tweede keus R< sport 131 Magnus Carlsen zegt af voor 'ouderwets' WK L Olde Heuvel wordt 'uitgetikt' Haase geen partij voor Djokovic Willem II ziet gat steeds groter worden Ibrahimovic op de vuist met ploeggenoot Gelijkspel Den Bosch met Zeeuwse invallers 'Over het algemeen speelt AZ saai voetbal. Het is always balbezit, balbezit. Geef mij maar een lange bal, dan neem ik hem aan en leg ik hem af.' Graziano Fellé door Theo Brinkman ALKMAAR - Al drie jaar is Graziano Pellè zo'n beetje de meest bespro ken speler van AZ. Een miskoop, is de heersende mening. De Itali aanse spits vindt het best. Van de voetballer Pellè mag iedereen zeg gen wat hij wil. Maar wie over de persoon Pellè wil oordelen, moet hèm wel een beetje kennen. „Ik ben gewoon een vrolijke, positieve jongen." Ah, Lecce. Heerlijke stad in de hak van Italië. Mooie winkelstraat, met panden in barokstijl. En Porto Ce- sario, "de kustplaats even verderop. Leuke bars, goed strand. Zijn ouders hebben er een strandhuis. Ja, in Porto Cesario kun je terecht voor la bella vita. Drie weekends achter elkaar vloog Graziano Pellè in augustus naar 'huis'. Het waren weekends waarin hij van AZ vrij had gekregen omdat hij toch niet bij de wedstrijdselectie zat. „Dan ging ik na de training van vrijda gochtend naar het vliegveld en was ik 's avonds in Lecce. Soms via Rome, soms met een directe vlucht vanaf Eindhoven." Het beeld ontstond dat Pellè iede re vrije dag even op en neer vloog naar Italië. „Maar de afgelopen twee maanden ben ik één keer naar Italië geweest, dat was in een interlandweekeinde. Dat ik het in augustus een paar keer achter el kaar deed, was omdat ik vrij kreeg. Dat is dan toch niet zo gek? Ik denk dat een busreis naar De Graafschap vermoeiender is dan een vlucht naar Brindisi." Graziano Pellè is een enthousiast verteller. Tenminste, nu weer wel. Half augustus was het anders. „Een interview? No, too late, ik ga weg bij AZ. Deze week of volgen de week. No more interviews", zei hij. Na drie jaar zouden AZ en Pel lè uit elkaar gaan. Maar twee we ken later was het 1 september en Pellè was er nog. Zijn humeur werd er niet beter op toen hij ver volgens hoorde dat AZ hem niet had ingeschreven voor de Europa League. Weer geen interview dus. „Ik ben echt kwaad. Ik kan nu maar beter geen interview geven. Ik wil geen rare dingen zeggen." En nu, twee maanden later, staat hij opeens weer in het middelpunt van de belangstelling. Drie inval beurten, drie goals. Wat was hier aan de hand? Was dit dezelfde Pel lè die in drie seizoenen in 60 wed strijden maar acht goals had ge maakt? Ia, Pellè snapt het zelf ook niet zo goed. Maar één ding weet hij wel. De club wil evengoed nog van hem af „Daar veranderen de ze drie doelpunten niets aan. Dat ik een paar weken geleden een kans kreeg, kwam alleen maar doordat heel veel spelers gebles seerd waren. Als iedereen weer fit was, zou ik waarschijnlijk weer op de tribune terechtkomen, zei de trainer." De meesten vinden hem een mis koop. „Een miskoop?" Pellè kent het Nederlandse woord niet. De uitleg snapt hij wel. „Ah, bidone", zegt hij. Hij wijst op een prullen bak. „Bidone, zo noemen we zulke spelers in Italië. Wat je niet nodig hebt, gooi je in de prullenbak." In de zomer van 2007 deed AZ er al les aan om Pellè naar Alkmaar te halen. AZ had net naast de landsti tel gegrepen en topscorer Arvelad- ze was vertrokken naar Levante. Louis van Gaal wilde een spits en kreeg een signaal dat het Italiaanse talent Pellè wel naar Nederland wilde. „Hij is een sterk aanspeel punt, is sterk met het hoofd en hij ziet de tweede en derde man", somde Van Gaal de kwaliteiten van de toen net 22-jarige Pellè op. „En hij is een eerstepaalloper. Die hebben we nog niet." Voor de eerstepaalloper met poten- zaterdag 6 november 2010 tie legde AZ een kleine zeven mil joen euro neer. Daarmee is Pellè sa men met Mounir el Hamdaoui de duurste aankoop uit de clubge schiedenis. Maar miljoenenaan koop of niet: er ging geen zomer voorbij of AZ wilde Pellè verko pen. Het kwam er echter steeds niet van, ook afgelopen zomer weer niet. „Weet je wat het is? Klei nere clubs willen me wel hebben, maar kunnen mijn salaris niet be talen. Grote clubs kunnen mijn sa laris wel betalen, maar zitten niet te wachten op een speler die in drie jaar weinig heeft gespeeld." Glasgow Rangers had interesse. Pel lè zag het niet zitten. „Schotland trekt me niet. Slecht weer en geen goed voetbal. ]a, in Engeland is het ook slecht weer, maar daar heb je wel een mooie competitie." Met Parma en Panathinaikos kwam het ook niet tot een transfer. Wat ook een rol speelt, zegt Pellè, is dat het spel van AZ eigenlijk niet echt geschikt voor hem is. „Over het algemeen speelt AZ saai voetbal. Het is always balbezit, bal bezit. Van links naar rechts en van voor naar achter. Van mij mag het wel eens opportunistischer, whoemm die bal naar voren. Daar hou ik wel van. Geef mij maar een lange bal, dan neem ik hem aan en leg ik hem af" Zo speelde hij ook zijn beste wedstrijden voor AZ. En als invaller had hij ook in het kampioensjaar een aandeel. „Maar je kunt beter slecht spelen en een doelpunt maken. Kijk maar naar de afgelopen weken." Hij komt nog eens terug op zijn weekendjes naar Italië. „Ik zei te gen de mensen van de club: den ken jullie dat mijn vader blij is dat ik in het weekend daar ben? Den ken jullie dat? Nee, dat is hij hele maal niet. Mijn vader zei: Ik heb liever dat ik je een jaar niet zie, want dat betekent dat je tenminste iedere week speelt." Roosevelt Academy is the international Liberal Arts and Sciences honors college of Utrecht University in Middelburg. Our students create their own program by choosing from more than 200 courses, in ail academic disciplines. RA has been voted 'best Bachelor' by students in the Ehevier survey, and has been classed 'Excellent' by the NVAO accreditation body. %0osit>eh Academy Universiteit Utrecht www.roac.nl door Hans Koenekoop OSLO - Schaakgrootmeester Mag nus Carlsen dingt niet mee naar de wereldtitel in 2012. De Noor heeft zich afgemeld bij de interna tionale federatie Fide voor het kan didatentoernooi in het voorjaar van 2011. Carlsen vindt de opzet van het WK 'niet eerlijk en ouder wets.' Het zint de 19-jarige Carlsen niet dat de huidige wereldkampioen Viswanathan Anand uit India al ze ker is van een finaleplek. „Het is alsof wereldkampioen voetbal Spanje nu al zeker is van een fina leplaats op het WK van 2014", schrijft Carlsen in een protestbrief aan de bond, die gisteren is gepu bliceerd door de Noorse krant VG. „Het bestaande systeem is niet eer lijk en modern genoeg en levert mij niet de motivatie om het lange proces van voorbereidingen en wedstrijden in te gaan", aldus Carl sen, de huidige nummer twee van de 'wereld met een elo-rating van 2802. Carlsen wil af van het systeem waarbij de regerend wereldkampi oen allerlei privileges geniet en bo- Magnus Carlsen vendien al zeker is van een finale- plek. „Naar mijn mening moet het wereldkampioenschap een eerlijke strijd zijn tussen de beste schakers van de wereld. Met gelijke voor waarden voor iedereen, dus ook voor de vorige winnaar van het toernooi." Carlsen benadrukt verder dat zijn kritiek niet moet worden be schouwd als een persoonlijke aan val op Anand, de huidige aanvoer der van de wereldranglijst met een elo-rating van 2804. „Hij is een waardig kampioen, een zeer ge waardeerde collega en een rolmo del voor alle schakers", aldus de winnaar van het laatste Corus Schaaktoernooi in Wijk aan Zee. HEERENVEEN - Bob de Vries heeft gisteravond op curieuze wijze de Nederlandse titel op de vijf kilome ter gewonnen. De tijd van de BAM-schaatser leek in de slotrit van de 5000 meter te worden ver beterd door Wouter Olde Heuvel, maar de Tukker werd bij de laatste wissel aangetikt door zijn concur rent Bob de Jong. Olde Heuvel raakte uit balans en kwam uitein delijk 0,45 seconde tekort op de tijd van De Vries. De marathonschaatser kroonde zich daarom tot Nederlands kam pioen met een tijd van 6.22,29. De jong - die zijn rivaal Olde Heuvel op het laatste rechte stuk nog in haalde - werd vanwege zijn actie gediskwalificeerd, waardoor Olde Heuvel met een tijd van 6.22,74 als tweede eindigde. De 500 meter bij de vrouwen werd door een knappe tweede om loop gewonnen door Margot Boer. BASEL Voor tennisser Robin Haase was de kwartfinale van het ATP-toernooi in Basel het eindstation. De 23-jari- ge Hagenaar was in de strijd voor een plaats bij de laatste vier niet op gewassen tegen de Servische top per Novak Djokovic. Haase verloor van de nummer drie van de wereld met 2-6 en 3-6. Binnen tachtig mi nuten was het duel gespeeld. TILBURG Hekkensluiter Willem II heeft gis teravond de belangrijke thuiswed strijd tegen VW Venlo met 4-1 ver loren. Het verschil tussen de staart- ploegen liep op tot zeven punten. Na een rode kaart voor Willem II' er Arjan Swinkels zorgden Ruud Boymans (2), Balazs Toth en Diogo Viana voor 0-4. In de slotfase scoor de Maceo Rigters nog tegen. MILAAN Zlatan Ibrahimovic is gisteren tij dens de training van AC Milan slaags geraakt met ploeggenoot Oguchi Onyewu. De snel aange brande Zweedse spits tackelde de Amerikaanse verdediger van achte ren en pikte het vervolgens niet dat die daar erg boos om werd. De twee moesten uit elkaar worden ge haald. RIJSWIJK FC Den Bosch bleef gisteravond voor de achtste wedstrijd op rij on geslagen in de eerste divisie. Bij RBC Roosendaal werd het gisteren 2-2. Bij de Bossche ploeg kwam het Zeeuwse duo Wilmer Kousemaker (60e minuut) en Istvan Bakx (71e minuut) pas in de tweede helft in het veld. De koplopers FC Zwolle en FC Volendam wonnen. f OpenU y t Wt 10 tb yiovembct Mi<ldclbUt8 keef Nederlands kam- sen is zó groot in Nederland." Het goud op de 500 meter be- ravond, bij zijn eerste vestigde dat hij er goed aan had gedaan het WK skeeleren in li nóg nooit. „Schaat- Colombia te laten schieten. foto Vincent Jannink/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 33