81 buitenland Levend verbrand door hete gaswolken Merapi Atatürk steeds vaker op Turkse lichamen Al Qaeda claimt complot bompakketten voor VS VULKAANUITBARSTING Asregen vormt een dichte mist Barack Obama's invasie in India zou handen vol met geld kosten Tegenstanders van premier Erdogan voeren stil protest Bloedbaden in Pakistan zaterdag 6 november 2010 door onze correspondent Esther de jong Gloeiend hete gaswolken uit de Merapi vulkaan in Indonesië hebben donderdagnacht en vrij dag het leven gekost aan ten min ste 78 mensen. De meesten ver brandden levend. „De langste uit barsting ooit", volgens Surono van het Indonesisch Vulkanologisch In stituut, die de Merapi nauwlet tend in de gaten houdt. „De berg is gehuld in donkere wol ken, we kunnen niets zien en de uitbarstingen blijven maar door gaan", aldus de vulkanoloog giste ren. Sinds de Merapi vorige week weer actief werd, zijn al zeker 122 doden en honderden gewonden gevallen. Dorpsbewoners in het ge bied Argomulyo, op de rand van de gevarenzone, werden even voor middernacht verrast door de hete gaswolk. Het leger haalde vervol gens tientallen verkoolde licha men van mannen, vrouwen en kinderen uit de met een grijze aslaag bedekte huizen. Sommige daken stonden uren na de eerste uitbarsting nog in brand. In ziekenhuizen werden tientallen mensen met ernstige brandwon den opgenomen. Anderen slaag den erin op brommers en afgela den trucks te ontsnappen aan de 'Gunung Merapi', de 'Berg van Vuur'. Ondanks de recente oproep van de Indonesische president Susiolo Bambang Yudhoyono om het ge bied te verlaten, weigeren veel mensen te gaan uit angst dat hun bezittingen worden geroofd. De evacuatiezone is uitgebreid van 15 tot 20 kilometer rondom de vul kaan. De mensen die gevlucht zijn, worden opgevangen in bijna tachtig vluchtelingenkampen. De leefomstandigheden in de kam pen zijn erbarmelijk, aldus een rap port van de Verenigde Naties. Vooral de aanhoudende tropische stormen zorgen voor veel ellende. Ook het gebrek aan drinkwater vormt een gevaar voor de volksge zondheid. De stad Yogyakarta, met vierhon derdduizend inwoners, ligt 30 kilo meter bij de vulkaan vandaan, maar wordt volgens vulkanoloog Surono niet bedreigd. „Op de hel lingen van de vulkaan, dichtbij de krater, is het gevaarlij k. Maar de NEW DELHI - Veertig vliegtuigen, drieduizend ambtenaren, veilig heidsmensen, journalisten en za kenlieden. Zes gepantserde auto's en drie helikopters. Achthonderd kamers in het Taj Mahal Hotel in Mumbai. Geschatte kosten: 200 mil joen dollar per dag. De Amerikaanse president Obama en zijn gezin bezoeken vanaf van daag India. Hij verblijft er drie da gen voordat hij doorreist naar ach tereenvolgens Indonesië, Zuïd-Ko- rea en Japan. Weggegooid geld, oor deelde de het Republikeinse con greslid Michele Bachmann. „Zo'n begeleiding voor de president heb ben we nog nooit meegemaakt." Het gerucht gaat dat het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van Defensie, tientallen oorlogssche pen en vliegtuigen naar India heeft gestuurd om president Obama te beschermen. Een zegsman van het Pentagon ontkende niet dat er voorzorgsmaatregelen zijn getrof fen. Over details wilde hij zich ech ter niet uitlaten. Vaststaat dat het luchtruim boven Mumbai en Delhi tijdens de aanwezigheid van Oba ma in die steden, is gesloten. Amy Brundage, Obama's woord voerster, noemde de getallen die rondgaan 'opgeblazen'. Voor de kri tiek van Bachmann was dan ook 'geen grond'. Brundage weigerde echter details te noemen en beriep zich op 'veiligheidsoverwegingen'. WASHINGTON - De terreurbewe ging Al Qaeda op het Arabische Schiereiland (Aqap) stelt verant woordelijk te zijn voor de recente verzending van bompakketjes rich ting de Verenigde Staten. De organisatie stelt ook de hand te hebben gehad in de crash van een vrachtvliegtuig van het Ameri kaanse postbedrijf UPS, begin sep tember in Dubai. Daarbij kwam de tweekoppige bemanning om het leven. De Amerikaanse website Site, die activiteiten van terreurbewegin gen op internet in de gaten houdt, maakte gisteren melding van de claims die door Aqap zijn geuit op webfora van radicale moslims. Daarin worden geestverwanten op geroepen om ook explosieven te versturen en niet alleen passagiers- vluchten, maar ook transportvlieg tuigen in het Westen te treffen. Het toestel dat in Dubai neerstort te op vrijdag 3 september, was juist opgestegen en had de Duitse stad Keulen als bestemming. De autoriteiten stelden in eerste in stantie dat er vermoedelijk sprake was van een technische oorzaak. Het toestel kwam terecht op een snelweg in de buurt van de inter nationale luchthaven van Dubai. Aqap is voornamelijk actief in Je men en Saudi-Arabië. wolken kunnen de stad niet berei ken." Asdeeltjes dalen nog neer in dor pen op 250 kilometer bij de vul kaan vandaan. Bij de krater zelf was de afgelopen dagen rode mag na te zien. De gaswolken die de Merapi uitspuwt hebben een tem peratuur van 600 tot 800 graden en kunnen een snelheid bereiken van 350 kilometer per uur. De uit barsting van de afgelopen week is de meest krachtige in 80 jaar. De asregen vormt een dichte mist en mensen ondervinden er ademha lingsmoeilijkheden door. De lucht haven van Yogyakarta is voorals nog gesloten. „Het regent vulkaan- as, het is donker en ik zie slechts twee meter. De aslaag in de stra ten is bijna een centimeter dik", vertelt chauffeur Bagyo Sugito van uit het centrum van Yogyakarta. Tijdens de zeer zware uitbarsting van de Merapi in 1930 vielen 1400 doden, in 1994 waren er meer dan 60 dodelijke slachtoffers te betreu ren. De Merapi geldt als de gevaar lijke van de 65 actieve vulkanen die de Indonesische archipel kent. Sinds de eerste metingen in 1548 is de vulkaan al zeker zestig keer uit gebarsten. DARRA ADAM KHEL - Mannen boe nen de vloer van een moskee in Darra Adam Khel, Noordwest-Paki- stan, waar gisteren een zelfmoord terrorist zich tijdens het drukbe zochte vrijdaggebed opblies. Min stens 67 mensen kwamen daarbij om. Veel slachtoffers raakten be kneld doordat het dak van de mos kee door de explosie instortte. Mo- mtmm&mBSsaaKmm&BBWMmmmxmsasm&gSBammfflRmGmsmiammi Turkije is van oudsher ver deeld tussen islamisten en nationalisten, de profeet Mo hammed en Kemal Atatürk. Laatstgenoemde duikt op onverwachte plekken op. door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - Je ziet ze steeds vaker, meestal opvallend op een onder arm, maar ook op een schouder blad of scheenbeen. Een tatoeage van de handtekening van Kemal Atatürk, de zo geliefde eerste presi dent van Turkije. Mateloos popu lair onder jongeren. Voor hen een vorm van protest tegen de regeren de islamitische AKP, van premier Recep Tayyip Erdogan. „Het wordt meer en meer een poli tiek symbool. Jongeren willen de handtekening ook graag op een zichtbare plaats hebben", zegt Sa- lih Erbalta van Dreamtattoo in Kadiköy, een wijk in Istanbul waar veel tatoeagewinkels zitten. Dit jaar heeft hij al honderden handte keningen op klanten 'gezet'. „De ene week zijn het er vijf, de ande re week drie." Kosten 75 euro. Veel aanhangers van Atatürk - de zogenoemde Kemalisten - vrezen de verdergaande islamisering van hun land. Ze wijzen op de hoge be lasting op alcohol - sinds de AKP aan de macht is, zijn de prijzen verdrievoudigd - en op studentes met hoofddoek die op een toene mend aantal universiteiten in de collegezalen worden toegelaten. Terwijl het dragen van een hoofd doek in de Turkse collegezalen offi cieel nog bij wet verboden is. Kortom, ze zien de vrome premier Erdogan als een gevaar voor de na latenschap van Atatürk. De stich ter van het moderne Turkije, die de scheiding van moskee en Staat doorvoerde, het Arabische schrift afschafte en een westerse leefstijl - tot kleding aan toe - stimuleerde. Met de bewuste tatoeage laten jon geren de buitenwereld meteen we ten waar hun politieke voorkeur naar uit gaat. De tatoeages vallen dan ook niet bij iedereen in goede aarde, zegt eigenaar Erdogan (geen familie) van tattoostudio Koprual- ti in de westelijke havenstad Izmir, waar de nationalistische CHP (de partij opgericht door Atatürk) van oudsher veel stemmen trekt. Vier jaar geleden liet een klant een handtekening tatoeëren, maar kreeg vervolgens meteen proble men met zijn werkgever. „Hij kwam later terug om hem weer te laten verwijderen. Uit protest zijn we toen begonnen de handteke ningen gratis te zetten. En die ac tie loopt nog steeds. We zetten hier zo'n vijf handtekeningen per dag." Atatürk is voor veel Turken een grote held en daar is niers mis mee, stelt Erdogan. Wat velen ove rigens niet weten is dat de zo be roemde handtekening geen creatie van de president zelf is, maar een ontwerp van de Armeense Turk Hagop Vahram Qergiyan. Na de vorming van de republiek op 29 oktober 1923 werd besloten dat al le burgers een achternaam moes ten aannemen. Handtekening van Atatürk als tattoo President Mustafa Kemal koos voor de achternaam Atatürk, wat 'vader van alle Turken' betekent. En hij ging op zoek naar een mooie handtekening. Het exem plaar, dat student Hagop Qerqiyan uit Istanbul in één nacht ont wierp, viel in de smaak bij de gro te leider en is sindsdien overal in Turkije te zien. Van onderarm tot overheidsgebouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8