meningen 115 mcwe^m brieven cor de jonge rKAN IK eveN wat VAN JE ienentv zaterdag 6 november 2010 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Kiesgedrag Populisten tellen geen zegeningen, maar stemmen! Daarom is de boodschap van Wilders identiek aan die van Tea Party en English/Dutch Defense Leagues: een angstaanjagend verhaal om te leurgestelde mensen te misleiden tot onverantwoord kiesgedrag. Pro blemen worden hoegenaamd be spreekbaar gemaakt, maar dan wel in een popi-taal, die ook hooligans en nazi's als muziek in de oren klinkt. Jazeker, de grieven van te leurgestelde kiezers moeten ge hoord worden. Maar luisteren naar discriminerende taal van oproer kraaiers, die de bijl zetten aan de wortel van onze rechtsstaat, is on verstandig. Het is goed om de kern waarden van de joods-christelijke beschaving te bewaren: de vrijheid te verdedigen, voor iedereen; ieder een gelijke kansen te gunnen; 'in dien mogelijk vrede te houden met alle mensen'; de mening van anderen te respecteren. Maar popu- listen hebben geen serieuze me ning, noch een zinnige oplossing voor maatschappelijke problemen. Pieter Ham Wagenaarstraat 18, Veere Marktwerking Hogere marges duiden op een ge brek aan marktwerking op de hy potheekmarkt en resulteerde in 2009 tot 50 procent meer winst en 24 miljard extra opbrengst! Maar de klant is geen 'koning' meer, ter wijl hij/zij wel een marktpartij is. Zo ook op de Nederlandse brand- stofmarkt, ook daar te hoge prijzen en te weinig marktwerking; en in de zorg, steeds hogere tarieven en dus premies, waar niet eens sprake is van een werkzame markt. Ban ken zijn de baas, oliemaatschappij en zijn de baas, zorgaanbieders zijn de baas, zo gaat dat in onze - doorgeschoten - kapitalistische de mocratie. En verder: uw mond houden, want u begrijpt het niet, en 'we zullen het nog een keer uit leggen'. Waar blijft de 'markt macht' van de burger-consument? En waarom reageren al die dure 'waakhond'-organisaties elke keer veel te laat als de buit al binnen is en de 'marktbestuurders' hun spel van het legaliseren van hun heb zucht al hebben gewonnen? J.F. Quatfass Strobbelhoekstraat 14, Ovezande Vlaamse loods Met verbazing las ik in de krant het stukje over de veroordeling van een Vlaamse Scheldeloods. Zelf nu een aantal jaren gepensioneerd, heb ik 42 jaar gevaren op de grote vaart, waarvan 22 jaar als gezag voerder, op vracht- (cruise)ferry- en passagiersschepen tot en met de grootste tonnages destijds. De loods is een onmisbare adviseur en neemt bij het aan boord komen kennis van een heleboel zaken van het betreffende schip om de naviga tie zo veilig en goed mogelijk te lei den. De kapitein behoort onder meer het schip en zeker de ma noeuvreereigenschappen grondig te kennen die hij ook voor zover mogelijk aan de loods doorgeeft. Maar het daadwerkelijk manoeu vreren deed ik dan altijd zelf en had de kapitein van de 'Akti N' ook moeten doen. Omdat de loods, meestal kort op verschillende schepen vaart zal hij nooit dezelfde ervaring in manoeu vreren met een bepaald schip op kunnen doen als iemand die dat dagelijks voor een langere periode met eenzelfde schip doet. Zeker ge zien de geavanceerde manoeuvreer uitrusting van de huidige zeesche pen. De kapitein is het meest schul dig. Joop Herlé Vermuestraat 8, 's-Heerenhoek Hongersnood De laatste weken is de Tweéde We reldoorlog onderwerp van gesprek. Stelling is 'moeten we dit nog wel blijven gedenken'. Ik vind van wel. Zeeland is wel een jaar eerder be vrijd dan het westen en hier is des tijds in het algemeen geen honger geleden. Ondergetekende heeft de hongerwinter van 1944/1945 in Rotterdam van zeer nabij meege maakt. Mijn moeder bakte bieten koekjes op een potkacheltje. De mensen gingen twee maal per dag naar de mis want dan kregen ze twee keer een stukje brood! De tegenstemmers van 'Het geden ken' zijn in het algemeen in weel de opgegroeid. Meer dan de helft van ons eten wordt nu wegge gooid! Moet er eerst weer een oolog, hongersnood of overstro ming komen om te beseffen hoe goed we het hebben? Giel van Boom Kreeksinge! 16, Hoek Historisch Museum De reactie van Gerard Heerebout in de krant van 2 november geeft duidelijk het belang aan van het Historisch Museum De Bevelan- den. Het zou bijzonder jammer zijn als de collectie, die nu is onder gebracht in een mooi gerestau reerd monumentaal gebouw, zou worden gesplitst. Het zou boven dien een geweldige kapitaalvernieti ging zijn en een grote verarming voor de stad als het pand wordt verlaten. Goes, centrum van Zee land, is 'Fairtrade gemeente', 'Ge meente van het jaar 2010', doet aan ontwikkelingshulp in Afrika en heeft zich nu kandidaat gesteld als 'Jongeren hoofdstad 2013'. Aan am bities geen gebrek. Het is zeer te wensen dat het cultuurhistorische hart van Goes stevig blijft kloppen. Wellicht is het niet doorgaan van het plan om het museum te ont mantelen het mooiste geschenk dat de nieuwe burgemeester van Goes kan worden aangeboden. E. van Dissel Kleine Kade 47, Goes Historisch Museum 2 Iedere maand kom ik in het mu seum, samen met een groep dames om te handwerken en zie dan met hoeveel liefde en toewijding de vrij willigers, onder de gedreven lei ding van de directeur bezig zijn. Veel van de gerestaureerde voor werpen, schilderijen, meubels en veel archeologie die in de 25 jaar door mijn man zijn gedaan zijn nog altijd aanwezig. Ook de verha len die hij vertelde aan schoolklas sen en nu worden verteld door de mensen die er nu werken maken de geschiedenis levend. Ik lees zo juist dat de historische kennis van groep 8 bedroevend laag is, in een historisch, goed toegankelijk mu seum, kan deze kennis weer ver rijkt worden. De educatieve groep medewerkers is er klaar voor en willen oud en jong graag hun ken nis overdragen! Joke van Benthem-van Willegen Rooseveltlaan 5, Goes Schaapskudde Al sinds het ontslag van herder Koen Pille is er rumoer rond de schaapskudde. De heer Pille mag dan een eigenzinnige man zijn, hij had wel verstand van de gezond heid van schapen, want de laatste jaren zag de kudde er prachtig uit. In het belang van de schaapskudde wil ik pleiten bij het bestuur onder leiding van burgemeester Gelok, voor de terugkeer van deze kundi ge herder. Het nationaal landschap De Zak van Zuid-Beveland is na melijk gebaat bij een prachtige schaapskudde onder leiding van kundige schaapsherders. Peter H.de Dreu Ruigendijk 10, Driewegen Getij dencentrale Een getijdencentrale bij de Storm vloedkering zal een technisch hoogstandje worden. Een steun in de rug voor 'Nederland-Kennis land'. Mosselkwekers en milieuor ganisaties nemen samen een bier tje - beiden tevreden over de verbe terde waterkwaliteit. Dat is nog eens een visie 'Made in Holland'. De Duitse energiereus RWE toont interesse om investor te worden. In diens eigen land daalt zijn rende ment omdat meer zonne-energie in het net terug komt dan ver wacht. Leuke ontwikkeling als RWE in Nederland voor duur zaam gaat. Borssele II wordt niet mijn favoriet. Wie betaalt de oppas als Borssele I van het net gaat en veertig jaar bewaakt moet worden? Trouwens gaat Borssele I nog jaren mee. Dankzij de overheidssteun van 500 miljoen in de jaren negentig. Gejat van het onderwijs. Toen al slecht voor 'Nederland-Kennisland'. Daar tegenover zal de getijdencentrale een echt vernieuwende beslissing zijn. Amely Weber-van Verseveld Noordstraat 50, Westkapelle Waterschapsverkiezingen We worden nu benaderd met recla me door solisten die in hun politie ke partij niet aan bod komen en hier hun kans grijpen voor een leuk baantje. Wanneer zal de poli tiek dit duur speeltje op kosten van gemeenschapsgeld nu gaan stoppen? Dit democratisch wange drocht dient te worden opgeheven en de uitvoering ondergebracht bij de provincie. Ieder wil droge voe ten met een zo doelmatige beste ding van gelden! Daar past deze structuur niet in. Zeker niet in de luxe uitgevoerde gebouwen waarin deze regenten hun hobby uitoefe nen. Deze regering die zoveel moet bezuinigen kan dit dan ook een voudig doen door deze overbodige bestuurslaag op te heffen. Jaap den Hollander Deltaweg 17, Burgh Haamstede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 15