Met Vlaar krijgt Feyenoord weer blos op de wangen PSV niet van 261 sport FC Twente wint op het tandvlees van Excelsior Balazs Dzsudzsak houdt PSV met twee doelpunten in het spoor van koploper FC Twente: 1-2. maandag 8 november 2010 TWEE DOELPUNTEN DZSUDZSAK door Barry van der Hooft ROTTERDAM - Na zeven weken af wezigheid keerde Ron Vlaar gister middag terug in het elftal van Feye noord. Hij liet meteen weer zien een toegevoegde waarde te zijn voor de geplaagde Rotterdammers, maar ook met de aanvoerder in de gelederen slaagde Feyenoord er niet in de vierde zege van dit sei zoen binnen te halen. Dankzij een late gelijkmaker van Luc Cas- taignos (1-1) moest de ploeg tegen Roda JC genoegen nemen met één punt. De uitslag zorgde voor gemengde gevoelens bij de thuisclub, omdat er veel meer in had gezeten voor Feyenoord. Mario Been had zeker tien kansen voor zijn ploeg geteld, was ontevreden over de manier waarop daar mee om was gespron gen en stelde vast dat de openings treffer van de Limburgers wel heel makkelijk was weggegeven. „We la ten ze rustig ingooien, Hadouir krijgt alle tijd om een voorzet te geven en Junker kan die helemaal vrij inkoppen", haalde Been de si tuatie terug. De beschuldigende vinger ging daarbij vooral naar André Bahia, die Roda's topscorer Junker uit het oog verloor. De Braziliaan speelde gistermiddag een bijzonder matige wedstrijd en stond in de schaduw van één van Feyenoords steunpila ren. Ron Vlaar viel op 19 septem ber in het verloren thuisduel met Ajax (1-2) uit met een hamstring blessure. Omdat hij een dergelijke blessure niet voor de eerste keer opliep, wilde de verdediger de tijd nemen om volledig te herstellen. Vanaf de zijlijn zag hij hoe zijn ploeggenoten opzichtig worstel den en onder meer met 10-0 wer den afgeslacht door PSV. „Bij die 10-0 zat ik thuis op de bank", ver telde Vlaar. „Dat deed echt pijn." Afgelopen week trainde hij weer voor het eerst volledig mee, om vervolgens tegen Roda IC meteen negentig minuten te spelen. „Daar heb ik samen met de trainer voor gekozen. Ik ken mezelf en weet dat ik 'vanuit de basis' kan voetbal len. Ik had geen angst, geen twijfel en ook geen last van die ham string. Ik heb vooral geprobeerd voor rust in het elftal te zorgen. Volgens mij is dat aardig gelukt." Vlaar kon terugkijken op een ster ke rentree bij de nummer veertien van de eredivisie. Hij was in de openingsfase dicht bij de 1-0, maar zijn kopbal werd door Roda-doel- man Przemyslaw Tyton, met be hulp van de paal, onschadelijk ge maakt. Feyenoord kreeg daarna via vooral Georginio Wijnaldum kansen, maar het was Junker die aan de andere kant van het veld scoorde (0-1). Feyenoord claimde daarna twee keer tevergeefs een strafschop en een treffer van Cas- taignos werd vanwege buitenspel afgekeurd. De jonge spits leek na rust de schlemiel van de middag te wor den, door een kopbal van Wijnal dum in buitenspelpositie nog te verlengen met het hoofd. Nadat Rob van Dijk de Rotterdammers met twee reddingen op de been had gehouden, werd Castaignos alsnog de gevierde jongen en gin gen de complimenten naar Vlaar. „Hij speelde als vanouds", vond Been. „Sterk en heel scherp. Je merkt ook dat spelers met hem er bij meer vertrouwen hebben." Dat Feyenoord het contract met Vlaar zo snel mogelijk wil verlengen, is een logische zet van de clublei ding. De overeenkomst loopt tot medio 2012. „Het eerste gesprek was positief, maar ik ga er nog goed over nadenken." door Frans van den Nieuwenhof UTRECHT - Een orkaan van emoties was gistermiddag niet sterk ge noeg om PSV klein te krijgen. FC Utrecht schreeuwde moord en brand na een rode kaart voor Ja cob Lensky, knokte zich knap te rug in de wedstrijd, maar vond met tien-tegen-tien niet de ope ning om PSV puntenverlies toe te brengen (1-2). PSV liet zich nooit van zijn stuk brengen, ook niet door de rode kaart voor Jonathan Reis. De spits, verguisd en bejubeld, pleegde vol gens scheidsrechter Jan Wegereef 'ernstig gemeen spel' door verdedi ger Alje Schut na een half uur een elleboogstoot toe te dienen. Wege reef riep daarmee de toorn over zich af van beide ploegen. Meer nog dan de rode kaarten was zijn 'warrige houding' (aldus beide coaches) aanleiding voor irritatie. De arbiter was weinig consequent bij het uitdelen van gele kaarten (wel voor Erik Pieters, geen twee de voor Mihai Nesu na een verge lijkbare overtreding) en hervatte hij na de 0-2 de wedstrijd, toen er nog vijf spelers van PSV op de helft van de tegenstander stonden. Twee weken geleden was Wege reef ook al de meest besproken man. Toen leidde hij Excel- sior-Ajax (met discutabel rood voor Vernon Anita) en waren zijn beslissingen voor de KNVB aanlei ding om hem tijdelijk te degrade ren naar de Jupiler League. De rode kaart voor Lensky was gis teren beslissend voor de wedstrijd. Lensky liep Ola Toivonen omver en uit de toegekende strafschop zorgde Dzsudzsak voor 0-2. De ro de kaart voor Reis had geen gevol gen, maar grijpt ongetwijfeld die per in. Juist in een fase dat Reis zijn grootste tegenslagen leek te hebben overwonnen, zal waar schijnlijk een schorsing volgen. Rutten mag zich onderhand wel verdiepen in dit disciplinaire pro bleem, want Reis is na Marcus Berg (elleboog tegen ADO) en Ja- gos Vukovic (wilde charge tegen FC Twente) alweer de derde speler die dit seizoen tegen een rode kaart aanliep. Vorig seizoen wer den Maza Rodriguez, Balazs Dz sudzsak (tweemaal) en Ibrahim Af- ellay (op basis van televisiebeel den) geschorst voor zware vergrij pen. Rutten had na negen opeenvolgen de wedstrijden gekozen voor een opmerkelijke wijziging in zijn op stelling. Hij liet de snelheid van |e- remain Lens onbenut en stelde aan de rechterflank Otman Bakkal op. Die ingreep pakte zeer goed uit, want met de inzakkende Bak kal had PSV steeds een overwicht op het middenveld en creëerde het op rechts ruimte voor de opko mende Atiba Hutchinson. Op die flank ontstond ook het eerste doel punt, na een mooie actie van Afel- lay. Toivonen kopte diens voorzet tegen doelman Michel Vorm aan, Dzsudzsak knalde de rebound bin nen: 0-1. De ploeg van Ton du Chatinier kwam pas tot zijn beste voetbal toen beide ploegen tot tien spelers waren gereduceerd. Door overal op het veld man-tegen-man te spe len, zette Utrecht PSV meer onder druk dan in de eerste fase van de tweede helft. PSV liep steeds ver der achteruit. Het kreeg weliswaar goede kansen in de counter, maar had fantastische reddingen van doelman Andreas Isaksson nodig om niet te bezwijken bij doelpo gingen van Dries Mertens, Edouard Duplan en Schut. Slechts éénmaal was Isaksson kansloos, na een omhaal van invaller Frank De- mouge. Andre Bahia, Luc Castaignos, Robbie Wielaert, Davy de Fauw, Pa Modou Kah en Stefan de Vrij (vlnr) knokken om de bal. foto Marco de Swart/ANP door Fardau Wagenaar ENSCHEDE - Twintig doelpogingen, zestien corners, al in de tweede mi nuut een goal tegen en uiteindelijk toch de 2-1 zege tegen Excelsior over de streep trekken. De spelers van FC TWente waren na afloop van het duel tegen de Rotterdam mers uitgeput en afgedraaid, maar vooral ook opgelucht. „Als we de ze wedstrijd niet hadden gewon nen, was de mooie zege op PSV voor niets geweest", vond Denny Landzaat. Het leek al in de tweede minuut volkomen fout te gaan bij de Tuk kers. Excelsior-speler Leen van Steensel zette zijn ploeg op een voorsprong. Een totale verrassing. De Grolsch Veste zweeg een paar seconden, om daarna het geloof weer te hervinden. Want Twente zou wel terugkomen, zoals altijd. Toch? De Rotterdammers scoor den de twee wedstrijden daarvoor geen enkele keer en juist tegen de koploper - die nog maar negen goals incasseerde dit seizoen - was het razendsnel raak. „Dïar sta je dan. Dat hadden we niet verwacht", zei Landzaat na de wedstrijd. Waar Twente tegen PSV en Werder Bremen indruk maakte op Nederland en Europa, was het tegen Excelsior allesbehalve een mooi schouwspel. Het spel van de ploeg van Michel Preud'homme leek op toeval te berusten, maar dankzij Nacer Chadli - die zijn der de goal in een week maakte - kwam de ploeg op gelijke hoogte. Twente had toen al een paar dot ten van kansen gemist. „Misschien was het de vermoeid heid", zocht Janko een reden voor al die gemiste kansen. „Mentaal en fysiek doet het wel wat met je. Maar we waren van tevoren op scherp gezet door de trainer. Hij zei dat dit duel moeilijker zou kun nen worden dan PSV-uit. Hij heeft in de rust ook tegen ons ge schreeuwd dat we liepen te slapen. Ik denk dat hij gelijk had. Je wilt in zo'n wedstrijd too procent scherp en geconcentreerd zijn, maar dat lukte niet helemaal", al dus de speler die het tweede doel punt voor Twente achter zijn naam kreeg. Luuk de Jong bleef na de overwin ning koel over het povere spel van zijn ploeg, de te spannende slotfa se en over de vele gemiste kansen. „We kunnen terugkomen, dat heb ben we al vaak laten zien. We had den tegen Excelsior twee kansen nodig, dat was genoeg om te win nen. Ik denk wel dat we na afgelo pen week scherpte misten. Het was zwaar, daar kunnen we niet onderuit. Ik ben vooral blij dat we alsnog gewonnen hebben." Gister morgen meldden de spelers zich al weer op het trainingscomplex in Hengelo. Morgen wacht het beker duel met FC Zwolle. Bryan Ruiz (rechts) wint het luchtduel van Kevin Wattamaleo. foto Robin van Lonkhuijsen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 68