Massademonstraties zullen er niet komen Vijf keer Artefact wint Startersprijs 2010 Madrid PZC maandag maandag 8 november 2010 door Wim Hofman In de metro bij het vliegveld zagen we een griezelige ver pleegster: een witte schort vol scheuren en bloedvlek ken, op haar wang zat een juist dichtgenaaide wond en haar ogen waren dik, zwart omrand. Even later zagen we de eerste hek sen. In Madrid vierden ze uitgebreid Halloween. Vooral jongeren en ook kinderen hadden hun best ge daan er macaber uit te zien. De grondkleur van Spanje kun je nog steeds wel katholiek of chris telijk noemen en daarom zag je in de drukke straten van Madrid nogal veel duivels en duiveltjes. Soms hadden ze grote bronskleu rige vlerken en kurassen, anderen hadden rode, of zelf vuurrood op lichtende hoorntjes op het hoofd. Er waren ook nogal wat wande lende geraamtes en we zagen een pastoor die zijn hoofd kwijt was. Vanzelfsprekend waren er ook de nodige dracula's en hier en daar deed de sfeer door de zwarte kle ding en de witte schmink nogal aan de Gothic-scene denken. Er waren veel mensen op straat en men vermaakte zich met heen en weer wandelen en naar elkaar kijken. Of men ging een kopje zwarte chocolade nuttigen bij San Gines. De chocolade is warm en dik en lijkt wat op chocolade pasta. Men serveert er churros bij, gefrituurde deegslierten. Druk was het ook in de overdek te markt San Miguel, waar allerlei hapjes, kroketjes, omeletjes, vis jes te krijgen zijn en een goed glas donkere bloedrode wijn. 's Nachts in het hotel leek Hallo- ween nog onverstoorbaar door te gaan. Op de binnenplaats hoorde je donkere stemmen, het magi sche geluid van hard stromend water, een raadselachtig geklop en een onritmisch getik, de venti lator van een luchtverversingsap paraat en op een bepaald ogen blik, boven al die geluiden uit, een zeldzaam hoog geluid dat aan de liefdesactiviteit van vampiers deed denken. Waarop het stil werd. Maar niet lang, want in Madrid begint men al snel met vuil opha len en de bevoorrading van de ve le restaurantjes en tapasbarretjes. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/iezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl la, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nami een doorlopend abonnement met betaling per accept van €74,95 per kwartaal <nami D ik neem een proefabonnement van 5 weken voor€ 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens. In hel colofon treft u nadere informatie aan Vijf milieuorganisaties hebben de krachten gebundeld in het verzet tegen de bouw van nieuwe kerncentrales in Zeeland. Wat staat ons te wach ten? Een tipje van de sluier. door Ondine van der Vleuten Ike Teuling, woordvoerster kernenergie van Greenpeace, verontschuldigt zich: „Sorry, ik moet ophangen. Het is chaos hier. Het verzet tegen het transport van kernafval is enorm. Er staan hier staan zeshonderd bo ze boeren met tractoren klaar om de wegen te versperren en wij gaan straks op de weg zitten om het transport van kernafval naar Gorleben tegen te houden." In Duitsland gaat het er heftig aan toe, met Greenpeace-activisten die aan bruggen gaan hangen, mensen die zich aan rails vastketenen, sit inns en wilde acties van bezorgde burgers. Wat is Greenpeace in Zee land van plan? Teuling: „Wij gaan zorgen dat Nederland straks goed weet dat er geen oplossing is voor het afval, dat de centrales altijd ge vaarlijk zijn, dat ze vreselijk duur zijn en dat er bakken subsidie bij moeten. Informeren, dus, maar wel op de Greenpeace-manier. Daar hoort actie bij, daar horen campagnemiddelen bij, maar die ga ik niet verklappen. Dan is de verrassing eraf en het is niet slim, in verband met de politie en zo." Het afgelopen jaar heeft Wise (World Information Service on Energy) twee keer op de stoep ge staan bij de aandeelhoudersverga dering van Delta. „Met tweehon derd man. Dat is anno nu heel wat. Dat soort demonstraties zul len weer komen, maar er moet wel een aanleiding zijn", zegt woordvoerder Peer de Rijk. Wise wil vooral veel debatten houden. „Daar zijn wij van oudsher sterk in, inhoudelijk goede en levendige debatten. Daar willen wij ook jon geren bij betrekken. Oude en nieu we mensen moeten bij elkaar wor den gebracht. Acties kunnen later komen. Wat heeft het voor zin om naar een leeg weiland te marche ren, als er nog niet gebouwd wordt? Actievoeren moet geen doel op zichzelf worden; je moet juist voorkomen dat het nodig is." Ook de stichting Laka zet in op informatie en scholing. „Wij zijn een documentatie- en onderzoekscentrum. Wij willen ar gumenten geven, geen slogans. On ze website wordt goed bijgehou den, daar staat een schat aan infor matie op. We zullen proberen re gionale correspondenten te krij gen die in plaatselijke kranten rea geren op artikelen." De tijd van de massademonstra ties is voorbij, zegt Geertje Don kers van de ZMf. Maar de ZMf zal overal het beleid proberen te beïn vloeden. „In alle debatten je stem laten horen, overal je invloed laten gelden. En daar hoort ook bij dat we social media gaan gebruiken: Facebook, Hyves, Twitter, alles." Dat het publiek slecht geïnfor meerd is, beaamt Marieke van Riet van het Platform Borssele2Nee. Za terdag stond het platform met een stand op de Markt in Middelburg. „Veel mensen hadden geen idee dat er straks in Zeeland niet twee, maar misschien wel drie kerncen trales staan. Ik denk dat men ge woon niet meer weet hoe het al weer zat met kernenergie. Het is ook zo technisch. Wij moeten dat vertalen en laten zien dat het al fout gaat bij de basis: de winning van uranium." Woensdag 10 november wordt in The Hub in Rotterdam een actiebij eenkomst gehouden. wiseamster@antenna.nl COMITÉ BORSELE2NEE Opgericht in april 2010, op initia tief van de SP, maar is niet politiek- gebonden. Doel: geen (nieuwe) kerncentrale. Bestaat uit afgevaardigden van: Bundesverband Bürgerinitiativen Umweltschutz, de Zeeuwse afde lingen van de SP, GL en Partij voor de Dieren, de Borselse afdelin gen van het PvdA en D66, Stop Borssele, Laka, Wise, ZMf. Achterban: in principe alle leden van deze groeperingen. J) www.borssele2nee.eu door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Het Middelburgse bedrijf Artefact (Advies en Onder zoek in Erfgoed) heeft zaterdag middag de Leen van Gelder-Star- tersprijs 2010 gewonnen. De prijs, vernoemd naar de oud-voorzitter van de Kamer van Koophandel, werd uitgereikt tijdens de Starters- dag van de Kamer van Koophan del Zuidwest-Nederland, die ge houden werd in het Vlissingse bio scoopcomplex Cinecity. De Middelburgse Nathalie van Jole en haar compagnon, de Vlaming lan Wattenberghe, ontvingen een geldprijs van 1000 euro. Daarnaast is er nog de media-aandacht die de uitreiking van de prijs oplevert. Van ]ole in een reactie: „Dat is goed voor de naamsbekendheid. Vooral onder particulieren, zoals projectontwikkelaars, is ons bu reau nog niet erg bekend." Artefact houdt zich bezig met ar cheologie, cultuurhistorie en erf goededucatie en onderzoekt en ad viseert. De tientallen inzendingen voor de Startersprijs werden beoordeeld op het ondernemingsplan. Vol gens de KvK zijn veel voortijdige bedrijfsbeëindigingen het gevolg van een rammelend onderne mingsplan. De jury was onder de indruk van het uitzonderlijk goed doordachte ondernemingsplan van Artefact en prees de deskun digheid van de ondernemers, de passie waarmee ze werken en het unieke concept. Artefact wist in twee maanden tijd zijn bestaansrecht in Zeeland te bewijzen: Van Jole en Watten berghe zijn al op zoek naar verster king van het team. „Wij voorzien een flinke groei. Een afgestudeerde archeoloog met veldwerkervaring en goede papieren kan bij ons zo aan de slag", zegt Van Jole. Artefact liet twee concurrenten achter zich in de strijd om de Star tersprijs: Nerina en johan de Krij ger van hoevehotel Hof Christina in Vrouwenpolder, Ivo van den Broeke en Eelco van Gemert van Talent Support Personal Training uit Vlissingen, dat topsporters wil begeleiden. De Startersdag werd bezocht door zo'n 350 startende ondernemingen. www.artefact-info.nl 25 jaar actie tegen kerncentrale mensen steken bij de kerncentrale vuurwerk af, als symbool van wat de voorstanders te wachten staat als ze de plannen door willen zetten. Ramp met kerncentrale Tsjernobyl, Sovjet-Unie J 28-uurs blokkade, 's Nachts breken felle gevechten uit tussen 'autonomen' en de ME. 23 november 1994. Tweede Kamer besluit dat Borssele eind 2003 dicht moet. In december besluit de Kamer tot sluiting in 2004. Er komt geld voor modificatie. Zo is een snelle sluiting van de baan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2