mm Tussen Hondsrug en veenkolonie i7reizen Door te wandelen leer je Nederland pas goed kennen. Bovendien ontdek je hoe afwisselend het landschap is. John Jansen van Galen verkende de omgeving van het Drentse Zuidlaren. S ZUIDLAREN - ANNEN - ZUID- LAREN (13 kilometer) Routebeschrijving: De route is niet gemarkeerd. De beschrijving is verkrijgbaar aan de balie van het Brinkhotel. Let op: De Bos rand waar u rechtsaf moet slaan, is nu eetcafé De Rooie Kater. Daarna linksaf het bos doorste ken naar de tegenoverliggende bosrand. reizen@wegener.nl |||g| 024-3650360 gjssBa I; ISSsis»!® Zaterdag 6 november 2010 In de buurt van Kiel-Windeweer, ooit een bolwerkje van agrarisch anarchisme, hangen op zondag de gewassen boerenzakdoeken aan de lijn. foto Cor Leenhouts Bij het Brinkhotel (Tulip Inn) aan, jawel, de Brink in Zuidlaren schaften we de beschrijving aan van een rondwandeling naar een wandelcafé in Annen. We lie pen het dorp uit langs de voormali ge synagoge-uit 1884. Daar hangt een plaquette aan de buitenmuur waarop zestien doden worden her dacht, die alle omstreeks 1944 zijn omgekomen in Sobibor, Ausch witz en Gross-Rosen. We zagen hardlopers over de op bollende Zuides gaan, hun sil houet scherp afgetekend tegen de strakblauwe lucht. De brem bloei de, Vlaamse gaaien zaten elkaar achterna in de bomen. We volg den een bosrand, hoorden gegrom van een landbouwmachine en za gen dat een boer bezig was het wandelpad, dat onze beschrijving aangaf duchtig om te ploegen. Door de omgeploegde, rulle akker rand wisten we over een fraai bos pad de route weer terug te vinden, gingen het boerenland in, liepen een stukje evenwijdig aan de N34 en zagen aan de dorpsrand van An nen prachtig gekleurde vogeltjes. Later thuis zochten we ze op in de vogelgids. Het waren geelgorzen. Het traject voerde nu een bunga lowwijkje in, waar mijn verloofde en ik nieuwsgierig rondkeken hoe de bewoners hun huis en tuin had den ingericht. Daarna ging het naar het wandel café De Anner Oele. Helaas zat er geen versnapering voor ons in, want het café opent zijn deuren pas om 12.00 uur. We waren te vroeg op pad gegaan. De voortzetting van de wandeling over de Annerstreek was daarna een openbaring. Rechts glooiden de flauwe hellingen van de Honds rug, links keek je in het eindeloze, groene verschiet van de vlakke, uit gestrekte veenkoloniën. Daar er gens in de verte, stelde ik mij voor, moest Kiel-Windeweer liggen, ooit een bolwerkje van agrarisch anarchisme. Het was zondag, maar tractors kwamen langs en vrou wen hingen gewassen boerenzak doeken aan de lijn. Via de oostelijke rand van de Zuid- laarder Es en een snoer van be graafplaatsen bereikten we langs een statig herenhuis met een schat tig klokhuisje aan de achtergevel de uitgestrekte brink van Zuidla ren weer, waar inmiddels een Bel gische friettent stond opgesteld die Waterloo heette. w Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Alternatieven: Er zijn meer rond wandelingen vanuit Zuidlaren. Bij Bed Breakfast De Tuin van Zuidlaren aan de Telefoonstraat 17 begint een polder- en bos wandeling van 16,5 kilometer (ga voor een routebeschrijving naar www.wandelzoekpagina.nl, kies dagwandeling zoeken en Drenthe. Kies vervolgens bij 'bron' voor B&B De Tuin van Zuidlaren). Verder is er een wandeling van 15 kilometer rond de Drentsche Aa, (ga op www.goxchange.nl naar overzicht routes, kies voor Nederland, Drenthe en nor- dicwalken). Er is ook nog de ANWB-wande- ling Rondje Zuidlaren, gemar keerd met bordjes in en om het dorp. Het doorgaande Drenthe- pad gaat door het dorp, het Pieterpad erlangs. Openbaar vervoer onderweg: op het beschreven traject na on geveer 4 kilometer bij de Oude Tol en diverse haltes in Annen na 7 kilometer. Horeca onderweg: De Anner Oele, vanaf 12.00 uur geopend (dinsdag vanaf 16.30 uur en op maandag gesloten). Hond: mag mee. Niet ver van de wandelpaden ligt de Drentse Aa. foto GPD De wandeling Anner Oele Annen infographic: CPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 97