Eerstepaalloper Pellè is nog al Dr. Bibber houdt patiënten in leven 30 Spelregels Lesley Kerkhove blijft winnen MISKOOP Graziano Pellè kan het stempel van miskoop maar niet van zich afspelen. De Italiaanse aanvaller van Crazimo Pellè heeft v00r AZ elf KL kan er niet zo mee zitten. den ,n de eredivisie. Wm - Skeeleren-schaatsen: I zaterdag 6 november 2010 door Maurice Stekete Spelregelwijzigingen in de sport leiden vaak tot com motie. De een vindt dat er aan de regels absoluut niet getornd mag worden, anderen staan juist open voor vernieuwing en menen dat ook de sport met z'n tijd mee moet gaan. In de voetballerij wordt al jaren lang gediscussieerd over spelregel wijzigingen, maar tot grote veran deringen - op de terugspeelbal op de keeper na - heeft dit niet geleid. Ook in andere sporten wordt vol op naar vernieuwing gezocht. In het hockey werd vorig jaar de self-pass geïntroduceerd. Een spe ler mag er zelf vandoor met de bal na een vrije slag en hoeft het speel tuig dus niet eerst af te geven. Een verademing, want het spel is er een stuk sneller door geworden. Maar niet elke verandering is een verbetering. Dit jaar is het schaatsen aan de beurt, dachten de bobo's van de in ternationale schaatsbond ISU. Het aloude rondjes rijden op de baan kan wel een verandering gebrui ken, menen ze. Dus besloten de wijze heren van de ISU dat schaat sers niet meer met hun schaats op het rechte eind over de middenlijn mogen komen. Wie dat wel doet, wordt meteen gediskwalificeerd. De meerwaarde van de regel is on duidelijk, de schaatswereld is in rep en roer. De wijziging, inmid dels omgedoopt tot Dr. Bibberre- gel, leidde zelfs tot een heuse op stand onder de rijders. Ze zouden het er niet bij laten zitten. Als het uit de hand loopt met diskwalifica ties, gaat er zeker wat gebeuren, sprak TVM-schaatstrainer Gerard Kemkers stoere taal aan de voora vond van het NK Afstanden dat gisteren begon. Olympisch kampioen Mark Tui- tert vindt dat de nieuwe regel de schaatssport kapotmaakt. Ook an dere hardrijders klagen. „Gefelici teerd met de nieuwe ISU-regel", twitterde de Noor Havard Bokko na afloop van de nationale af standskampioenschappen in Noor wegen. „Slechts vijftien schaatsers zijn gediskwalificeerd." De schaatsers hebben hun onge noegen geuit. Maar het laat de ISU koud. Tijd voor actie. Mark Tuitert koos als eerste frontaal de aanval via een opstand op twitter. Maar of de internationale schaatsbond daar wakker van zal liggen... Als de spelregelwijziging de. schaat sers echt zo aan het hart gaat, zit er niets anders op dan massaal de schaatsen terug in het vet te stop pen. Tot de regel is teruggedraaid. Het lijkt de enige manier om de bobo's van de ISU uit hun winter slaap te laten ontwaken. ANTALYA - Net als twee weken gele den heeft tennisster Lesley Kerkho ve de halve finale gehaald in een 10.000 dollartoernooi in Antalya. Op het hardcourt in de Turkse bad plaats won de negentienjarige Zie- rikzeese gisteren in de kwartfina les van de Roemeense Chris- tina-Andreea Mitu: 6-4 6-4. Mitu is de nummer 462 van de wereld, terwijl Kerkhove 598e staat. doelpunten gemaakt in 63 wedstrij- Graziano Pellè maakt zich groot om Rogier Meijer (links) en Purrel Frankel van De Graafschap van de te houden. „Dat ik een paar weken geleden een kans kreeg, kwam alleen maar doordat heel veel spelers geblesseerd waren." foto Sander Koning/ANP door Eric de Jager HEERENVEEN - Met angst en beven traden de schaatsers gisteren aan voor het NK afstanden in Heeren veen. De nieuwe 'Dr. Bibberregel', die bij de nationale kampioen schappen in Noorwegen vorige week vijftien deelnemers de kop kostte, hing als een donkere wolk boven de eerste wedstrijddag. In Heerenveen waren diskwalificaties voor het niet dragen van de tijd waarnemingstransponder, valse starts en een valpartij. Maar nie mand vanwege het ongeoorloofd overschrijden van de lijn. Een storm in een glas water? Meteen bij de openingsrit schoven de toeschouwers in Thialf naar het randje van hun stoel. Niet dat Bernd Zweden tot de favorieten hoorde op de 500 meter tijdens de NK afstanden, maar hij was wel de eerste die zijn schaats gevaarlijk dicht bij de lijn had op het rechte eind. Over de lijn mag niet meer, volgens de nieuwe regel nummer 256, oftewel de 'Dr. Bibberregel'. Hij kwam er mee weg, net als Mark Tuitert. Olympisch kampioen Tuitert heeft het voortouw genomen bij de protesten tegen de nieuwe spel regel. „Veel gedoe om niets? We hebben één wedstrijd gehad, laten we niet te vroeg juichen. En trou wens, als het maar één keer ge beurt, is het al te veel. We krijgen nog een 1000 meter en een 1500 meter. Ik denk dat vooral 1000-me- terrijders en langeafstandsrijders er last van gaan hebben." De Control-schaatser had niet in de gaten dat hij gevaarlijk dicht bij uitsluiting was. „Ie bent alleen be zig de finish te halen, alles eruit te persen. Je kunt er wel een beetje op Ietten, maar de laatste 100 me ter naar de streep niet meer. Dan telt maar één ding: zo snel moge lijk bij de finish komen." Tuitert haalt nog een ander probleem aan: „Je ziet die lijn niet. Het ijs spiegelt en je kijkt 50 meter voor je uit, je ziet alleen een schittering. Het is puur inschatting." Ook schaatsbond KNSB, die vol gende week de internationale offi cials op één lijn tegen de regel hoopt te krijgen, zag voor de NK beren op de weg. Stiekem had de bond de scheidsrechters het liefst gevraagd de regel te negeren, maar dat kon niet. Wel veranderde de KNSB de selectienormen voor de komende drie World Cups. Waar aanvankelijk de eerste vier van het klassement een startbewijs zou den krijgen, repten de regels nu van de vier snelsten. Diskwalifica tie door de Dr. Bibberregel zou dan afvaardiging niet in de weg staan. „Een beetje een spagaat", gaf Koops toe. Het vangnet blijft ook vandaag en morgen hangen, voor het geval Dr. Bibber toch slachtoffers mocht eisen. HEEREN VEEN - Ronald Mulder was al 23 kees pioen op skeelers, maar zo blij als gistersvi nationale titel op het ijs, voelde hij zich rfl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 32