Het zal wel tussen uw Ot Artsen herkennen deze spectrum 6 II Zaterdag 6 november 2010 Gisteren is de Week van de Chronisch Zieken begonnen. Een week waarin extra aandacht wordt besteed aan wat wordt omschreven als 'ziekten waarvan de klachten langer dan zes maanden aanhouden'. In sommige gevallen valt er met een chronische ziekte zoals astma redelijk te leven. Maar soms heeft de ziekte een verwoestend effect. Niet alleen op het lichaam, maar op het hele bestaan. Roland van Berghem. door Nadia Berkelder foto's Mechteld Jansen Roland van Berghem heeft er tien jaar over gedaan om er zelf achter te komen dat hij slaapapneu heeft, een ernstige slaapstoornis. „Toen ik uitein delijk over apneu las, ben ik naar de slaapkli- niek in Vlissingen gegaan. Ik bleek 68 ap- neus per uur te hebben. Nu slaap ik met een apparaat, een masker dat me lucht geeft. Aanvankelijk voelde ik me beter; ik had zin om dingen te ondernemen. Ik was zeven kilo afgevallen, ik zag het leven weer zitten, maar de schade die is aangericht her stelt misschien wel nooit meer. Nu heb ik nog steeds geen energie, en ik voel me con stant moe." „Door de apneu had ik geen uithoudingsver mogen, ik voelde me ziek. als ik thuis kwam had ik helemaal geen energie, dan kon ik he lemaal niks meer. Ik heb al die tijd met pijn op mijn borst rondgelopen. Jarenlang heb ik gevraagd om verder onderzoek; omdat ik ook schildklierpatiënt ben, werden mijn klachten daarop geschoven. Ik ben wel bij zes of zeven specialisten geweest, die heb ben me constant laten lopen. Tweeënhalf jaar geleden ben ik zelfs nog naar een psy chiater doorverwezen: die wilde me naar de dagbehandéling sturen, tussen de psychiatri sche patiënten." „Het probleem is dat alle artsen naar een klein stukje van je kijken. Ziekenhuizen en zorgverleners werken op die manier langs elkaar heen. Een paar maanden geleden heb ik zelf uitgevonden wat ik heb, via internet. Dat ik tijdens mijn slaap stopte met ade men heb ik er nooit gemerkt. Als je een part ner hebt, hoort die 's nachts je adem stok ken. Maar ik ben alleen." „Het ergste is dat ze je bijna tien jaar laten lopen met klachten en dat je zelf je dia gnose moet stellen. Ze zeggen dat je niet lek ker in je vel zit, dat je vast een burnout hebt en ze sturen ze je naar de psychiater. Uitein delijk bleek mijn apneu zo ernstig dat de KNO-arts meteen een apparaat voor me heeft geregeld om mee te slapen." Van Berghem heeft zijn baan - hij was ope rator bij een bedrijf dat kentekenplaten maakte - verloren door zijn ziekte. „Ik kwam in een re-integratietraject, het ging gewoon niet. In rust had ik een hartslag van 120, het was net of ik aan het hardlopen was. Van de bedrijfsarts kreeg ik te horen dat het wel tussen de oren zou zitten, ter wijl ik zelf wist dat het niet zo was natuur lijk. Als mijn apneu was behandeld, had ik mijn baan nog gehad." Sterker nog: Van Berghem is bang dat de schade van zijn on behandelde apneu blijvend is. „Ik blijk ast ma te hebben en ik heb een hartcateterisa- tie ondergaan omdat een cardioloog hartaf wijkingen heeft geconstateerd." Van Berg- Slaapapneu en Lyme hebben overeenkomsten: het kan jaren duren voor de juiste dia gnose wordt gesteld. Het komt vaak voor dat slaapapneu door artsen niet wordt her kend, zegt Bep van Norde van de Apneuvereniging. „De symptomen lijken op een burn-out. Een burnout kan ook een lichamelijke oorzaak hebben: als je nooit goed slaapt, gaat je lichaam kapot. „Het gaat om mensen die Wakker worden met hoofdpijn, die 's morgens nog moe zijn, die zich overdag niet kunnen concentreren en geen ener gie hebben. Er lopen mogelijk nog vijftig- tot zestigduizend Nederlanders rond die wel slaapapneu hebben zonder dat ze het weten." Wie een partner heeft, komt er eerder achter: iemand met apneu houdt steeds de adem in. Bijna negen op de tien mensen met apneu krijgt eerst de diagnose depressie of bumout, zegt Sandra Houtepen, de regiocoördinator Zeeland voor de Apneuvereni ging. „Dat is ook logisch, want je wordt gesloopt als je niet goed slaapt." De gevolgen van een onbehandelde slaapapneu zijn groot, zegt Van Norde. „Als je steeds stopt met ademen gebeurt er iets met mensen. Je komt niet meer goed in de verschillende slaap- stadia. Omdat je steeds zuurstoftekort hebt, kun je problemen krijgen met je organen. Mensen kunnen een hartinfarct krijgen, een hartstilstand en een hersenbloeding." I\ Artsen zouden mensen vier vragen moeten stellen om uit te vissen of ze apneu heb- li ben, zegt Houtepen. „Of iemand snurkt, of de partner merkt dat iemand ademstops heeft, of iemand wakker wordt met hoofdpijn en of iemand vaak moet plassen 'i hem vreest dat hij nooit meer aan de slag kan. „Nee, dat komt nooit meer goed. Ik ben vijftig. Als ik solliciteer en ik vertel waaraan ik mijn baan ben kwijtgeraakt, dan nemen ze me nooit meer aan. Als ze me gelijk hadden behandeld, had ik mijn baan misschien nog gehad." Vier maanden geleden is Wille- ke Wijntje compleet ingestort Ze kon bijna niet lopen, zweet te hevig, had heftige hartklop pingen en ze had een raar ge voel in haar hoofd. Eenmaal in het zieken huis bleek haar bloeddruk veel te hoog, net

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 84