woneüió De woestijn leeft Leven als Heidi en Peter Sportkarpet Zaterdag 6 november 2010 PW» ^és^j wonen@wegener.nl imS 024-3650509 Z O m 7s Ik maak wel eens grapjes over de kattenbaktuinen, tui nen die zijn volgestort met steentjes die wat kleur en grootte betreft sprekend op kattenbakkorrels lijken. De filosofie achter zo'n tuin begrijp ik wel. Wie geen tijd heeft om in de tuin te werken of wie liever iets anders doet, zoekt naar een oplossing om het onderhoud terug te bren gen. In plaats van een steentjestuin zou ik liever een water- tuin maken. Water is bijna net zo onderhoudsarm als steenslag en een vijver staat nog aardig ook. Daarnaast trekt een vijver allerhande dieren aan en dat kun je van katten bakkorrels niet zeggen. Hoewel: had je in de vorige eeuw geen succesfilm van Disney: De woestijn leef tl Je kunt zo'n steentjestuin vergelijken met een woestijn. Als die op den duur gaat vervelen, kun je hem opleuken met yucca's en cactussen. Er bestaan winterharde cactussen, geen zuilcactussen waaronder in westerns de coyote huilt, maar schijfcactussen. Ook die geven een woestijnsfeer aan de tuin. Desnoods leg je er een gebleekt karkas van een oer- rund bij. Staatsbosbeheer heeft er genoeg. Op een wat bescheidener schaal zou je kunnen werken met eenjarige planten. Veel eenja rigen komen uit de woestijn of van de steppe. Daar ont kiemen ze na de zeldzame voorjaarsregens, waarna ze in razend tempo groeien, bloeien en sterven. Tegen de tijd dat het te heet wordt voor de meeste vormen van plantaardig leven, hebben de eenjarigen hun levenscyclus alweer voltooid. Hun zaad ligt te wachten op de volgen de regenbui, die soms jaren op zich kan laten wachten. (ia als volgt te werk: strooi wat kunsmestkorrels tussen de steentjes. Strooi vervol gens in het voorjaar wat zaad van eenjarige planten in de kattenbak uit. Als voorbeeld neem ik het slaapmutsje, Escholzia californica, dat in zijn land van herkomst 'Califor- nian poppy' heet. Zaad van dit vrolijke plantje is overal te koop, zowel van de oranje oervorm als van kweekvormen in een waaier van pasteltinten. De bloemen kleuren mooi bij het fijnverdeelde grijsgroene blad. Binnen zes weken na het zaaien kunnen de planten bloeien. Als je met tussenpo zen zaait, bloeien ze door tot de eerste nachtvorst. Maar, zo hoor ik het protest al aanzwellen, als je bloemen in je steentuin zaait, schep je werk. Dat is zo, maar hoeveel werk heb je aan zo'n bloeiende woestijn? Om te voorko men dat zich tussen de steentjes humus van afgestorven planten ophoopt, waardoor ook andere planten zich kun nen vestigen, kun je de slaapmutsjes beter na de eerste nachtvorst uittrekken. Daar doe je hooguit een uur over. Voor een uur werk per jaar een kleurige tuin in plaats van een steenwoestijn. Met de bijbehorende vlinders, hommels en bijen. Een uur per jaar, vijf minuten in. de maand. Dat kan zelfs de grootste hater van tuinwerk opbrengen. fel Escholzia californica. foto RvdK Steeds meer trendy mannen slaan aan het ontwerpen voor de kinderkamer. Uit noodzaak, vinden ze zelf. Want er is niets stoers en degelijks dat tegelijk duurzaam is gemaakt. Mannen over hun passie voor kinderinterieurs. door Suzanne Dijkstra Sportfanaat én behoefte aan een nieuw karpet in de woonkamer? Dat komt dan goed uit, want de Italiaanse ontwerper en architect Marco Ferreri (zie www.marco- ferreridesign.it) heeft voor fabri kant Regenesi een serie 'sport range-matten' uitgebracht. Met die karpetten kun je een stukje sportveld naar je eigen huiska mer halen. De licht-elastische matten zijn ge maakt van hetzelfde rubberach tige materiaal, sportflex, dat in in- doorsportvloeren wordt ver werkt. Het tapijt is in diverse kleuren verkrijgbaar in het for maat 2.40 meter bij 1.80 meter. De dikte is 4,5 millimeter. Elk karpet is geen complete sport- vloer op schaal, maar een detail van het lijnenpatroon van bij voorbeeld een atletiekvloer. De matten kosten 850 euro in de webshop van Regenesi: www.regenesi.com Emigreren is een ingrijpende keuze. Familie, werk, cultuur: de emigrant laat veel achter. Maar hij verwacht in zijn nieuwe land ook veel terug te krijgen, bijvoorbeeld het huis van zijn dromen. ZWITSERLAND Bern Sankt Moritz door Jan van Mullem Wat heeft Ria met Heidi gemeen? Ria Rikkink:Ach so, natürlich. Ik woon in de bergen, op 1.100 me ter hoogte. In een soort chalet aan de rand van de Lenzerheide, een bekend skigebied. Net als Heidi houd ik van de natuur. En ik ben gek op sneeuw, loop onder meer de Engadiner Langlaufmarathon." Is er ook een Peter in het spel om sneeuwballen mee te gooien? 'Hihi. Genau, ja. Benjamin, heet hij. Hij woont op een half uurtje rijden. We maken lange wandelin gen. Soms komen we dan op plek ken waar we nog nooit zijn ge weest. Prachtig uitzicht over de Al pen, heerlijk rustig, genieten van de wisseling van de seizoenen." Jij houdt niet van de grote stad. „Oh nein. Ik heb wel in iets grotere steden gewoond. Sankt Moritz bij voorbeeld, al is dat niet héél groot (vijfduizend inwoners, red.). Daar kwam ik 27 jaar geleden werken als au pair. Later heb ik altijd in bergdorpjes geleefd. In dit kanton, Graubünden. Heel mooi! Ik las in de krant dat zelfs Roger Federer, onze tenniskampioen, een Ferien- haus op de Lenzerheide wil bou wen. Voor 6 miljoen Zwitserse franken (4,4 miljoen euro). Ja, het is duur wonen hier. Vooral als je midden in het skigebied een huis zoekt. Ik kon daar een studio ko pen, één kamer. Kostte me net zo veel als het complete huis dat ik nu heb. Maar goed; je vroeg waarom ik niet zo'n liefhebber ben van wo nen in de grote stad. Dat heeft vooral te maken met het feit dat ik een natuurmens ben. Ik wil ruim te, uitzicht, me niet opgesloten voelen. De ene keer per jaar dat ik Foto links: Stoer textiel van Tante Ted. Foto rechts: Collectie Back to Nature van Tante Ted.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 100