241 zee Gemeenten samen in strijd herindeling Jongensdroom kwam mi Vooral het roer was een leuke klus Donatie traplift Karmozijnrode optocht Oppositie in raad Dirksland stemt tegen begroting Stijlvolle badkamers tegels zaterdag 6 november 2010 Stoer sierlijk Zeeuws Langeviele 52/54 Middelburg RENESSE - Het Oranjefonds betaalt 5.000 euro voor een traplift in het Dorpshuis Renesse. Hierdoor kun nen mensen die slecht ter been zijn ook gebruik maken van de fa ciliteiten in de bovenzaal. Het Oranjefonds geeft jaarlijks 24 mil joen uit aan projecten 'waar men sen elkaar vinden of een nieuwe plaats in de samenleving vinden'. 3ESTUUR Pact Goedereede en Nederlek door Ton van den Nouweland COEDEREEDE - De Zuid-Hollandse gemeenten Goedereede en Neder lek bundelen hun verzet tegen de naderende gemeentelijke herinde ling. Volgende week proberen zij Rijnwoude (ZH), Renswoude (Utr.)' en Bussum (NH) in hun strijd te betrekken. Een meerderheid van de inwoners en een meerderheid in de raad van Goedereede is tegen de fusie met Middelharnis, Dirksland en Oostflakkee. Wethouder Frans Tol lenaar - eerder wethouder in Bor- sele - maakte een lijstje van ge meenten die door hun provincie bestuur tot fusie worden gedwon gen. „Bij de collega's van Nederlek sloeg de vonk meteen over. Via het secretarissenoverleg hebben we ze deze week uitgenodigd", al dus Tollenaar. „We zitten in hetzelfde schuitje," vult Kees Barnhoorn, raadslid van Nederlek aan. „Al is Goedereede wat verder in de procedure. Onze zienswijze, waarin we ons verzet ten tegen herindeling, hebben we vergeleken met die van Goederee de. Dinsdag hebben we besloten dat we een platform gaan oprich ten van gemeenten die hetzelfde is overkomen." Als mogelijke plat formleden noemt het raadslid Bus sum, Renswoude en Rijnwoude. Nederlek - waar tot 2008 Haamste- denaar Cees Veerhoek de scepter zwaaide - moet fuseren met Berg ambacht, Ouderkerk, Schoonho ven en Vlist tot de gemeente Krim- penerwaard van 50.000 inwoners. Goedereede en Nederlek hebben hun hoop gevestigd op de TWeede Kamer, die het finale besluit neemt. De twee gemeenten voe len zich gesteund door uitlatingen van het kabinet Rutte, dat herinde lingen 'van onderop' moeten ko men. Hoe dat 'onderop' moet wor den geïnterpreteerd, is onderwerp van een politieke discussie. Mocht de herindeling afketsen, dan is Tollenaar niet bang voor ru zie met de buren. „Nee, het is toch ons goed recht om voor behoud van zelfstandigheid te gaan? Als dat lukt, moeten Dirksland, Mid delharnis en Oostflakkee maar over hun eigen schaduw heen springen. Andersom, als de herin deling doorgaat, doen wij dat ook. Dan is het gewoon schouders recht en doorgaan." vsmmemmsmmsmemsesmmm B38S x ma S» 88$SB MUSEUMSTUKKEN Cor Tanis werkte als vrijwillige timmerman mee aan de restauratie van de ARM17, zijn favoriete museumstuk. Schouwen-Duivelahd beschikt over diverse musea, elk met een eigen collectie. In deze serie vertellen Schouwen-Duive- landers over een bijzonder voorwerp uit een van de vele vitrines. door Inge Heuff Vraag een scheepsmodel bouwer en vrijwilliger bij de Museumhaven Zeeland naar zijn mu seumstuk en de kans is groot dat hij een fraai scheepje noemt. Cor Tanis uit Nieuwerkerk hoeft er niet lang over na te denken: de ARM17, een hoogaars uit het bezit van de Museumhaven Zeeland. En wel het 'echte' exemplaar want dat kan iedereen zien. „Ik heb het scheepje al drie keer op schaal na gebouwd," vertelt Tanis. „Maar die zijn voor het publiek niet te zien. Twee zijn er gekocht door particu lieren en de derde is door het be stuur van de Museumhaven ge schonken aan de provincie Zee land." Dat gebeurde nadat de ARM17 in 2007 weer volledig gerestaureerd was met Europese subsidie. Cor Ta nis werkte er als vrijwillige tim merman aan mee. „Als kind vond ik een hoogaars al een bijzonder scheepje met een mooie lijn. Ik kom uit een familie van meubel makers en heb veel tijd in de werk plaats van mijn oom doorge bracht. Later ben ik andere dingen gaan doen, waaronder jachtbouw; daar viel in die tijd echter geen droog brood in te verdienen. Toen ik niet meer hoefde te werken, heb ik me als vrijwilliger aange meld bij de Museumhaven. Ik had namelijk gehoord over de restaura tie van de ARM17 en wilde daar Carnalenvisser De ARM17 draagt de naam Vrou we Adriana, naar de vrouw van de laatste schipper die met het schip heeft gevist. De sprietgetuigde hoogaars is in 1878 gebouwd door Werf Meer man in Arnemuiden voor een gar- nalenvisser. S In 1993 kwam het schip in bezit van Museumhaven Zeeland. Zij is in vier jaar gerestaureerd door de vrijwilligers van de Mu seumhaven. 0i De uitrusting is gebaseerd op een garnalenvisser rond 1900 rriet for nuis, korren, manden en zeven. graag aan meewerken. Daarmee kwam toch een beetje een jongens droom uit." Tanis heeft ook indirect een band met deze hoogaars. Zijn dochter liet trouwfoto's maken op de ARM17 in oude staat. Toen zijn kersverse schoonzoon, die uit Ar nemuiden komt, deze aan zijn fa milie liet zien, bleek dat zijn opa nog op dit scheepje gevaren heeft. De ARM17 verkeerde in zeer slech te staat. Uiteindelijk is het hele schip vernieuwd behalve een zwaard en de giek. En die zijn la ter bij het zeilen gesneuveld. „Het was een mooie klus om te doen", blikt Tanis terug. „Samen met Peter Weeda, die als timmerman de leiding had, hebben we met al le vrijwilligers een fraai schip ge maakt. Het was allemaal maat werk, geen spant was hetzelfde en niks is recht." De ARM17 ligt al een tijdje in de haven van Zierikzee te pronken. Cor Tanis werkt nu aan de houten boeier Vabel. „Ik wil nog een jaar of drie dit grote werk blijven doen. En ook de modelbouw pak ik weer op. Waarschijnlijk wordt het deze keer een lemsteraak." De ARM17 was er slecht aan toe toen het schip bij de Mu seumhaven terecht kwam. De laat ste decennia was zij als jacht ge bruikt. Om de garnalenvisser eruit te laten zien als een jacht waren rondom de romp geverniste huid- delen aangebracht. Daartussen zat altijd water en zo raakte de romp geheel verrot. Peter Weeda en de andere vrijwilli gers stonden voor de taak om de hoogaars weer helemaal op te knappen. „We hebben vrijwel al les moeten vernieuwen en zo leer je een schip wel kennen", zegt Cor Tanis. „Een leuke klus was het roer met de lichtgebogen helm stok. Het roer is dikwijls ook de plaats waar wat versiering zit." Het roer en de licht gebogen helmstok. GOES - De Vrolijke Optocht van kunstenaar Hendrike Huijsmans staat op zijn plek. Wie over de Fruitlaan in Goes rijdt, kan de karmozijnrode stoet niet missen. In maart was het enkele dagen bij wijze van proef te zien. „We moesten de goede plaats bepalen, want als de fundering eenmaal is ge maakt, dan zit je aan die plek vast." Het kunstwerk, in opdracht van de ge meente, moet de wijk Goes-Zuid opfleuren. Huijsman maakte eerder een kunstbank voor recreatiegebied De Hollandsche Hoeve, foto Willem Mieras DIRKSLAND - De oppositiepartijen in de gemeente Dirksland hebben tegen de gemeentelijke begroting voor de komende jaren gestemd. De coalitiepartijen SGP, CU en CDA hebben, nadat ze een amen dement indienden, wel ingestemd. Vorige week kwamen alle partijen in het geweer tegen de begroting. Ze waren het oneens met de belas tingverhoging en een voorgeno men bezuiniging van 50.000 euro subsidies op het verenigingsleven. Het amendement is een compro mis. De belastingverhoging is hier in teruggedraaid, en de bezuini ging op verenigingen terugge bracht tot 11.000 euro. Wordt het prachtig modern of sfeervol klassiek? Laat u inspireren in onze showroom en ontvang advies op maat Waidammeweg 2,4338 PJ Middelburg I Tel: 0118-625055 www.raabkarcher.nl -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 60