Cf! zitten ziekten vaak niet 7 spectrum Zaterdag 6 november 2010 Willeke Wijntje. 's nachts. Als je niet goed slaapt, geven de hersenen geen signaal door dat het lichaam in ruste is. En dan moet je er wel vijf of zeven keer uit." Dat er zo veel mensen met de ziekte van Lyme rondlopen, komt doordat ook Lyme las tig te herkennen is, zegt Diana Uitdenbogerd van de Nederlandse Vereniging voor Lymepatiënten. „Artsen herkennen de ziekte vaak niet, de rode vlek die kenmerkend is voor lyme wordt niet herkend, of mensen herkennen die zelf niet. En in de helft van de gevallen is er helemaal geen rode vlek. Hoe dat komt is niet bekend, waarschijnlijk hangt dat af van het type bacterie." Lyme is een infectieziekte, veroorzaakt door een bacterie die wordt overgebracht door teken. Artsen weten vaak niet wat besmette mensen mankeert als die zich met vage klachten melden.. Ze worden van de ene behandelaar naar de andere gestuurd. „Lyme is moeilijk aan te tonen. Mensen die het onder de leden hebben worden vaak neerge zet als hypochonder of aansteller." Patiënten die wél de diagnose lyme krijgen, krijgen standaard twee tot vier weken anti biotica voorgeschreven. Dat wil lang niet altijd zeggen dat de klachten ook blijvend ver dwijnen. In Duitsland en de Verenigde Staten zijn artsen die zich tegen die standaard behandeling verzetten; zij vinden dat mensen veel langer antibiotica moeten slikken. „Die artsen liggen gigantisch onder vuur", zegt Uitdenbogerd. „En die discussie gaat ge paard met allerlei rechtszaken." als haar hartslag. Bovendien was ze uitge droogd. Na haar opname stelde een specia list in een ander ziekenhuis vast dat ze de ziekte van Lyme heeft. Hij vertelde haar ook dat die diagnose haar al een jaar eerder verteld had kunnen worden. Bijna twee jaar eerder ontdekte Wijntje tij dens een kampeerweek in Limburg een teek op haar lijf Het was een grote en om het beest heen zat een grote rode dikke vlek. Pogingen om de teek zelf weg te halen mislukten: in het ziekenhuis in Heerlen is hij uiteindelijk verwijderd. En dat was dat. „Als ze me toen antibiotica hadden gege ven, was er niks aan de hand geweest", zegt Wijntje. Op aanraden van een vrien din schreef ze de datum op. „Dat is wel slim, maar ik ben er niet veel mee opge schoten." Drie maanden daarna, kreeg ze last van haar heup. Wijntje meldde de huisarts meteen dat ze een tekenbeet had gehad, maar die wuifde dat weg: haar heup was overbelast, dacht de arts; een halfjaar later volgde borstontsteking en weer een paar maanden later een maagzweer - waar schijnlijk als gevolg van het slikken van pijnstillers die ze voorgeschreven kreeg. Wijntje dacht dat ze herstelde, maar ver volgens kreeg ze een slijmbeursontsteking in haar schouder. Op dat moment is voor het eerst door een specialist bloedonder zoek naar Lyme gedaan. „De arts zei dat de uitslag niet klopte met de datum dat ik ge beten was." In de maanden - en jaren - die volgden werd Wijntje steeds zwakker. Ze had last van haaruitval, ze moest haar na gelstudio sluiten en raakte uiteindelijk ook haar baan kwijt. Ze raakte geestelijk uitge put, kreeg antidepressiva voorgeschreven, maar haar situatie werd er niet beter van. Ze verloor gewicht, kon alleen nog maar huilen en op de bank liggen. Op het randje van de uitputting werd ze uiteindelijk toch opgenomen in het zieken- hus. Er moest nog een andere specialist aan te pas komen om vast te stellen dat ze Activiteiten Het Admiraal De Ruyter Zie kenhuis in Goes en Vlissin- gen biedt in de Week van de Chronisch Zieken diverse activiteiten. Een greep uit het aanbod: Maandag 8 november, rönt- genafdelingen Goes en Vlis- singen: 'Dag van de stralen de beroepen'. Maandag 8 november, Vlis- singen, 10.00-12.00 uur: voorlichting over reumaver- pleging en osteoporosekli- niek. 9 Dinsdag 9 november, Goes, 10.00-16.00 uur: project Val len en weer Opstaan, voor lichting door fysiotherapeu ten, diëtisten en transferver pleegkundigen. Dinsdag 9 november, Vlissin- gen, 10.00-12.00 uur: infor matie over longziekten als COPD en astma en de 'Stop roken'-training. Met gratis longfunctiemeting. Woensdag 10 november, Vlissingen, 10.00-16.00 uur: Informatiemarkt met ver schillende patiëntenvereni gingen. Woensdag 10 november, Goes, 13.00-16.00 uur: pro ject Herstel en Balans, over revalidatie van kankerpatiën ten. Donderdag 11 november, Vlissingen, voorlichting over hartfalenverpleging en pace makers. Voor de pacemaker voorlichting aanmelden via 0118-425850. Meer informatie: www.adrz.nl de ziekte van Lyme had: hij vertelde haar ook dat vorige onderzoeken waren mis lukt omdat haar huisarts de verkeerde da tum van de tekenbeet had doorgegeven: daardoor klopten de berekeningen niet. Van de antibiotica die ze slikte, knapte ze op, maar Wijntje werd gedwongen met de medicijnen te stoppen toen ze bijwerkin gen kreeg. Na een paar weken keerden de klachten weer terug: van de huisarts kreeg ze te horen dat ze daar maar mee moest le ren leven. En dat vindt ze heel erg moeilijk te accepteren: ze is haar werk kwijt, ze is altijd moe, heeft altijd pijn in gewrichten en spieren, ze heeft geen sociaal leven meer en ze heeft het gevoel dat ze haar dochter niet de aandacht kan geven die ze verdient. Wijntje wordt nog elke dag zieker; een paar weken geleden werd ze wakker met een hangend gezicht. Ze heeft het gevoel alsof haar lijf het beetje bij beetje begeeft. Haar hoop is gevestigd op artsen in het Radboud ziekenhuis, die onderzoek doen naar Lyme. „Maar de wachtlijst is daar drie maanden." Ze is ervan overtuigd dat ze er beter aan toe zou zijn als ze meteen radi caal was behandeld. „De ziekte van Lyme is nog steeds erg onbekend, ook bij bijvoor beeld huisartsen. Iedereen met een ver dachte teek zou vier weken antibiotica moeten krijgen, en niet veertien dagen zo als standaard is bij de meeste huisartsen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 85