41 binnenland Puzzelen loont met zorgpolis KORTING! Veertig meldingen van misstanden ouderenzorg Nederlanders gedood bij vliegtuigcrash Cuba Alléén op zondag 7 november Op alle reizen Tot €50 p-P- Kijk snel op wwi/v.kras.nl/koopzondag ZORGVERZEKERINGEN Weinig consumenten lopen warm voor een overstap naar een andere zorgverzekeraar. En daarmee doen ze zich te kort. Kritisch vergelijken levert zaterdag 6 november 2010 Apollo Hotels Resorts steunt Stichting Pink Ribbon Pink Ribbon Hotelarrangement 52,- p.p. www.apollohotelsresorts.com/pinkribbon Im Apoilo Hotels Resorts® ~Ptkk jl Ttpe Üpirii of loca! Hospitsiiiy d'chtvb r ut k» door Floor Ligtvoet en Frouke Tamsma DEN HAAG - Bij AbvaKabo FNV zijn ruim veertig meldingen bin nengekomen van misstanden in de ouderenzorg. Verplegenden en verzorgenden slaan alarm vanwe ge de extreem hoge werkdruk en het tekort aan gediplomeerd perso neel, waardoor ze niet langer aan de minimumeisen voor veilige zorg kunnen voldoen. Het meldpunt 'onverantwoorde zorg', dat de grootste vakbond in de publieke sector eind augustus heeft opengesteld, wordt over spoeld door klachten van veront ruste zorgverleners, zegt bestuur der Fred Seifert. „In sommige ge vallen was de brand zo hevig, dat we onmiddellijk in actie moesten komen." Een verpleegkundige meldt dat de veiligheid van de bewoners in haar verpleeghuis in gevaar komt doordat ze avond aan avond op de afdeling staat met één ongediplo meerde, tijdelijke kracht. „Ik heb al vaak meegemaakt dat bewoners vallen, omdat zo'n uitzendkracht niet met tilliften kan omgaan. Vre selijk. Mijn collega heeft vorige week verkeerde insuline ingespo ten, gewoon door de werkdruk", schrijft ze. Een vrouw die al twintig jaar in de zorg werkt, noemt het 'ronduit schandalig' hoe er momenteel met de ouderen in haar verpleeghuis wordt omgegaan. Incontinente be woners krijgen er nog maar twee schone luiers per dag. „Overal moeten we op bezuinigen. Ik voel me machteloos." Een verzorgende meldt dat er regel matig geen gediplomeerd perso neel aanwezig is om de chronische beademing van bewoners te bege leiden en vocht uit de longen weg te zuigen. Veel werknemers kam pen met schuldgevoelens. Veel klokkenluiders hopen dat ze zelf la ter nooit in een verpleeghuis te rechtkomen. De Inspectie voor de Gezondheids zorg (IGZ) pleit voor een door de overheid vastgestelde minimumeis voor het niveau van zorgverleners in tehuizen en thuiszorg. KRAS waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 is cPm v». Prijzen zijn p.p., tenzij anders vermeld. 4HIU Prijzen zijn exclusie! res.kosten en Calamiteiienlonds. PAUL KUSTERS DEN HAAG - De drie Nederlanders die zijn omgekomen bij de vlieg tuigcrash in Cuba waren werkne mers van Damen Shipyards uit Go- rinchem. Volgens lokale media gaat het om Hans van Schuppen, Dirk van Dam en Walter van den Berg. Damen Shipyards heeft we reldwijd scheepswerven en is ook actief in Santiago de Cuba, de voor malige hoofdstad in het zuiden van het eiland. In totaal zaten 61 passagiers en ze ven bemanningsleden in het toe stel. Geen van de veertig Cubanen en 28 buitenlanders heeft het onge luk overleefd. Het vliegtuig, een ATR-72-212, maakte een binnen- zie onze website:binnenland Beelden van het neergestorte vliegtuig Vliegtuigcrash Cuba vs Crash ATR-72 van Aero Carribean met 68 inzittenden onder wie 3 Nederlanders landse vlucht van Santiago de Cu ba naar Havana en stortte donder dagmiddag rond 18.00 uur lokale tijd neer bij Guasimal. De oorzaak van het ongeluk is nog onbekend. De Cubaanse luchtvaartautoritei ten meldden dat de piloot noodsig nalen uitzond. Kort daarop werd alle contact met de luchtverkeers leiding verbroken. Onder de bui tenlanders waren nog zeven Euro peanen aan boord: twee Duitsers, twee Oostenrijkers alsook iemand uit Spanje, Frankrijk en Italië. Bemanning: 2 Passagiers: max. 74 Bereik: 1700 km Snelheid: 500 km/u infographic ANP De premies gaan omhoog, het basispakket wordt sober der. Juist nu loont het om kritisch te zijn op de pre mies die verzekeraars reke nen. door Ap van den Berg Door bezuinigingen van het kabinet draaien 18- tot 21-jarigen vanaf 1 ja nuari zelf op voor de tandartskosten. Toch gaan de pre mies voor de basisverzekering met zo'n 10 procent omhoog. „Dus als je de tandartskosten toch wilt verzekeren komen er nog eens de premies van aanvullende verzekeringen bovenop", zegt Ed- mond Hilhorst, directeur van Inde pendent. Uit overzichten van vergelijkingssi tes blijkt dat iemand van twintig - inclusief tandartsverzekering - qua prijs goed af is bij Delta Lloyd, met een maandpremie van circa 95 eu ro. Ohra, Achmea, DSW en Zilve ren Kruis zijn circa twee tientjes duurder. Zekur heeft de premie voor 2011 nog niet vrijgegeven. Veel jongeren nemen alleen een basisverzekering. Maar ruim 90 procent van alle Nederlanders heeft ook een of meer aanvullen de verzekeringen. De meeste gezin nen met opgroeiende kinderen (in dit voorbeeld 12 en 19 jaar) hech ten volgens Independer sterk aan vergoedingen voor de tandarts, fy siotherapie en orthodontie. De maandpremie voor drie volwasse nen (de 19-jarige geldt ook als vol wassene) bedraagt bij Delta Lloyd 315 euro. Een vergelijkbare polis bij Menzis kost 385 euro, die van ONVZ 425 euro. In de dure polis sen zitten wel meer vergoedingen, maar daar zit dat gemiddelde ge zin niet om te springen. Wil datzelfde gezin toch een nog meer uitgebreide dekking, dan lo pen de prijzen op van 465 euro (Delta Lloyd), via 580 euro (Stad Holland) naar ONVZ 630 euro. Bejaarden stellen in de regel hoge eisen aan het aantal behandelin gen fysiotherapie en vergoedingen voor bril en tandarts. Ook willen ze veelal dat dure experimentele medicijnen worden vergoed, wan neer ze kanker krijgen of een ande re ernstige ziekte. In dat geval kan het fictieve echtpaar Gerrit (76) en Ans (73) - volgens Independer - prima terecht bij onder meer Del ta Lloyd (298 euro), Stad Holland (385 euro) en ONVZ (425 euro). Ook hierbij geldt dat de ene polis uitgebreider is dan de andere, maar alle drie voldoen ze aan de belangrijkste zorgwensen van Ger rit en Ans, zegt Independer. Voordat verzekerden een keuze maken voor een polis, moeten ze eerst hun zorgwensen opschrij ven. Dat advies geeft ook Erik Hor dijk, directeur van Verzekeringssi- te.ni. „Het heeft namelijk vaak geen zin om voor het allerduurste pakket te gaan. Wij Nederlanders behoren tot de meest oververzeker- de volkeren op.aarde en dat is slecht voor onze portemonnee", al dus Hordijk. „Is het dan nog moei lijk om een keuze te bepalen, dan kunnen mensen zich nog laten hel pen door de vergelijkingssites." Het verplichte basispakket is uitge breid met hulp bij stoppen met ro ken, omdat dat meteen gezond heidswinst oplevert. Maar er zijn ook veel vergoedingen verdwenen, zoals de genoemde mondzorg voor jongeren. Voor chronisch zie ken komen de eerste twaalf behan delingen fysiotherapie voor eigen rekening; dat zijn er nu negen. Anticonceptie is voortaan voor ei gen rekening, met uitzondering van de pil voor vrouwen jonger dan 21 jaar. En de rollator, ook die zit niet meer in het pakket.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4