij een goed gevoel CONGRES 'Progressieve partijen gaan andere kanten op' maandag 8 november 2010 D66 voelt zich eenzaam in de liberale wereld. De WD heeft 'haar ziel verkocht aan de PW en de SGP' en ook de 'alliantie' tussen PvdA en Groenlinks bevalt niet. door Lianne Sleutjes Luid applaus zaterdag op het D66-congres in Den Haag voor twee nieuwe le den: Joris Voorhoeve en Gijs de Vries. Zij verlieten de WD omdat deze samenwerkt met an ti-islampartij PW. Voorhoeve staat achter zijn recente overstap, al geeft hij de huidige coalitie van WD en CDA niet lang. Die gaat snel ten onder door toedoen van gedoogpartij PW, schat hij in. Wel is hij bezorgd dat het populis me a la Wilders meer wind in de rug krijgt door bijvoorbeeld de eco nomische problemen. Hij maakt deel uit van een partij die volgens haar leider Alexander Pechtold eenzaam is overgebleven in het progressieve midden. Pechtold is bezorgd dat de WD als liberale bondgenoot verloren gaat na de 'onomkeerbare vrijage' van CDA en WD met de PW. Wilders is de baas, zo stelde Pechtold, niet de premier of de vicepremier. Dat was volgens hem goed te zien bij de 'ontluisterende' presentatie van de gedoogcoalitie: „Wilders speel de zijn collega's van het toneel. Hij liet hen achter in de coulissen van de macht." In de zucht naar de macht is de WD ook nog eens op weg naar het 'zwartekousenlibera- lisme' doordat ze zich heeft 'uitge leverd aan de SGP die de gelijk heid van man en vrouw betwist'. De SGP zit met twee zetels in de Tweede Kamer. Ze kan bij stem mingen mogelijk de doorslag ge ven als dissidenten in WD, CDA of PW afwijken van de fractielijn. D66 wil het progressieve alterna tief in het politieke midden zijn. Daar staat zijn partij eenzaam en alleen omdat de PvdA daaruit ook is verdwenen, aldus Pechtold. De sociaaldemocraten schuiven met hun ideeëngoed richting SP, meent hij. Pechtold voelt zich niet thuis bij de politieke alliantie die linkse op positiepartijen PvdA en Groen links willen vormen. Dit weekein de werd bekend dat Job Cohen (PvdA) en Femke Halsema (GL) met elkaar hebben gesproken om te zien waar ze elkaar kunnen ver sterken, aldus Cohen. De kist met het lichaam van Harry Mulisch wordt, begeleid door familie en vrienden, naar begraafplaats Zorgvlied gevaren. foto Marcel Antonisse/ANP AMSTERDAM - Familie, vrienden, bekenden, collega-auteurs, be windslieden en andere prominen ten hebben zaterdag in Amster dam afscheid genomen van Harry Mulisch. Zeer emotionele gedeel ten wisselden af met een lach bij een bepaalde herinnering van zijn dochters of van vrienden. De schrijver overleed vorige week za terdag op 83-jarige leeftijd. Mu lisch' uitvaart begon om 11.00 uur met een besloten herdenkings dienst in de Stadsschouwburg aan het Leidseplein. Daarbij waren en kele honderden mensen. De kist met Mulisch' stoffelijk overschot was vanuit zijn huis aan de Leidse- kade naar de Stadsschouwburg ge dragen. Voor de stoet uit liep een klezmerorkest dat Jiddische liede ren speelde. Directeur Robbert Ammerlaan van uitgeverij De Bezi ge Bij memoreerde 'het grote en virtuoze schrijverschap en het glanzende oeuvre' van Mulisch. Componisten Reinbert de Leeuw en Louis Andriessen verzorgden de muziek tijdens de herdenking. Dichter des Vaderlands Ramsey Nasr had een gedicht geschreven voor Mulisch. Actrice Kitty Cour- bois droeg het voor. Anna en Frie da, de twee dochters van Mulisch, sloten de herdenkingsdienst af. Na de dienst werd het stoffelijk over schot van Mulisch per boot naar begraafplaats Zorgvlied gebracht. Het graf werd gisteren ook door honderden mensen bezocht. BRUSSEL - De Nederlandse Europar lementariër Kartika Liotard is giste ren een actie begonnen tegen Eu ropese bemoeienis met het Neder landse pensioenstelsel. De politica v van de fractie Verenigd Links vreest een verslechtering van de pensioenen. Medestanders kunnen op een web site een petitie ondertekenen, die midden november aan de Europe se Commissie wordt overhandigd. De commissie wil minimale pen- sioeneisen formuleren voor de he le unie. Het huidige Nederlandse pensioen zit zeer waarschijnlijk bo ven deze eisen en loopt daarmee gevaar om te dalen naar een Euro pees gemiddelde, stelt Liotard. „Het is zonde om op te geven wat we tot nu toe in Nederland aan so ciale voorzieningen hebben opge bouwd." Tweede Kamerlid Pieter Omtzigt van het CDA heeft al meerdere ke ren gewaarschuwd voor Europese bemoeienis met het Nederlandse pensioen. Dat deed hij donderdag tijdens het eerste pensioendebat met de nieuwe minister van Socia le Zaken, Henk Kamp, weer. De WD-bewindsman zei 'de inzich- ten te delen' met de CDA'er. Vol gens hem wordt deze visie ook al met argumenten in Brussel overge bracht door het kabinet. Volgens Omtzigt moet Kamp bin nen de EU 'onomwonden' aange ven dat Nederland in principe EU-regelgeving op het gebied van pensioenen aftvijst. Het CDA-Ka- merlid beklemtoonde dat 'Neder landse Kamerleden gaan over on ze pensioenen, en niet Griekse of Portugese parlementariërs'. In de Zuid-Europese landen is de oude dagsvoorziening in zijn ogen min der goed geregeld. „Pensioenen kunnen wij hier veel beter regelen. Zelfs met Kamerleden, waarmee ik van mening verschil", grapte hij vooral in de richting van collega's van linkse partijen. door Lianne Sleutjes De beperking van het aantal koopzondagen brengt de VVD in de Eerste Kamer in een las tig parket. Morgen moet de fractie bepalen of haar liberale koopmans geest wint. Of dat zij het coalitiebe lang - en de SGP - zal dienen en sA voor minder koopzondagen zal stemmen. Zijn fractie is er nog niet uit, stelde waarnemend voor- zitter Fred de Graaf van de WD- P senaatsfractie gisteren. „Ons stand punt was altijd: meer koopzonda gen. Maar vervolgens heb je met de werkelijkheid te maken. Die is dat we in een land van compromis sen leven en de WD nu in de coa litie zit." Een 'coalitiefractie' in de Eerste Kamer is niet aan een re geerakkoord gebonden. Maar de eerste de beste keer tegen een kabi netsvoorstel stemmen, maakt de onderlinge verhoudingen er niet hartelijker op. De beperking van het aantal koop zondagen is nog een erfenis van het vorige kabinet van CDA, PvdA en Christenunie. Het moest voor al de CU tevreden te stellen. In de Senaat hebben CDA, SP, CU en SGP, de tegenstanders van de koopzondag, samen 38 zetels; een krappe meerderheid van één zetel. De VVD in de Eerste Kamer hoeft dus niet voor te stemmen. Haar ja zou wel grotere zekerheid bieden aan de coalitie. Premier Mark Rut- te heeft toegegeven dat het aan banden leggen van het aantal koopzondagen een gebaar is naar de SGP. De minderheidscoalitie van WD en CDA kan in de toe komst de parlementaire steun van deze partij (2 zetels in beide Ka mers) nog hard nodig hebben. p.K£/s> IOX8PRINGS 'MATRASSEN fc<5> Middelburg: Mortiereboulevard 18a, tel: (0118) 60 65 94 Kijk op de website >/oor de openingstijden. Prijswijzigingen etv'of zetfouten voorbenouden. Week 45

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7