is reizen iBBcÉSSÉI PpF Lzi ®J Ga voor deze en alle andere aanbiedingen naar uw Uniek reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 6 november 2010 Je moet knoflooksoep eten, adviseert Lok, mijn gids, als ik weer in de woonkamer van het Yeti Hotel in Kyan- gingompa ben. Hij heeft ook nog wel een echt medicijn voor mij, maar dat is na een paar happen soep al niet meer nodig. De hoogteziektë heeft besloten mijn lichaam te verlaten. Mijn moeheid verdwijnt, mijn kleur komt terug, net als mijn eetlust. Ik sta hoger dan ooit: op 5.039 me ter, hoger dan de Mont Blanc. Ik beleef de euforie over het wande lend, soms klauterend, bereiken van de top van de Tserkuri, de ver ruktheid over het weergaloze uit zicht en de wegtrekkende misse lijkheid. Ik kijk naar de wapperen de gebedsvlaggen en de besneeuw de bergtoppen en ben trots. In Kathmandu had ik een paar da gen eerder bij een van de vele reis- bureautjes een gids geboekt en overlegd welke route ik wil lopen. We kiezen niet voor de Anna- purna, maar voor een lagere route, die minder kaal is en waar meer bergdorpjes zijn om te lunchen, thee te drinken en te overnachten. Elke dag loop je een uur of zes. Je kunt voor je bagage een drager hu ren. Sommigen van hen beklim men de bergen op aftandse slip pers. Met behulp van een draag band om hun voorhoofd torsen ze de met bagage volgeladen manden op hun rug. Als ik dat zie, rijst het besef dat je wat wandeltechniek en uithoudingsvermogen nog heel wat tekortschiet. Mijn gids Lok monstert mijn pos tuur en vraagt of ik wil afwijken van de gebruikelijke route om een mooiere, maar ook langere en zwaardere route over de bergen te nemen. Uiteraard kies ik voor de mooiste route, die Lok, zo zegt hij tenminste, ook nog nooit gelopen heeft. De eerste uren stijgen we uitsluitend. Omhoog, omhoog, omhoog, zonder vlakke stukken, van 1.200 naar 2.700 meter. Prachti ge vergezichten, maar loeizwaar. Bij de eerste overnachtingsplek sta ik te tollen op mijn benen. Mijn rugzak is met 10 kilo veel te zwaar. Onze bestemming, Lama Hotel, is vernoemd naar het eerste hotel dat hier 25 jaar geleden door een la ma, een religieuze leraar, werd op gericht. Inmiddels staan er vijftien hotels: gebouwtjes opgetrokken van hout en steen. Er branden vuurtjes waarop wordt gekookt. De bedden zijn dunne matrassen op houten planken, de muren dun ne schotten. Op aanraden van de eigenaar neem ik snel een douche voordat de grote massa arriveert en de boiler met door zonnecollec toren verwarmd water leeg is. Mor genochtend is zelfs een koude douche niet meer mogelijk, omdat de leidingen 's nachts bevriezen. Iedereen zit 's avonds dichtbij de kachel in de woonkamer. Er wordt een verhaal verteld, gegeten, ge dronken en gelezen en een groep Engelsen leert mij het Nepalese bordspel 'Tijger en geiten'. Tegen achten ben ik te moe om nog iets te doen. Ik ga naar mijn kamer om met mijn ogen dicht een berg te beklimmen. De volgende dagen leer ik gecon troleerd te stijgen: rustige stap links, rustige stap rechts, rustige stap links... De paden zijn prima. Roofvogels cirkelen laag over, yaks versperren soms de weg. We zien besneeuwde bergtoppen, passeren metalen hangbruggen boven ruige rivieren, gaan door oeroude bos sen en langs boeddhistische heilig dommen. Het langzame looprit me werkt meditatief Mijn hoofd raakt leeg op de haast verslavende, Arm land dat leeft van toerisme Nepal ligt ingeklemd tussen Tibet, Bhutan en India. Het ge boorteland van Boeddha is een van de armste landen ter wereld en sterk afhankelijk van toeris me. In 2008 werd het land na een bloedige burgeroorlog een republiek. Daarvoor was het sinds de negende eeuw vóór on ze jaartelling een koninkrijk. Tal van reisorganisaties bieden individuele en groepsreizen aan. Onder meer op de website www.nepal.nl/reizen.htm staat een overzicht van aanbieders. In de hoofdstad Kathmandu zijn tientallen reisbureautjes die in dividuele trekkings aanbieden. Houd er rekening mee dat in het wandelseizoen (voor- en najaar) moeilijker accommodatie te vin den is. ArkeFly (www.arkefly.nl) vliegt rechtstreeks naar Kathmandu. Voor Nepal is een visum verplicht. Zie daarvoor www.nepal.nl/consulaat.htm Foto geheel links: Wandelen in de Hi malaya is als een meditatieoefening. Kleine foto's van boven naar beneden: Een boeddhistisch heiligdom. Een hoogtemeter als bewijs van de klimprestaties. Overal zijn hotels en soms zelfs een ziekenhuisje voor wandelaars. foto's Peter van den Berg rustige stappen links, rechts... Het eten in de 'herbergen' onder weg is goed en de verscheidenheid aan gerechten veel groter dan ik ge dacht had. Niet alleen rijst en lin zen, maar er zijn ook frites, aardap pels, groenten, soepen, omeletten en pannenkoeken. Af en toe probeer ik mijn gids Lok uit te horen. Hij woont met zijn vrouw en twee kinderen in een bergdorp, maar in de klimseizoe- nen verruilt hij zijn huis voor een kamer in Kathmandu om tochten te maken met de toeristen. Hij spreekt uitstekend Engels en is openhartig. Daardoor kom ik van alles te weten over de Nepalese maatschappij en het hindoeïsme en boeddhisme dat hier beleden wordt. „Nee, ik geloof niet dat ik ben gereïncarneerd", zegt Lok. „Ik geloof helemaal niet in reïncarna tie, net als de meeste mensen van mijn generatie met een opleiding." Hij is 33. Volgens Lok staan ook an dere tradities op de helling. Zijn huwelijk is gearrangeerd, maar het zou best kunnen dat hij zijn kinde ren een love marriage laat aangaan. Toch zijn ze niet overal in Nepal zo vooruitstrevend, vertelt hij. Er zijn geïsoleerde gebieden waar 'ge stolen huwelijken' voorkomen: als een vrouw van haar familie niet met de man van haar keuze mag trouwen, wordt ze ontvoerd door de familie van de man. We gaan verder, richting Gosain- kund, een voor hindoes heilige plaats op 4.380 meter hoogte, om geven door 23 meren, waarvan we er 7 zullen zien. Het dorp is van verre zichtbaar: enkele hutten te gen de rotsen geplakt. Het land schap is hier ruig. We lopen boven de boomgrens en kleur zit alleen in de aarde en mossen. De weer spiegeling van de hemel in de me ren is prachtig. Elke zonsonder gang, waarbij je ter hoogte van de wolken bent, is adembenemend mooi, alsof je door het raam van een vliegtuig kijkt. Slapen op deze hoogte, met zo weinig zuurstof, is een vreemde gewaarwording. Ik heb moeite met het onderscheid tussen droom en werkelijkheid. Het is moeilijk voor te stellen hoe de bewoners er 's winters bijzit ten. Nu al moeten ze minimaal een dag over rotspaden lopen om bij een weg te komen. Kinderen zijn dagelijks uren onderweg om bij school en weer thuis te komen. De laatste dagen lopen we tussen 1.000 jaar oude rododendrons. Nooit geweten dat deze struiken uit kunnen groeien tot bomen met dikke stammen. We lopen door diep uitgesleten geulen waar de moesson elk jaar zijn tijdelijke rivieren schept. Uiteindelijk ver schijnen de eerste akkers. Hiervan daan nemen we de bus naar Kath mandu. Een uurtje rijden. De rit geeft een raar gevoel na twee we ken lopen. Een blik op mijn buik verraadt dat ik me aardig heb inge spannen. Na veertien dagen in de bergen ben ik dunner dan ooit. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl j Comfortabel en voordelig met ArkeFly rechtstreeks naar Kathmandu! Kathmandu Guesthouse** 10 dagen, logies Vetrek jn dec. en jan. World of 'V TUI I winktl» I w... Arké.nl jen;V4x>( üh exact*proeft 3\ cte in het boekingssysteem van TUI Nederland Goa biedt de ideale mix: de cultuur van Azië en de gezelligheid van Europa. Htl. Sea Breeze Village*' 9 dagen, logies/ontbijt Vetrek in nov. en dec. Per persoon v.a.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 95