vandaag uitgelicht §r i wmw v" IP-v l II ,M <- l Keith of the Caribbean Rockers gaan toch weer op tournee zaterdag 6 november 2010 Toen Johnny Depp toegaf dat zijn rol van Jack Sparrow in Pirates of the Carib bean eigenlijk gebaseerd was op Keith Richards, was een gastrol voor de rock ster snel geregeld. Bekijk de beelden op zie: Uitgelicht op onze website van de Stones V The Rolling Stones gaan volgend jaar weer op tournee. Het schijnt nu de allerlaatste wereldtour te worden, maar de laatste tour van 2005 tot 2007 werd ook ge promoot als de afscheidstour- nee. Die concertenreeks leverde de oude rockers ruim een half miljard dollar op. De fans koch ten massaal kaartjes omdat ze dachten dat de Stones voor de laatste keer te zien zouden zijn. Volgend jaar krijgen ze dus weer die kans. „Alleen wij weten wan neer het ophoudt, en dan met een harde dreun", aldus Keith Ri chards. foto Peter Foley/EPA ger Mick Jagger. „Mick heeft het boek gelezen, natuurlijk. Hij kon er wel om lachen. Je moet de pas sages over Mick niet uit de tijd en uit de context halen. Dat waren al lemaal momenten, dat speelde toen. Sommige ruzies zijn van der tig jaar geleden. Broers vechten - en soms vechten ze hard. Tegelij kertijd zeg ik: it's only rock 'n' roll. Man, de wereld vergaat niet." Veel belangrijker is een aantal an dere momenten. De dag begin ja ren zestig dat manager Andrew Loog Oldham Richards en Jagger opsloot in de keuken. Ze mochten er niet eerder uit dan wanneer ze zelf een liedje hadden geschreven. Al die covers, dat moest anders. „We kwamen aan met As tears go by. Een nummer schrijven, we wis ten niet dat dat erbij hoorde. Ik dacht dat het twee aparte bezighe den waren. Iemand schreef songs, wij speelden ze. Toen bleek dat wij ook konden schrijven. Eerst al lemaal slappe ballads en pop-spul die we aan anderen gaven. Marian ne Faithful had een hit met As tears go by zes weken nadat we het geschreven hadden. Dat gaf ver trouwen. Met The last time wist ik dat ik voor de band kon schrij ven." Belangrijk ook: de cultuurverande ring, de revolutionaire jaren zestig. Prachtig de anekdotes over Sto- nes-mania. Richard, Jones en Jag ger zagen zichzelf als serieuze bluesmuzikanten. Stonden ze te spelen in zalen, bleken er honder den, duizenden jonge meisjes voor het podium te staan. Krijsen, schreeuwen, een leven als een oor deel. Ze overstemden de band. Hoe was die tijd? „Ik mis het!" 'Mick heeft het boek gelezen, natuurlijk. Hij kon er wel om lachen' „Meisjes van dertien hadden net nieuwe slipjes en ze gooiden ze ons naar de oren. What the fuck! Wij probeerden blues te spelen. Een ongelofelijke tijd. De ongelofe lijke kracht van puberende jonge vrouwen." Zijn blik dwaalt even af „Dat is echt het meest angstaanjagende dat ik ooit heb meegemaakt. Het enige wat ik hoopte was het er le vend van af te brengen." Drugs maakten standaard onderdeel uit van het leven van Richards. „Toch ging het mij alleen om muziek. Drugs was periferie. Dat gebeurde langs de rand. Maar zo ben ik, of beter: zo was ik. Dit is mijn lijf en ik wilde zien wat ermee gebeurde. Mijn tempel, en ik misbruik die tempel naar mijn eigen goeddun ken. Het had fout kunnen gaan, ja. Maar risico's heb ik niet genomen. Ik was heel voorzichtig. Ik had het onder controle." Het kostte hem wei zijn relatie met Anita Pallenberg, zijn eerste grote liefde, de vriendin van co-gi- tarist Brian Jones overigens. De vrouw van een van de vele prachti ge one-liners waar Life mee vol staat: 'Als je voor het eerst met Ani ta Pallenberg naar bed gaat, ont houd je dingen.' Tegenwoordig woont Richards met zijn tweede grote liefde, Patti Hansen, in Connecticut. Met bei de vrouwen heeft hij kinderen. „Anita is hier. Ik hou van haar. We zijn goede vrienden. Ze is de moe der van mijn kinderen. We heb ben kleinkinderen samen." Die hij dan volgend jaar weer als een zwaaiende kapitein zal moeten toe spreken: 'Opa gaat op tournee, ik ben over drie jaar weer terug.' „Het moet. Deze band is zo fantas tisch. Die wil ik zo lang mogelijk bij elkaar houden, zo lang ik kan. Je vindt een groep musici als deze niet zo maar. Je vindt ze niet bij X-Factor. Een band is een band. Niemand heeft de rock 'n' roll zo ver gebracht als wij. Ik ben geïnte resseerd hoe veel verder wij nog kunnen gaan." Een album moet er ook komen. Hij heeft Jagger al de eerste ideeën aangereikt. „Sinds die dag in de keuken ben ik niet gestopt met liedjes schrijven. Eén keer heb ik het geluk gehad dat ik 's nachts een lied in mijn droom heb ge schreven." Hij doelt op het beroemde num mer Satisfaction. Nauwelijks te geloven, maar hij be weert het basisidee 's morgens op een vel papier te hebben aangetrof fen. Had hij 's nachts snel neerge krabbeld. Hun eerste wereldhit. „Zo veel geluk heb je niet vaak. Zelfs ik niet." Hij ledigt zijn glas. Geeft een hand, de hand van al die gitaar licks - de tinteling van Brown su gar, Streetfighting men, Angie - en tikt aan zijn hoed. Keith Richards sloft de lange, lan ge hotelgang door. Hij loopt maar een heel klein beetje krom. Kleine foto's Doris Richards Michael Pulland Annie Leibovitz Arthur Elgort Sante D'Orazio Peter Lindbergh testerende foto's: ANP/EPA/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11