241 zeeland Door de woestijn van Marokko 'Zoek alternatief voor kudde' Stijlvolle badkamers tegels 'Denk na over minder dodenherdenkingen' Nieuwe maatstaf voor rioolheffing in Borsele Borsele: geen geld meer aan rekenkamer Schoolzwemmen komt niet meer terug Inbraken in huizen Yerseke en Poortvliet MOTIE Krappe meerderheid raad Borsele steunt plan om subsidie aan stichting stop te zetten Wordt het prachtig modern of sfeervol klassiek? Laat u inspireren in onze showroom en ontvang advies op maat raab karcher Waldammeweg 2,4338 PJ Middelburg i Tel: 0118-625055 www.raabkarcher.nl zaterdag 6 november 2010 HEINKENSZAND Om bezuinigingen op onder meer de Zeeuwse Schaapskudde (25.800 euro) en Zeeuwse Muziekschool (40.000 euro) te verminderen, moet Borsele volgens het CDA op zoek naar 'kleine' alternatieven. Een daarvan zou volgens de chris ten-democraten kunnen zijn om niet langer de jaarlijkse dodenher denkingen te houden in Baarland, Heinkenszand en Nieuwdorp, maar slechts op één locatie. HEINKENSZAND De rioolheffing in Borsele krijgt voor eigenaren van panden een nieuwe maatstaf: een vast percenta ge van de WOZ-waarde. Gebrui kers betalen nog wel een vast be drag, maar voor grootverbruikers volgt een opslag. De WD probeer de donderdagavond met een motie tevergeefs de heffing voor eigena ren op een vast bedrag per aanslui ting te houden, maar steun van LPB en D66 bleek niet genoeg. HEINKENSZAND De gemeente Borsele steekt geen geld meer in de rekenkamercom missie. Raadslid Berry Kooiker van de Lokale Partij Borsele probeerde donderdagavond met een motie nog om een voorgestelde bezuini ging van 18.000 euro tegen te gaan, maar hij vond geen gehoor bij een meerderheid van de raad. De reken kamercommissie is een instru ment om het functioneren van de gemeenteraad te bevorderen. THOLEN De bezuinigingen op het school zwemmen en de bijzondere bij stand in de gemeente Tholen, die eerder dit jaar zijn afgesproken, worden niet teruggedraaid. De SP probeerde dat deze week via een motie te bewerkstelligen, maar ze kreeg enkel steun van de CU. De PvdA liet wel weten het armoede beleid te willen 'repareren', zodra er een meevaller is. POORTVLIET De bewoners van twee woningen in de Van Doornstraat in Poort vliet ontdekten woensdag en don derdag dat was ingebroken. De da ders wisten binnen te komen door een deur open te breken. Ze door zochten de woningen en gingen er uiteindelijk vandoor met sieraden. Ook in Yerseke werden bij een wo ninginbraak, aan de Ambachtshe- renlaan, sieraden buitgemaakt. door Raymond de Frel HEINKENSZAND - De Stichting Zeeuwse Schaapskudde hoeft niet meer te rekenen op een jaarlijkse subsidie van 25.800 euro van de ge meente Borsele. Een krappe meerderheid van de raad steunt het bezuinigingsvoor stel van het college van burgemees ter en wethouders. Maar dat bete kent niet dat zij de kudde laat stik ken, zei CDA-ffactievoorzitter Ad Schenk donderdagavond na afloop van de gemeenteraadsvergadering. Even daarvoor maakte zijn partij een wat opvallende beweging. Waar de WD van de SGP-ChristenUnie, D66 en twee van de drie leden van de Lokale Partij Borsele steun kreeg voor een motie om de subsidie in een perio de van vijf jaar af te bouwen, ging dat het CDA niet ver genoeg. „Stoppen met de Schaapskudde, maar wel investeren in een nieuw bezoekerscentrum bij de Schaaps kooi is vreemd. Er moet hoe dan ook een goede oplossing voor de kudde komen, gefaseerd of niet. Afbouwen in vijf jaar vinden wij ook nog te rigoureus, dus stem men wij tegen de motie", aldus Schenk. Mocht een alternatief - zo als privatisering van de kudde - niet slagen, dan beoordelen de christendemocraten de situatie op nieuw. PvdA'er Arno Witkam ha merde daarvoor ook al op een op lossing in de commerciële sfeer. „Het voortbestaan van de kudde begint op een soap te lijken." Wethouder Conny Miermans (van de PvdA) probeerde de motie ook tegen te houden door een tipje van de sluier op te lichten. „De Stichting Zeeuwse Schaapskudde is met een particuliere iniatiefne- mer in gesprek over een toekomst in de toeristisch-recreatieve rich ting. Zodra hier meer duidelijk heid over is, meld ik dat de ge meenteraad. Ik adviseer dan ook de motie om de subsidie gefaseerd te verminderen nog even in be raad te houden." Zover kwam het dus helemaal niet. Met tien stem men tegen en acht stemmen voor werd de WD-motie verworpen. SCHERPENISSE - Scherpenisse heeft weer een winkeltje. In de voormalige bakkerij aan de Weststraat konden inwoners gisteren voor het eerst te recht. Over een paar weken, als alle kinderziekten zijn opgelost, komen er verstandelijk gehandicapten te werken. Het buurtwinkeltje is een initiatief van zorginstelling Sjaloom, Castria Wonen en Spar Van Ommen in Sint-Maartensdijk. Als het een succes is, verhuist het op termijn naar het nieuwe woonzorgcentrum aan de Laban Deurloostraat. foto Leo Adriaansen door Lilian Dominicus "V" a, ja ze weten het. De Lada Ni- I va is een niet-alledaagse ge- I zicht op de Nederlandse we- I gen en dat kan Bart Mulder J (21) uit Kapelle en Nena Ha melink (27) uit Wemeldinge moge lijk parten spelen op hun Amster dam-Dakar Challenge, die van daag begint. Want voor een 4x4 met een dergelijk hoog Playmo- bil-gehalte is het doorgaans lastig om aan onderdelen te komen in de woestenij van het Atlasgebergte of de Sahara Daar scheurt het duo de komende drie weken door heen, tezamen met tientallen an dere enthousiastelingen in barrels die hooguit 500 euro hebben ge kost. Maar zo sombertjes zien ze het al lemaal niet. Welnee, natuurlijk kan er iets misgaan, maar zoals ras optimist Nena het formuleert: „Niemand die de Lada Niva kent, en toch ik geloof erin. Op de Bar reldag zagen we een team met een oude Mini. Twee van die hele gro- te kerels gaan erin rijden. Daar zet ik dan mijn vraagtekens bij." En misschien is dat ongebreidelde optLmispe ook wel de enige juiste instelling om aan dit avontuur te beginnen, dat ongetwijfeld zijn ha chelijke momenten zal kennen. Vergeet overigens niet dat de ro buuste terreinauto met Spartaans uiterlijk gebouwd is om bestand te zijn tegen het ruige Russische land schap met zijn soms primitieve we gennet. En dat Bart maandenlang heeft lopen sleutelen aan het au tootje. Nog deze week, precies op tijd dus, rolde de Niva vlekkeloos door de APK-keuring. Vanmorgen vroeg zijn ze, eis en wederdienende, vertrok ken vanuit Kapelle, om zo tussen negen en tien aan de start in Amsterdam te verschijnen. Om elf uur begint het avontuur dat de Amsterdam-Dakar Challenge heet en dat vooral bedoeld is om geld in te zamelen voor goede doelen. Het goede doel waar Bart en Nena voor rijden is het drinkwaterput- tenproject van Tonnie van Turn- hout-Baetsen in dorpen in het oos ten van Gambia, een wat ontwik kelingshulp betreft vergeten en achtergebleven gebied. Een concreet en helder doel, dat helemaal in de lijn ligt van de mil lenniumdoelstelling: schoon drink water voor iedereen op de wereld. Voor elke put met handpomp is circa 6000 euro nodig, maar of ze dat helemaal gaan halen is de vraag. Tot nu hebben ze met spon sorgelden zo'n 1800 euro opge haald. Maar, niet getreurd, aan het eind van de rit zal de Lada Niva ook nog eens worden geveild, door de organisatie. Bart stuitte op de Lada Niva in de zomer van 2009, toen hij terug kwam van zijn werk. „Hij stond te koop voor 1500 euro, teveel natuur lijk. Volgens het reglement van de Amsterdam-Dakar Challenge mag een deelnemende auto maximaal 500 euro hebben gekost. De eige naar wilde in eerste instantie niet zakken met de prijs, maar was en thousiast over het project en uit eindelijk ging hij toch akkoord." Oorspronkelijk zou Barts vriend Jannes meegaan, maar die haakte af door dat hij van zijn werkgever tóch geen vrij kon krijgen. Zo kwam Nena in beeld. De naam van het team, Baja (Ba van Bart, Ja van Jan nes), is ongewijzigd. De planning van de twee was iéts aan de strak ke kant. „We zijn nu pas bezig met het inpakken", zegt Nena twee da gen voor vertrek aan de keukenta fel van Barts ouderlijk huis in Ka pelle, waar ook de Lada Niva een plekje in de garage heeft. „Eigen lijk hadden we dat al twee weken eerder willen doen." Maar het ging niet anders, Bart moest deze week nog afstuderen én zijn diploma af halen op de hbo-opleiding media en entertainment in Breda. Nena moest nog tot medio deze week werken én moest de afgelopen we ken nog even verhuizen en verbou wen. „Bovendien heb ik de laatste twee maanden continue gewerkt om geld én vakantiedagen te spa ren. De planning had beter ge kund, maar goed, als we eenmaal rijden, zijn we alle stress hier vast vergeten." Meer informatie op www.teambaja.nl en www.amsterdamdakar.com Bart Mulder en Nena Hamelink zijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 48