zeeland 123 de laatste strohalm ledereen betaalt veiligheid Veerse Meer-oester is puur streekeigen product Piet Vogelaar 'De Piraat' Scholieren naar nationaal debat Herrie in de Keuken als je 'm nodig 15% KORTING - gewoon gezellig - STRANDPAVILJOEN Dagelijks geopend Duinweg Oostkapelle vrijdag 5 november 2010 door Luc Oggel YERSEKE - Sinds een paar weken zijn ze op de markt: oesters uit het Veerse Meer. Volgens schelpdierbe- drijf Roem van Yerseke gaat het om een streekeigen, puur Zeeuws product. Roem van Yerseke is al een jaar of drie bezig met het project en werkt daarin samen met paling kweker Van de Kreeke in Wol- phaartsdijk, die een alternatieve ac tiviteit zocht. Roem van Yerseke kan op zijn beurt mooi meeliften op de visrechten van Van de Kreeke. Doordat er via de de Katse Heule in de Zandkreekdam ai en kele jaren zout Oosterscheldewater in het Veerse Meer stroomt, was de tijd rijp om de oesters die van nature in het Veerse Meer voorko men op te vissen, zegt manager in koop schelpdieren Pieter Geijsen, die ook bij de kweek is betrokken. Tot voor kort kwamen alle oesters uit de Oosterschelde of het Greve- lingenmeer. De wilde Veerse Meer-oester on derscheidt zich in vorm, kleur en smaak. „De schelp is kastanjebruin en rof geribbeld, dat komt doordat ze heel snel groeien", aldus Geij sen. Roem van Yerseke heeft eer der oesterbroed uit het Veerse Meer laten groeien in de eigen hatchery, maar de oesters die nu op de' markt zijn gebracht zijn puur natuur. „Het is een streekei gen, puur Zeeuws product, dat is het mooie", zegt Geijsen. Een keer zijde is dat het bedrijf er daardoor ook weinig grip op heeft. „We bie den ze aan zolang de voorraad strekt. Het is ook absoluut geen buikproduct, maar behoorlijk ex clusief" Het laat zich raden dat de Veerse Meer-oester ook duurder is dan andere oesters. „Je hebt er meer werk aan, ze moeten worden verzameld en uitgezocht. In de Oosterschelde weet je precies wat je waar hebt neergegooid." De Veerse Meer-oester komt niet in de supermarkt, maar wordt gele verd aan vis(groot)handels en res taurateurs. De oester is volgens Ge ijsen positief ontvangen. „Kenners vinden dat hij echt iets toevoegt aan het bestaande assortiment." MIDDELBURG - Twaalf Zeeuwse mid delbare scholieren hebben zich gis teren geplaatst voor het Nationaal jeugddebat tijdens de jaarlijkse pro vinciale voorronde. Vijftig Zeeuwse jongeren debat teerden in het provinciehuis in Middelburg met leden van Provin ciale Staten. Ze spraken over pro blemen als veiligheid, vervoer, jon- gerenparticipatie en inrichting van publieke ruimtes. Patty Baak, Charlotte van Koe- veringe, Marije Albach, Daan Wijers, Noortje Maranus, Anna Smulders, Duko van Eikelenburg, Roos van Velzen, Mees Kremer, Jos van Ginneken, Laurance David en Tim Besuyzen kwamen uitein delijk als beste uit de bus. De Zeeuwse scholieren mogen in april naar de Tweede Kamer in Den Haag om opnieuw in debat te gaan met politici. Noordelijke Achterweg 58-79a, 4424 EG Wemeldinge, Tel: 0113-621296, info@pieterse-wonen.nl „Diep in je hart weet je dat de kritiek terecht is." Jarco Koole, eigenaar van Valentino's we nu ook eten voor toeristen, zo als spareribs en slibtongen." Zon der succes. „In de zomer gaat het goed, maar in de winter maken we verlies. Aan het eind van de rit houden we niks over." Geld voor vast personeel is er niet en Koole werkt ook nog als freelan ce kok om de eindjes aan elkaar te knopen. „Het is geestelijk en licha melijk te zwaar. We hebben twee kinderen, maar we zijn vier maan den lang geen dag samen vrij ge weest." Koole en zijn vrouw zagen zich daarom deze zomer genoodzaakt om hun restaurant te koop te zet ten. De brieven - van henzelf en personeelsleden - naar Herrie in de Keuken zijn een laatste stro halm. „We proberen al het mogelij ke te doen om te voorkomen dat we moeten sluiten." Hij zucht en kijkt om zich heen. „Het is onwer kelijk en leuk tegelijk als een kok als Herman den Blijker je komt helpen en zegt: 'we gaan er een res taurant van maken dat meetelt in Zeeland'. Rijk hoeven we er niet van te worden, -maar we hopen door het programma weer met ple zier te kunnen koken en het men sen naar de zin te maken." De eerste stap is gezet. „Ik heb van ochtend de makelaar gebeld. Het bedrijf staat niet meer te koop." Het restaurant van Jarco en Mariëlle Koole wordt feestelijk her opend met een Italiaanse proeve- rij op het terras van het restaurant, aanstaande zondagmiddag om 15.00 uur-. Iedereen is welkom, maar aanmel den is noodzakelijk. Dat kan via te lefoonnummer: 0118 - 571753. De uitzending van Herrie in de Keuken waarin restaurant Valenti no's centraal staat, is te zien op dinsdag 7 december, RTL4, om 21.30 uur. Alle gerechten van de menukaart worden donderdag bereid. Herman den Blijker neemt ze zorgvuldig onder de loep. door Frank van Cooten TERNEUZEN - Alle Nederlandse wa terschappen moeten meebetalen aan de veiligheid in Zeeland. Wil- ma Brouwer, lijsttrekker van de PvdA voor de komende water schapsverkiezingen, pleitte gister avond tijdens het lijsttrekkersde bat in Terneuzen van het water schap voor een solidariteitsheffing. „De Zeeuwen mogen niet voor al les opdraaien. Onze inwoners beta len ook voor de hogesnelheidslijn. Dus moeten de waterschappen in de hoger gelegen gebieden meebe talen aan onze veiligheid. Anders kiezen we voor het onder water zetten van Zeeland op termijn. Met dit doemscenario moeten we rekening houden." Andere lijsttrek kers verwachten niet dat een derge lijke heffing er ooit komt. „Je ver wacht toch niet dat de algemene vergadering van het waterschap in Drenthe dat wil", sprak Frans van Kollem (Water Natuurlijk). Dat het op orde brengen van met name de binnendijken de komen de jaren veel geld zal kosten, daar was iedereen het gisteravond het wel over eens. Gespreksleider Fons de Poel sneed een heikel punt aan. De tarieven. Die mogen voor Jaap van Ginkel (Christenunie) best omhoog als de veiligheid daarom vraagt. Sophie van 't Westefnde (WD) en Thea Horsmans (Alge mene Waterschapspartij) willen daar niet aan tornen terwijl Denis Steijaert (CDA) niet verder wil gaan dan slechts een lichte stijging als dat nodig is. Er is voor het waterschap overi gens nog heel wat werk aan de winkel om de Zeeuwen warm te krijgen voor de verkiezingen die plaatsvinden van 11 tot en met 23 november. Die zijn nodig in ver band met de fusie van de beide wa terschappen tot het nieuwe water schap Scheldestromen. De zaal was gisteravond weliswaar vol, maar slechts tien aanwezigen hadden geen band met een van de negen deelnemende partijen. „We doen alle moeite de Zeeuwen te at tenderen op de verkiezingen", zei dijkgraaf Toine Poppelaars. Mariëlle en Jarco Koole uit Westkapelle i op alle bécé vouwgordijnen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 55