in openingsweekeinde sport29 Sam van 't Westende moet alleen Dex Elmont nog voor zich dulden Vijf overtreders regel 256 Formule 1: nog drie titelkanditaten Gebrselassie kondigt einde carrière aan Bob de Jong kiest voor marathons soimtu scwiMia Bob de Jong kroonde zich gisteren tot Nederlands kampioen op de 10 kilometer. Toch richt de voormalig olym pisch kampioen zich niet alleen op het langebaanschaatsen. „Ik wil dit seizoen heel hard op een 400 meterbaan schaatsen. Maar zodra het gaat vriezen, mag die baan best wat langer worden. Ook al is er dan een WK, dan rijd ik op natuurijs." De Jong rijdt dit schaatsjaar voor de marathonploeg van BAM. Hij werd op het ereschavot geflan keerd door zijn ploeggenoten Bob de Vries en Jorrit Bergsma. maandag 8 november 2010 Sam van 't Westende (wit pak) slaagt er niet in te stunten in de finale van het NK tegen Dex Elmont. foto Robert Vos/ANP door Johan Stobbe HEERENVEEN - Goud, twee keer zil ver en brons tegenover twee keer goud. Marrit Leenstra en Ireen Wüst waren de smaakmakers bij de opening van het schaatsseizoen. Na twee kwakkeljaren is Leenstra helemaal terug en Wüst is na een buikoperatie op weg naar de juiste vorm. Sven Kramer twijfelde vorige week niet toen hem werd gevraagd wie de Friese eer in de eerste seizoens helft moest verdedigen nu hijzelf voorlopig niet in actie komt. „Mar rit Leenstra", zei hij zonder twijfel over zijn voormalig ploeggenoot. „Let op, die schaatst weer heel hard." En bondscoach Wopke de Vegt zei: „Die kan zomaar de dui zend meter winnen." De twee kregen gelijk. Bij het NK afstanden bewees Leenstra dat haar talent niet verloren is gegaan. Ze zwierde weer over de ijsbaan zo als ze dat twee seizoenen geleden ook deed. Weg was de druk, weg was de twijfel, terug was de onbe vangenheid, terug was de lach op haar gezicht. De terugkeer naar haar oude coach Jan van Veen heeft de 21-jarige Frie zin goed gedaan. „Ik heb niet meer zo'n last van de spanning. En als de zenuwen opkomen, zegt Jan pre cies de goede dingen." Leenstra liep het hele weekeinde glunderend door Thialf Zaterdag middag stond ook Geert Kuiper met een vertederde glimlach op zijn gezicht langs de baan. De TVM-coach genoot van Leenstra's vreugde toen die de Nederlandse ti tel op de kilometer veroverde. „Ik was echt heel bang dat ze zou stop pen." Bij TVM raakte Leenstra het ple zier in schaatsen kwijt. Ze legde zichzelf te hoge verwachtingen op. „Ik kon de druk niet aan." Ireen Wüst zag het vorig seizoen gebeu ren. Ze was blij dat haar ploegmaat- je van weleer het weer zo goed deed. „Gaaf, want ze heeft twee jaar geworsteld met de druk. Mooi dat ze het schaatsen weer leuk vindt. En ja, ik heb er weer een ge duchte concurrent bij." Jan van Veen heeft Leenstra weer losser laten schaatsen. Minder op kracht, meer op souplesse. Dat be taalde zich uit bij de NK afstanden. Met goud op de 1000 meter, zilver op de 1500 en 3000 meter en brons op de 500 meter was Leenstra de opvallendste schaatsster in een ver der pover yrouwentoemooi. „Ik denk dat er dit weekeinde twee ko ninginnen waren." De tweede was Wüst, de zowel op de 1500 als 3000 meter het goud veroverde. Tot haar eigen verras- HEERENVEEN - Het duurde even, af gelopen weekeinde op de NK af standen, maar de eerste slachtof fers van de Dr. Bibberregel moch ten er zijn: Mark Tuitert, voorman van het verzet tegen regel 256, Jac ques de Koning, die erbij werd ge lapt door zijn eigen vader, en Jo- rien Voorhuis, die haar eerste na tionale titel niet kreeg. De Koning had zaterdag gemist dat hij een primeur achter zijn naam had staan: de eerste Dr. Bib- berdiskwalificatie op het NK. De lijnrechter die hem de das om deed,-was ook nog eens Jacques de Koning senior. „Ik zag m'n vader wel zó doen", zegt de APPM-schaatser terwijl hij met zijn vlakke hand langs de keel glijdt, „maar ik dacht alleen: 'Ja, sing. Tijdens het laatste trainings kamp in Erfurt twijfelde de olym pisch kampioene op de schaatsmijl nog over haar deelname aan de NK. Ze ondervond nog veel last een buikoperatie, waarbij ze onder narcose ging. „En ik heb ook aan de morfine gezeten." Vijf weken loopt ze achter op sche ma. En dat is moeilijk te accepte ren. Zeker omdat ze voor de opera tie veel sterker was. „Maar er ge beurt heel wat in je hormonenhuis houding door zo'n kijkoperatie. Daarom had ik ook niet verwacht hier te kunnen winnen. Meedoen om de wereldbekertickets was mijn doel." Dat lukte op drie afstanden. Ook de vijfde plaats op de kilometer was toereikend. Een opsteker. „Want ik rijd aan het begin van het seizoen nooit mijn beste tijden." dat klopt, ik ben kapot'. Hij bedoel de dus dat ik eruit lag." Mark Tuitert raakte op de 1000 me ter een bronzen medaille kwijt, omdat hij vlak voor de eindstreep met zijn schaats over de midden lijn ging. Bij de Control-rijder kon er geen lachje af. „Ik ben pissig. Er is mij een podiumplek ontno men." Diskwalificaties drie en vier vielen bij de vijf kilometer voor de vrou wen. Linda de Vries werd uit de uitslag geschrapt, net als Jorien Voorhuis. Die had in de slotrit de tijd van Nederlands kampioen Mo- niek Kleinsman verbeterd, maar ze kreeg er geen medaille voor. Mark Ooijevaar was op de tien ki lometer de vijfde schaatser die re gel 256 overtrad. door Edward Oranje ROTTERDAM - Judoka Sam van 't Westende uit Vlissingen heeft za terdag verrassend zilver gewonnen op het Nederlands kampioen schap in Rotterdam. Pas in de ver lenging van de finale tegen Dex El mont, de nummer twee van de we reld in de klasse -73 kilo, moest hij het hoofd buigen. De negentien jarige Walchenaar kreeg in de golden score een waza-ari tegen, waarna de partij meteen afgelopen was. „Dex judoot, net zoals ik, linkshan dig. Daarnaast pak ik hem hoog in de nek, wat hij erg vervelend vindt", zei Van 't Westende. „In de golden score was ik net iets te gre tig, waardoor hij mij halverwege de tijd met een offerworp wist te gooien." Van 't Westende begon het NK in het Topsportcentrum sterk tegen Carlos de Matos Fernandes. Al vroeg in de partij wist hij met een binnenwaartse beenhaak een vol punt (ippon) te scoren. In zijn tweede partij tegen Richard Smit verdiende Van 't Westende met twee waza-ari's ook een ippon. Beide judoka's hadden, net zoals Van 't Westende, zich gekwalifi ceerd via het Nederlands Kwalifica tie Toernooi. Ook daarop had Van 't Westende hen al verslagen. Van 't Westende: „Mijn grootste con current is Dex, de overige judoka's kan ik wel hebben in mijn klasse. Via de komende internationale B-toernooien hoop ik naast of lie ver voorbij Dex te komen, zodat ik in 2016 klaar ben voor de Olympi sche Zomerspelen van in Rio de Janeiro." Voor Van 't Westende was het zijn tweede NK-medaille. Toen hij twee jaar geleden bij de senioren debuteerde, pakte hij al brons in de klasse -66 kilo. Guiilaume Elmont Guiilaume Elmont jubileerde zater dag met een tiende Nederlandse ti tel in de klasse -81 kilo. Hij evenaarde het record van Den nis van der Geest, die zich in eigen land tussen 1995 en 2004 de bes te in zijn gewichtsklasse mocht noemen. De oudste van de broers Elmont klopte Benji Nortan in een gevecht om goud. „Ik kom volgend jaar ook terug voor mijn elfde", beloofde Guiilau me. SAO PAULO - De strijd om de we reldtitel in de Formule 1 wordt zon dag beslist in de slotrace in Abu Dhabi. De Spanjaard Fernando Al- onso van Ferrari slaagde er gisteren tijdens de Grote Prijs van Brazilië niet in de titel al te veroveren. Hij eindigde als derde achter zijn twee rivalen van Red Buil. De Duitser Se bastian Vettel won de race op cir cuit Interlagos, de Australiër Mark Webber finishte als tweede. De titelstrijd gaat tussen deze drie coureurs. Lewis Hamilton en Jen- son Button van McLaren eindigden in Brazilië als vierde en vijfde en haakten definitief af, hoewel eerst genoemde Brit in theorie nog een heel kleine kans heeft. Alonso leidt het kampioenschap met 246 pun ten, Webber is genaderd tot acht punten (238) en Vettel heeft er nog vijftien (231) goed te maken. De titel in het kampioenschap van de constructeurs is wel beslecht op Interlagos. Die gaat naar Red Buil dankzij de één-twee van Vettel en Webber. De renstal van de Oosten rijkse miljardair Dietrich Mate- schitz hield McLaren en Ferrari ach ter zich. Het podium van de race nabij me tropool Sao Paulo stond na acht ronden al vast. Op dat moment had zowel Vettel, Webber als Alon- Button overvallen De regerend wereldkampioen For mule 1 Jenson Button is ontkomen aan gewapende overvallers toen hij zaterdagavond het circuit verliet. Tijdens een opstopping in een bui tenwijk werd zijn auto plots omge ven door zes mensen met machine geweren. Button en andere inzit tenden schreeuwden 'go, go, go1 naar de politieagent die de wagen bestuurde. Die slaagde erin de ko gelvrije Mercedes snel te keren en te vluchten uit de opstopping. so de Duitse Williams-coureur Ni co Hülkenberg, die was gestart van af poleposition, ingehaald. Vettel deed dat trouwens al in de eerste bocht. Hij gaf daarna vol gas. Teamgenoot Webber pikte aan bij Vettel, maar zou de hele race naar de staart van Vettel kijken. Red Buil doet niet aan teamorders, dus de Australiër hoefde niet te reke nen op hulp van zijn teamgenoot, hoewel Webber er beter voor staat in de kampioensstrijd. Alonso liet in die eerste ronden zijn klasse zien door eerst Ha milton en daarna Hülkenberg stijl vol te passeren. Zijn Ferrari kon echter niet tippen aan de snelheid van de Red Bulls. Een crash van Vitantonio Liuzzi (Force India) op twintig ronden voor het einde kon nog beroering brengen. Doordat de safetycar de ra ce tijdelijk neutraliseerde, kwamen alle coureurs weer kort achter el kaar te rijden. Na hervatting veran derde er hoegenaamd niets. door Wilko Voordouw NEW YORK - De marathon van New York werd gisteren overscha duwd door het emotionele besluit van topatleet Haile Gebrselassie om een punt te zetten achter zijn car rière. Hij stapte met knieproble men na 24 kilometer uit de race. „Het is beter om nu helemaal te stoppen." In de marathon van de superlatie ven speelde zich gisteren een ko ningsdrama af Terwijl de ene Ethi opiër, de debutant Gebre Gebrema- rian (26), zegevierde in Central Park, legde de koning van het lange- afstandlopen Haile Gebrselassie na iets meer dan 24 kilometer zijn kroon af De 37-jarige wereldrecord houder stapte uit de marathon van wege kniebandproblemen en maak te met tranen in de ogen bekend dat hij stopt met hardlopen. „Ik heb heel hard voor deze race ge traind en wil niet langer klagen. Ik denk dat de dag is gekomen. Het is beter om nu te stoppen. Laat mij mijn carrière beëindigen en andere dingen gaan doen", zei hij. Acht wereldtitels op de baan, twee olympische titels op de 10.000 me ter en een prachtige carrière op de weg met als hoogtepunt zijn gewel dige wereldrecord op de marathon (Berlijn 2008, in 2.03.59). Het zijn maar enkele resultaten van de mar kante Ethiopische boerenzoon, die in zijn land een zakenimperium heeft opgebouwd. Onlangs opende hij een resorthotel. Verder bezit hij in hoofdstad Addis Abeba veel vast goed. Toch bleef zijn ware passie het hardlopen. Hij was vastbeslo ten om door te gaan met het lopen van marathons tot en met de Spe len van 2012 in Londen. Daar komt hij nu op terug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 71