io «eith ric ards De autobiografie van Rolling Stones- gitarist Keith Richards vliegt de winkels uit met hetzelfde gemak als waarmee Ri chards zijn vette rocklicks speelt. En nu maar weer op tournee. „Niemand heeft de rock 'n' roll zo ver gebracht als wij." zaterdag 6 november 2010 door Theo Hakkert Achteraf gezien leek ik wél een ontdekkingsrei ziger, een zwaaiende ka pitein op punt van ver trek. Ging ik op tournee, zei ik te gen de kinderen thuis: 'Tot over drie jaar'. Dat klinkt hard, maar hoe jong ze ook waren, ze wisten waar mijn hart lag. Dat bleef thuis. 'Wel terugkomen, pap', zeiden ze. Zo is mijn leven. Ik ben een noma de." Hij is Keith Richards (67), oprich ter, gitarist, songschrijver en leger leider van The Rolling Stones. In zijn fenomenale autobiografie Life schrijft hij: 'Als ik het leger was in gegaan, zou ik nu waarschijnlijk ge neraal zijn. Een primaat hou je niet tegen." Dat de Stones volgend jaar weer op tournee gaan, is dan ook volledig op zijn conto te schrij ven. Hij klinkt zowaar als een Ne derlandse politicus: „Ik moet de boel bij elkaar houden. Optreden is wat ik doe. Ik krijg signalen van Mick en Charlie dat zij ook weer willen. Dat moet, zoiets moet door de groep worden gedragen." Donderdag in Londen. Keith Ri chards leeft al een week in het Dor chester, een hotel eigendom van de sjeik van Brunei. Een lange reeks interviews, nu eens niet voor een Stones-album, maar voor een boek. Richards' levensverhaal Life, door hem verteld, en opgete kend door zijn oude vriend James Fox. Een lichtbruin leren jasje. Een bruin hoedje ook. Dikke ketting om zijn pols, een dunne om zijn nek. Een oorring links. Zijn ge groefde gelaat gesierd door een lie ve grijns. Hij is 67, en ja, deze man heeft geleefd, maar na lezing van zijn boek, verbaas je je erover dat hij er zo patent uitziet. „Hey, pal." Een glas. Drinkt hij sinas? Het zal wel niet. Gek, zegt hij. Vertellen over een boek. Maar vooral dat hij het doet zonder de Stones. „Ik doe eigenlijk altijd alles met en vanuit een band." Hier zit de uitvinder én uitvoerder van de idee rock 'n' roll. De drie-eenheid seks, drugs, rock 'n' roll is niet door hem gemunt, maar hij is er zeker de personifica tie van. En daarnaast heeft hij ook nog kans gezien het allemaal te 'Het ging mij toch alleen om de muziek. Drugs was periferie' onthouden. Hij tikt aan zijn hoed je. „Ja man, het zit allemaal hier." Zijn jeugd, de jonge rebellie, zijn moeizame relatie met zijn ouders, de jaren dat hij met Mick Jagger en Brian [ones in één huis woonde en leefde van zes pond na een op treden, tot en met de laatste tour tot nu toe. Vrouwen, drugs, poli tie, muziek, gevangenisstraf, tour nees, ruzies. Alles. „Misschien heeft de val op mijn hoofd wel alles losgemaakt", grijnst hij. Richards viel in 2006 tij dens een verblijf op Fiji uit een ko kosboom op zijn kokosnoot. „Ter wijl ik op die leeftijd net was ge stopt met klimmen in bomen. Stomme tak. Later dacht ik: ik heb alles al eens gebroken. Voet, rib ben, hand, waarom niet ook nog mijn hoofd?" Twee jaar geleden kwam er een eind aan een Stones-tournee die, met onderbrekingen, drie jaar had geduurd. Toen kon hij een boek maken. Hij had al aantekeningen zitten maken. „James en ik heb ben lange gesprekken gevoerd. Hij schreef het op en zocht dingen na. Hij vond de jongens terug met wie ik op de lagere school had gezeten. Toen wist ik dat het goed zat met mijn herinneringen. Het klopte al lemaal. Er hing soms mist om heen, maar in de kern klopte het. Hij vond zelfs een foto van mijn eerste vriendinnetje." Fox heeft de stem van Richards perfect getroffen. De waarde van dit egodocument kan amper wor den overschat. Het inkijkje in de wereld van 's werelds groots rock 'n' rollband is verbluffend. Evenals de open eerlijkheid van Richards zelf Ook als het om interne ruzies gaat, zoals de verwijdering tot zan- Legerleid er

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10