Zeeland is misschien te bescheiden 'Gehandicapten te veel in binnenstad' Delta en EDF willen kerncentrale bouwen MEEST GELEZEN OP WWW.PZC.NL Michiei weg bij zoute zee 'Hypotheekrente is te hoog' Obama lijdt gevoelig verlies Scooters op de korrel 12 zaterdag 6 november 2010 IN BEELD Op de laatste dag van de netwerk- beurs voor bedrijven, Contacta in Goes, afgelopen donderdag, gaf enfant terrible Jort Kelder een seminar over ondernemerschap. Kelder, tot zijn gehoor - ruim 200 man -„Wat ik jullie ga vertellen, met permissie, is hoe je rijk wordt." In een mum van tijd hangt de zaal aan zijn lippen. Voormalig Quote hoofdredacteur Kelder gooit de ene na de andere knuppel in het hoenderhok. Re gel 1, om 'gruwelijk rijk' te worden: stop met school. „Da's voor sufferds. Als je rijk wil worden, moet je handelen. Dus als u kinderen heeft: haal ze van school, zet ze aan het werk." En de laatste, na een vol uur: „Pas op voor de vrouwtjes. Van de rijke vrouwen in de Quote 500 heeft de helft haar geld gestolen van haar ex-man, de andere helft heeft het van haar vader geërfd en misschien drie hebben het echt zelf ver diend. U weet wat ze zeggen: aan je eer ste vrouw dank je je carrière, aan je car rière dank je je tweede vrouw." De zaal lacht. „Vragen?" Hij neemt er ruim de tijd voor, tot de organisatie hem aan zijn jasje trekt. De bobo's hebben haast; of hij alstublieft wil afronden. Na afloop neemt Kelder ('Wist je dat ik de zoon van een zeeman ben?') genereus door Ondine van der Vleuten de tijd voor een interview, al dringt de tijd. Over een paar uur wordt hij alweer in Amsterdam verwacht, en het is, zoals hij bij zijn aankomst al aangaf, 'een kle re-eind rijden, als ik eerlijk mag zijn'. Dit is een netwerkbeurs. U heeft zojuist ge zegd dat u niet in netwerken gelooft. „Zonder goede relaties kun je geen zaken doen en men moet het je gunnen. Maar ik denk wel dat niet degene met de beste vriendjes moet winnen, maar degene met het beste product. Vriendjespolitiek eindigt in corruptie, en corrupte samenle vingen zijn niet efficiënt. Er moet een open competitie zijn met de beste produc ten. In sectoren zonder tastbare produc ten, zoals de dienstverlening en de uit- zendbranche, zie je vaak dat de diensten met elllebogenwerk aan de man gebracht worden. Ik ben calvinistisch opgevoed, ik hou niet van ritselen." Wat is de kracht van Zeeland „De kracht van Zeeland, dat is de ligging, de lucht, het water, de ruimte. En het cal vinisme. Dat vind ik een van de belang rijkste assets van ons land. Jan Kees de Ja ger, die ik persoonlijk ken en erg mag, heeft ook dat calvinistische van niet zeu ren en je best doen. De Zeeuwen zijn Jort Kelder: „Om Mulisch te citeren: Als ik moet kiezen tussen valse bescheidenheid en oprechte arrogantie, kies ik voor het laatste." foto Rolf de Feijter geen hysterisch en emotioneel volk. Bo vendien heeft Zeeland dat gevecht tegen het water in zijn genen. Ik denk dat Zee land misschien wat te bescheiden is. Het feit dat er zo weinig Zeeuwen in de Quo te 500 staan, is toch opmerkelijk." Contacta heeft voor het eerst ook een 'ei land' met exclusieve'zaken. Iets voor u? „Ik hou van ontspoorde luxe, maar altijd met een knipoog. Dat is essentieel. Van de zomer was ik in Domburg, bij Derk Sauer. Domburg heeft nog iets van de grandeur van de oude badplaats. Dat Bad paviljoen, daar is met aandacht aan ge werkt. Wonderschoon. Het doet een beet je denken aan het fin de siècle, toen de da mes nog gekleed de zee ingingen. Dat moet Zeeland koesteren. Kijk uit voor de patatcultuur." Tijd om verder te gaan. Op de valreep wil hij nog iets kwijt. „Ik zei daarstraks iets over bekend zijn, over de prijs die je betaalt als BN'er. Ik baal van mijn arrogante imago. Ik ben niet goed in namen en gezichten. Dan is het direct: zie je wel dat het een arrogan te lui is. Ik kan toch moeilijk rondschreeu- wen dat het niet zo is? Soms word ik er een beetje stil van. Dan wil ik niet meer. Dat hele entertainment is zó ontzettend vluchtig. Door mijn televisiewerk raak ik als kritische journalist wel eens een beet je ondergesneeuwd. Uiteindelijk ben ik een jongetje dat geniet van een mooie zin in een stukje. Dat is mijn échte talent: schrijven. ZKH, mijn laatste boek, over Prins Bernhard: daar ben ik trots op." Contacta 2010 trok 15.500 bezoekers. 'Ik ben een groot schrijver, daar helpt geen moedertjelief aan' Harry Mulisch over zichzelf. Hij overleed vorige week zaterdag, 83 jaar oud. Michiei de Ruyter tijd weg uit Vlissingen www.pzc.nl/video reacties: 647 Spa moet snel in de grond voor bouw kerncentrale 46% 54% oneens 1. Identiteit vermiste man uit gemeente Sluis bekend 2. Politie heeft nog geen spoor verdwenen Herman Ploegstra 3. Lawine aan klachten over TNT Post IN BINNEN- EN BUITENLAND Bewoners van de binnenstad van Ter- neuzen komen in het geweer tegen het groeiend aantal gehandicapten en anderen die hulpbehoevend zijn in panden in de binnenstad. De Wijk raad Binnenstad trekt steeds bij de ge meente aan de bel, maar kreeg nog geen bevredigend antwoord op de vraag hoe het verder moet. Michiei de Ruyter moet het een hele tijd stellen zonder zoute zee. Dins dag werd hij van zijn sok kel getild en op een vrachtwagen naar de Ach terhoek gevoerd voor een opknapbeurt. Vol gend jaar zomer moet De Ruyter terug zijn in de zil te lucht van het Keizers- bolwerk in Vlissingen. Energiebedrijf Delta gaat samen met de Franse energiereus Electricité de France (EDF) de bouw van een twee de kerncentrale bij Borssele voorberei den. Beide bedrijven tekenden woens dag in Brussel daarvoor een princi pe-overeenkomst. Ze hebben ook sa men de Sloecentrale in Vlissingen- Oost gebouwd. Volgens de Consumentenbond en de Vere niging Eigen Huis steken de banken jaar lijks tot 2,5 miljard euro in hun zak omdat de hypotheekrente te hoog is. Het tarief moet procent lager kunnen. De kartel waakhond NMa onderzoekt of de banken zich schuldig maken aan prijsafspraken. Barack Obama heeft de Republikeinen de hand gereikt nadat die partij bij tussentijd se verkiezingen de macht in het Huis van Afgevaardigden overnam. De Democrati sche president wil nu met de Republikei nen samenwerken om banen te creëren en overheidsuitgaven terug te dringen. Opgevoerde en lawaaiige scooters zijn een grote bron van ergernis, zeker na inciden ten als afgelopen week in Den Haag waaf een man in een voetgangersgebied werd aangereden en zwaargewond naar het zie kenhuis moest. Slechts een klein deel van de 800.000 scooters zorgt voor de ergernis. EEHBQISEIPP Tot en met vrijdag gratis advies over garanties van pro ducten bij het Juridisch Loket. DINSDAG 9 NOVEMBER Informatieavond in Sluis voor omwonenden over het ruimen van zes vliegtuigbommen. WOENSDAG 10 NOVEMBER Themamiddag in burgerzaal stadhuis Terneuzen onder de titel Krimp?! Wat nu? DONDERDAG 11 NOVEMBER De provincie maakt bekend wie de winnaar wordt van de Innovatieprijs Toerisme. mmnmmmÊÊÊmm 'Sterretje' van tv-hit Oh oh Cherso treedt op in café Het Bolle Schaep in Terneuzen. Esmnmnzznmmmm Vereniging voor kleine kernen houdt het tweede Zeeuws Plattelandsparlement. VIDEO VAN DE WEEK .fSCSf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 90