Stoere kamer voor kinderen binnen buiten Op zoek naar een unieke boeken kast in Mondriaanstijl, een ge haakte keukendoek of een hand gemaakt engeltje voor in de kerstboom? In de digitale etala ge van Etsy ligt het allemaal. En net als vorig jaar is rond november, december ongetwijfeld weer een enorme piek waar te nemen in de verkoop op de website. Deze marktplaats voor ambachtelijk gemaak te spullen is een bron voor iedereen die crea tief uit de hoek wil komen. Bijvoorbeeld tij dens sinterklaas en kerst. En dat zonder zelf aan de slag te hoeven. Of verkoop juist eigen gemaakte producten op de website. Een digita le toonbank is in enkele minuten gemaakt. Maar je bent niet de enige: in totaal verhande len zo'n zes miljoen mensen uit de hele we reld hun spullen op Etsy. Dat was ook precies de bedoeling van de oprichters, onder wie Rob Kalin en Matthew Stinchcomb. Zij maak ten meubels en wilden ze aan de man breng en, maar vonden websites als eBay onge schikt. Bovendien was Kalin alle grote win kels als Wallmart beu vanwege hun anonie me massaproducten. 'Mensen willen dingen die uniek zijn. Op Etsy vind je cadeaus die laten zien dat je dege ne die je het geeft, speciaal vindt. Op Etsy koop je iets wat nergens anders op de wereld te koop is. Net als vroeger is alles handge- Op het digitale marktplein Etsy vind je veel zelfgemaakte producten, waaronder kussentjes, kaarsen en serviesgoed. foto's PR maakt. Bovendien leggen koper en verko per weer contact met elkaar', vertelt Kalin in een filmpje op de website. De digitale markt legt hem geen windeie ren. Sommige verkopers op Etsy overigens ook niet. Een aantal kan leven van de han del op de «site. Als het aan Kalin ligt, moet de totale waarde van de verhandelde goede ren volgend jaar 100 miljoen dollar bedra gen. Digitale etalage Etsy bestaat nu vijf jaar en opende begin dit jaar een kantoor in Duitsland om meer invloed te krijgen in Europa. Vooral vrouwen tussen de 20 en 30 jaar kennen Etsy en kopen en verkopen er zelfgemaakte artikelen, waaronder meu bels, sieraden, accessoires, kunst en tweede hands spullen. De gemiddelde handelswaarde van een pro duct op de site is ongeveer 15 dollar. Daar van krijgt Etsy 3,5 procent per verkocht item. Overigens is het niveau van de gebo den goederen wisselend, want niemand waakt over de kwaliteit. Bovendien mogen de eigenaars van de webwinkeltjes hun prij zen zelf bepalen. 'Pureandnoble' uit Dallas lost dat probleem op met een tekstje op zijn webwinkel: 'Al mijn producten zijn handgemaakt, dus ze hebben soms kleine mankementen. Het leven is niet perfect, dat maakt het juist avontuurlijk'. Voor de verkopers is het natuurlijk een kunst om spullen te verkopen. Daarvoor waarschuwt Bea uit Gent ook op internet: 'Of Etsy een goede site is? Ja. Of je er veel kunt verkopen? Dat ligt eraan. Je moet er wel echt uitspringen. Als je genoeg tijd, en thousiasme en talent hebt, kun je op Etsy beslist iets bereiken'. Voordeel van Etsy is volgens de oprichters dat koper en verkoper weer met elkaar communiceren. Stinchcomb in de Britse Telegraph: 'Het is niet puur kopen en ver kopen. Mensen ontmoeten elkaar en wisse len kennis uit over ambacht en handwerk'. Toegegeven: het is wel even zoeken naar iets leuks op de website. Gelukkig zijn ook daar weer oplossingen voor: blogs met tips voor de beste Etsyshops, zoals www.bloe- sem.blogs.com er een van is. Het voordeel van Etsy is dat je ongestoord kunt rondstruinen in de webwinkels. Zon der opvallende reclamebanners, geen onge duldige blikken van winkeliers en dat alles op je eigen bank, met een kopje thee ach ter de laptop. Op zoek naar dat leukste, creatiefste, unieke product stuit je wellicht op iets van Sheila uit Kuala Lumpur, maar het kan ook zomaar door de buurvrouw om de hoek zijn gemaakt. r>-^ Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Geen zin in hoge invoerrechten en porto? Koop dan iets van een Nederlandse aanbieder op Etsy. Zoek op de site op eigen woonplaats of typ 'The Netherlands' in. Over niet al te lange tijd kunnen ook de transacties plaatsvinden in euro's, nu is dat alleen in dollars. Kijk ook eens op www.doreen.com, het (nog erg kleinschalige) Nederlandse antwoord op Etsy. En www.craftygirls.nl is een onlinecommunity voor eigenzinnige creatievelingen. www.dutchhandmade.com maakt een handige selectie van Nederlandse winkels op Etsy. Dat geldt ook voor www.bloesem.blogs.com Op de blog van Etsy staan dagelijks tips met aparte producten en hun aanbieders. De blog is te vinden via de hompage van Etsy: www.etsy.com Myrte de Zeeuw uit Eindhoven verkoopt op Etsy kussens met vrolijke vogelprints. Haar shop heet Mirthquake. Harriet Damave uit Amsterdam beschildert keramiek. Zij is te vinden onder de naam Houseofharriet. Jack Rabbit Spring uit Utrecht maakt accessoires voor kinderkamers en vlaggetjes van stof. Plaksels uit Groningen biedt in de Etsyshop muurstickers van vinyl aan. GreenwallNL ontwerpt verticale tuintjes en origamilampen. Toutourouge uit Maastricht maakt vrolijke accessoires voor in huis, waaronder magneten en schilderijtjes. Ooit van Etsy gehoord? Het is de grootste onlinewinkel voor zelfgemaakte spullen. Van oorsprong Amerikaans, maar ook Nederlandse creatievelingen weten Etsy te vinden, door Suzanne Dijkstra zaterdag 6 november 2010

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 99