9 spectrum OudewaterHeksen Vrij-stad RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE tweeluik Zaterdag 6 november 2010 sen, waarbij uit niets bleek dat hier sprake was van hekserij of andere spookachtige eigenschap pen! Nee, dan weten ze in Engeland meer munt te slaan uit het spookachtig verleden. In de week- endgids van Teh van van The Guardian kun je kiezen uit allerlei huiveringwekkend griezelige uitstapjes tijdens het in het Halloweenweekend! Ook hier speelt de heks een grote rol, zoals op de plaats waar de plaats waar de drie heksen uit Shakespeares beroemde stuk Macbeth deze veld heer hebben hebben voorspeld dat hij Koning van Schotland zou worden. 'A good place for a Halloweenhike!', adverteert de plaatselijke VW het uitstapje. Het lijkt het er op, dat de uit het Angelsaksische overgewaaide Halloweenrage hier navolging gaat vinden. Overal liggen de knaloranje pom poenen, niet alleen om er soep van te maken, maar ook met de suggestie er gezellige maskers van te fabriceren om met Halloween je buren er de stuipen mee op het lijf te jagen! Misschien ook een leuk idee voor Oudewater? Op de herfsttournee, die ik in het ka der van Nederland Leest langs de va derlandse bibliotheken maak, kwam ik deze week in Oudewater terecht. Ooit was ik hier bij vol daglicht aangemeerd met een fluisterbootje gedurende een vaartocht over de Hollandse IJssel door het Groene Hart van Nederland. Oudewater is de enige stad in heel Europa, waar je het bewijs kunt ontvangen, dat je geen heks bent door je te laten wegen op de originele heksenwaag uit 1482. Ik heb mij ook laten wegen bij Museum de Heksenwaag, waar bij ik een 'Certificaet van Weginghe' ontving, waarop stond dat ik gewogen was en niet te licht bevonden... voorwaar, een hele geruststel ling! In 2007 is dit museum opnieuw ingericht en je kunt hier alles te weten komen over de ge schiedenis van de heksenvervolgingen en de rol van de Oudewaterse waag georganiseerd en dan gaan de inwoners helemaal los met zang en dans, hekserij en toverij! Maar nu kwamen we via een heftig kronkelende weg, die in het donker natglanzend voor ons lag, het Heksenstadje binnenrijden. Ik had spijt, dat ik mijn bezemsteel had thuisgelaten, want het leek een perfecte avond om je hiermee door de lucht te bewegen...Die bezemsteel staat al veel te lang in mijn kantoortje te wachten op avontuur... Het is een cadeautje van een vriend van mijn jongste zoon. „U bent toch een heks!" zei hij vrolijk, en overhandigde mij de bezem steel. Maar van vliegen is het nog nooit geko men... Oudewater heeft nog iets, waardoor het bekend is geworden; de touwindustrie. En aan die indus trie hebben de bewoners het te danken, dat ze 'geelbuiken' worden genoemd. Wij gingen eten in 'De Bonte Koe', een piep klein oergezellig restaurantje gevestigd in een huis uit de zestiende eeuw, waar ook weer een heks op bezemsteel aan het plafond hing... maar waar het eten erg lekker was en we niet de in druk kregen, dat er gemalen spinnen en ander toverkruit door de soep was geroerd. En 's avonds op de bijeenkomst in de bibliotheek za ten zo op het eerste oog tamelijk normale men-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 87