i6l zeeland Gitarist De Vuyst wint Zing Zeeuws Publiek in de ban van 'Sint' Geld voor afbouw expositieruimte op IK-eiland 'Sint' ging gisteravond in première in de Cinecity bioscopen in Terneuzen en Vlissingen. Horror aan de Schelde. Ger van Unen lijsttrekker SP bij Statenverkiezing Stremming Roompotsluis Een boodschap om voor altijd mee te dragen: 'Alles van waarde is weerloos' maandag 8 november 2010 door Rolf Bosboom OVEZANDE - „Dit moet een tragi sche vergissing zijn", zei gitarist Ries de Vuyst verbouwereerd, na dat de jury van Zing Zeeuws hem tot winnaar had uitgeroepen. „Ik had dat nooit gedacht. En dat met zo'n stom versje." Niet voor niets had hij zijn nummer Zwaktebod gedoopt. Het was de derde keer dat de twee jaarlijkse competitie voor Zeeuwse dialectmuziek werd gehouden. De animo viel dit keer aanvankelijk wat tegen, maar uiteindelijk ston den er zaterdagavond toch dertien acts op het podium van De Klomp in Ovezande. Dat hadden er nog meer kunnen zijn als twee deelne mers niet hadden moeten afzeg gen. De jury riep uiteindelijk Ries de Vuyst uit Oostburg toch wel verras send als winnaar uit. De combina tie van het lied en zijn voordracht was doorslaggevend, zei voorzitter Piet Scheerders. Zwaktebod gaat over een schrijver van bluesmu ziek die te weinig inspiratie heeft: Tgoa best wè hoet Tgoadawee 'n wögenblik presies zo- waddet moet Tgoa best wè hoet Moa das bedoonderd voo de blues De verrassing van de avond was het jonge Zuid-Bevelandse trio Fück, dat in het verlengde van bands zoals Surrender en Donder stevige dialectrock speelt. Hun in zending Tupmusse was goed voor de tweede plaats. Als derde eindig de Eigen Wies (voortgekomen uit De Deurdouwers en Bestel Mè), met Succes. Fück overtuigde niet alleen de jury maar pakte vooral ook de bezoe kers in. Het trio kreeg dan ook de publieksprijs. Ook Twopu (tweede) en De Stam gasten (derde) vielen in de smaak bij de bezoekers. Een aparte categorie prijzen was er voor tekstschrijvers die hun bij drage door anderen op muziek hadden laten zetten. Gijs Kamp huis uit^Cadzand kreeg daarin met 't Is een schone dag hewist de hoog ste waardering van de jury. Twee de werd Jan Lauret, derde Hanny de Backere. Het festival reikte tevens 'stimule- ringsprijzen' uit aan De Stamgas ten, Herrie, De Mannenbroeders, Twopu en Peter Wessel 8c band. De inbreng van Zeeuws-Vlaande- ren was dit jaar opvallend groot, constateerde juryvoorzitter Piet Scheerders. „Het is daarom bijna logisch dat we bij de volgende edi tie van Zing Zeeuws richting Zeeuws-Vlaanderen gaan." Bekijk het winnende nummer -jks- van Ries de Vuyst en de prijsuit reiking op www.pzc.nl. PREMIÈRE SINT IN ZEEUWSE BIOSCOPEN door Frank van Cooten De Zeeuwse actrice Escha Tanihatu vond het als 'eenvou dig Zeeuws meisje uit Middelburg' fan tastisch in een film van Dick Maas te spelen. En hoofdrolspeler Eg- bert-Jan Weeber vond het gewel dig in Terneuzen te zijn. Zij luisterden samen met regisseur Dick Maas gisteravond de premiè re op van de nu al veelbesproken horrorfilm Sint in de bioscopen Ci ne City Terneuzen en Vlissingen. „Na de film wil niemand meer Sin terklaas vieren", zei Escha onheil spellend voor aanvang van de nieuwste rolprent van Maas. Maas is altijd in voor een kwink slag. Toen hij de heropende bio scoop in Terneuzen via de rode lo per betrad en de posters van zijn film zag mompelde hij: „hmm, die moesten toch allemaal weg?" Weeber beschouwde zijn rol in de film als een groot stoer avontuur. „Sint is geen film, maar een attrac tie", zei hij tegen de 'zaal' die voor af vragen aan de acteurs en Dick Maas mocht stellen. Of Maas nu ook een horrorfilm over de Paas haas gaat maken? „Is wel een goed idee, ja, maar ik dacht het niet." Het geduld van de Terneuzense wethouders Jaap Bos en Pim Broekhuysen werd even op de proef gesteld. De beide bestuur ders gaven twintig minuten later dan de bedoeling was een toe gangskaartje aan de filmmakers als officiële heropening van de bio scoop. Die is in vijfjaar tijd drie keer van eigenaar veranderd. Bos vertrouwt erop dat het nu wel goed komt met de Terneuzense ci nema. Het publiek vond de rolprent ge weldig. Björn, Sharina, Axel, Romy, Quinty, Gresa en Marijn mochten echter niet naar binnen. De 12- en 13 jarigen waren natuur lijk razend benieuwd na de ophef over de filmposter. Zij moeten nog een paar jaar geduld hebben. Escha Tanihatu, Dick Maas en Egbert-Jan HULST - De leden van de Socialis tische Partij hebben Ger van Unen uit Hulst gekozen als lijsttrekker voor de verkiezingen van Provin ciale Staten op 2 maart 2011. Het Hulster gemeenteraadslid Van Unen (1959, Elburg) woont in de buurtschap Baalhoek. Verder staan op de lijst: Roland van Tilborg, Tholen (2), Jeroen van Dijen, Mid delburg (3), Cora Wagter, Zuiddor- pe (4), Hans Segers, Hulst (5), Loes Passieux-Echtermeijer (6), Pe- troesjka Sterk, Middelburg (7), Tim Thepass, Hulst (8), Fenny Drop, Terneuzen (9) en op 10, Wil- bert Mingelen uit Middelburg. Tijdens de regioconferentie, zater dag in Rotterdam, stelden de Zeeuwse SP-afdelingen ook het verkiezingsprogramma vast. KAMPERLAND - Vanwege werk zaamheden aan de Roompotsluis in de Oosterscheldekering moet het scheepvaartverkeer daar de ko mende tien dagen rekening hou den met stremmingen. De sluis kan vanwege schoon maak- en inspectiewerkzaamhe den -tussen 7.00 en 18.00 uur niet geschut worden. Naar verwachting zijn de werkzaamheden, die van daag beginnen, donderdag 18 no vember afgerond. door Rolf Bosboom OOST-SOUBURG - Het IK-eiland bij de watertoren in Oost-Souburg kan worden voltooid. Het streven is dat de expositieruimte en de bij behorende woon- en werkruimte komend voorjaar worden afge bouwd. Stichting IK heeft de daarvoor be nodigde gelden, zo'n 200.000 eu ro, inmiddels bijeen. Dat maakte voorzitter Jaap van der Doef gister middag bekend bij de opening van de tentoonstelling van Piet Diele- man op het IK-eiland. Kunstenaar Jan van Munster heeft de watertoren enkele jaren gele den gekocht en op het terrein di verse gebouwen neergezet, waaron der een woning, een atelier en een opslagruimte. Daarnaast heeft hij de basis gelegd voor de zogeheten IK-sculptuur: twee gebouwen in de vorm van een I en een K, waar vooraanstaande kunstenaars tijde lijk kunnen verblijven (in de I) en hun werk exposeren (in de K). Van Munster heeft drie jaar gele den gezorgd voor de fundering en staalconstructie. Stichting IK is ver antwoordelijk voor de afbouw en uiteindelijk de exploitatie ervan. De stichting heeft zich de afgelo pen jaren intensief ingezet om de benodigde twee ton te vergaren. Het is nu gelukt dankzij bijdragen van overheden, het plattelandsont wikkelingsprogramma en twee gro te sponsors (Roompot en Meijers Staalbouw). Dat is opmerkelijk in een tijd waarin overheden en be drijven de hand op de knip hou den als het gaat om kunst. „Dat ligt vooral aan de aard van het pro ject", vermoedt Van der Doef „We hebben, denk ik, een project dat aanspreekt. Daarom zijn we ook nooit wanhopig geweest, al hebben we af en toe gedacht: dit gaat wel heel lang duren." De stichting gaat nu werken aan de formele overdracht van de sculptuur en aan de aanbesteding van de afbouw. „We hopen alles voor de zomer klaar te hebben." VLISSINGEN - Alles van waarde is weerloos. Die regel uit het gedicht De Oude Zingt (1974) van Lucebert tatoeëerde de Vlissinger Harry Rue- disueli zaterdag op het lichaam van zeven bezoekers van kunstruimte De Willem 3 in Vlissingen. Op de foto Erik van der Meer, die er voor koos de zin in het Hebreeuws te laten zetten. „Het is meer iets voor mezelf; het zit in mijn hart. Niet iedereen hoeft te weten wat er staat", legt de Vlissinger uit. Waarom hij zich aanmeldde voor de gratis tattoo? „Dit is een ludieke ac tie tegen de bezuinigingen in de cul tuursector. Ik werk zelf bij cultuur podium De Piek in Vlissingen, dus daar sluit ik mij bij aan. Daarnaast vind ik het een prachtige zin. Je kunt er je eigen betekenis aan ge ven. Voor mij is het de herinnering aan een goede vriendin, die overle den is aan taaislijmziekte, cystic fi brosis. Ze was op het eind heel kwetsbaar en breekbaar." foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 40