land9 Massaal protest kernafval Premier Berlusconi wil prostituees Italië uitzetten Lancering ruimteveer opnieuw afgeblazen President Kikwete van Tanzania herkozen Oudste bijl ter wereld gevonden in Australië 'Weer motorprobleem Qantas in Singapore' Georgië arresteert Russische 'spionnen' Twaalf doden bij moordpartij Rusland Ontvang tot 30% korting op je verblijf bovendien is toegang en verblijf voor kinderen t/m 6 jaar gratis, zaterdag 6 november 2010 door onze correspondent Oene van der Wal BERLIJN - Duitsland beleeft dit weekeinde het grootste protest te gen kernenergie sinds de jaren tachtig. Tussen de 30.000 en 50.000 demonstranten willen verhinderen dat een transport van kernafval zijn eindbestemming, Gorleben (Neder-Saksen), bereikt. De politie zet 17.000 man in. Gisteren begon een trein vanuit Frankrijk aan zijn reis naar Noord-Duitsland. De precieze rou te is geheim. Het transport omvat elf zogenoemde Castorwagons, speciale containers voor hoogradio- actief materiaal. De lading, afkom stig van Duitse kerncentrales, is in de opwerkingsfabriek in het Fran se La Hague gerecycled. Anti-atoomorganisaties bereidden zich al maanden voor op blokka des. Activisten hebben zich in de wijde omtrek van Gorleben in ten tenkampen verschanst. Ze zijn getraind in het zich vastketenen aan sporen en bomen. Vanuit Ber lijn was gisteren geen bus meer te krijgen naar het afgelegen ge bied. De politie heeft bruggen afge grendeld. Aan weerszijden van het spoor geldt een demonstratiever bod in een strook van vijftig me ter. Dat wordt onder meer met warmtecamera's gecontroleerd. De strijd om kernenergie is weer in alle hevigheid opgelaaid na het besluit van de centrumrechtse re gering-Merkel om de zeventien Duitse kerncentrales jaren langer open te houden. De regering ziet kernenergie als een overbruggings technologie die nodig is zolang 'groene' energie nog niet voldoen de is ontwikkeld. Daardoor duurt het vele jaren langer voordat af scheid genomen wordt van kerne nergie, als eerder met de industrie afgesproken. De sociaaldemocratische oppositie partij SPD wil het besluit aanvech ten bij het Bundesverfassungsge- rïcht, 's lands hoogste rechter. In oktober liep bovendien de tijde lijke stop op een onderzoek naar de beoogde ondergrondse opslag plaats in Gorleben af. De 800 me ter diepe zoutmijn wordt al meer dan dertig jaar op zijn ge schiktheid onderzocht; een poli tiek uiterst omstreden kwestie. De linkse oppositie eist dat er ook al ternatieve locaties worden getest en noemt het gebruik van Gorle ben, waar nu al kernafval boven gronds wordt bewaard, 'illegaal'. De terugkeer van kernenergie op de politieke agenda leidde eerder dit jaar al tot grote demonstraties in het westen van Duitsland en in de hoofdstad Berlijn. Activisten be klommen vorige week het kantoor van de CDU, de partij van Merkel. Afgelopen maandag veroorzaakten militanten een chaos in het Berlijn- se treinverkeer met het in brand steken van elektriciteitskabels langs het spoor. „De profiteurs van de atoommaffia hebben geen rus tig achterland", heet het in een anoniem schrijven waarin de aan slag werd opgeëist. De organisatoren van het protest dit weekeinde willen naar eigen zeggen 'vreedzaam' demonstreren. Tegelijk zullen de randen van de wet worden opgezocht met 'bur gerlijke ongehoorzaamheid.' Vol gens de Berfijnse socioloog Dieter Rucht zijn bij de protestacties op vallend veel grijsaards betrokken. Daarbij gaat het om zestigplussers die ook eind jaren zeventig, begin jaren tachtig al demonstreerden te gen kernenergie. „Ze zijn weer ont waakt. Destijds hebben ze met zo veel hartstocht geprotesteerd, dat ze nu niet passief kunnen toe kijken hoe anderen actievoeren." Maandagochtend moeten de Cas torwagons volgens planning in Gorleben aankomen. ROME - De Italiaanse premier Sil vio Berlusconi wil harder optre den tegen straatprostitutie in zijn land. Buitenlandse dames van lich te zeden die hun seksuele diensten aanbieden langs de Italiaanse we gen, lopen daardoor het risico het land te worden uitgezet. Tot nog toe kwamen de prostituees er van af met een geldboete. Het plan, dat de premier gisteren presenteerde, leidde tot hilariteit bij zijn tegenstanders. Berlusconi is verwikkeld in twee seksschanda len. Een vrouw claimt dat ze 10.000 euro ontving in ruil voor seks met Berlusconi. Ook zou ze drugs hebben gekregen in een villa van de regeringsleider. „We verwachtten een liberalere aanpak van deze expert op het ge bied van betaalde seks", reageerde Donatella Poretti namens de oppo sitionele Democratische Partij. CAPE CANAVERAL De lancering van de space shuttle Discovery voor zijn laatste vlucht is gisteren opnieuw afgeblazen. Na dat de Nasa het sein op groen had gezet, ontstond bij het vullen van de brandstoftanks een lek, waar door waterstof ontsnapte. De lance ring is tot 30 november uitgesteld. De lancering liep eerder vertraging op door technische problemen en ongunstige weersomstandigheden. Discovery's laatste vlucht gaat naar het ruimtestation ISS. ARUSHA President Jakaya Kikwete van Tan zania heeft met 61 procent van de stemmen een tweede en laatste ter mijn van vijf jaar veiliggesteld. Dat meldde de Tanzaniaanse kiescom missie gisteren. Kikwetes tegenstre ver, Wilbrod Slaa, bleef zondag ste ken op 26 procent van de stem men. De overwinning van Kikwete is kleiner dan in 2005, toen hij nog 80 procent van de stemmen kreeg. CANBERRA Archeologen hebben gisteren be kendgemaakt dat zij in Australië een stuk van een stenen bijl van 35.500 jaar oud hebben gevonden. Volgens archeoloog Bruno David is dat het oudste stuk bijl ter wereld. Eerdere vondsten waren niet meer dan 30.000 jaar oud. De vondst werpt nieuw licht op de gedachte dat de bijl zijn oorsprong vond in Europa. Dat is dus niet waar. SINGAPORE Televisiestations in Singapore heb ben gisteren gemeld dat opnieuw een passagiersvliegtuig van de Au stralische maatschappij Qantas te kampen heeft gehad met een mo torprobleem. Het zou deze keer gaan om een Boeing 747, die giste ren kort na vertrek naar de luchtha ven moest terugkeren. Donderdag keerde een Airbus A380 superjum bo van Qantas naar Singapore te rug nadat een van de vier motoren was geëxplodeerd. TBILISI Georgië heeft gisteren de aanhou ding bekendgemaakt van dertien personen die voor Rusland gespio neerd zouden hebben. Onder de ar restanten zijn vier Russische staats burgers. Rusland spreekt van 'een politieke farce'. De twee voormali ge Sovjetrepublieken leven al jaren op gespannen voet met elkaar en voerden in de zomer van 2008 zelfs een korte oorlog. ROSTOV-AAN-DE-DON Onbekenden hebben in Zuid-Rus land twaalf mensen omgebracht, de meesten met messteken. De moordenaars hebben vervolgens geprobeerd het huis in brand te ste ken. De autoriteiten hebben dit gis teren gemeld. De moordpartij vond plaats in een dorp in de regio Krasnodar. De slachtoffers waren bijeen voor een familiefeest. Het motief voor de moord is onbekend. drie handgranaten tijdens het avond gebed in een moskee aan de rand van Peshawar. Hier vielen drie do den en 24 gewonden, aldus de poli tie. foto Mohammad Sajjad/AP gelijk was de moskee doelwit, door dat stamleiders die een burger wacht tegen de Taliban op poten hebben gezet er regelmatig bijeen komen. Later op de dag ontploften Droom weg tijdens de mooiste kerst ooit! 1 Oè iot 30% korting is geldig op bepaalde data met aankomst t/m S april 2011 (ook tijdens de vakanties). Boek vóór 15 december 2010. Disney's kerstseizoen van 7 november 2010 t/m <5 januari 2011. Kijk voor meer informatie en de voorwaarden op oad.nl/disney. oad.nl/disney

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9