301 sport wakker bellen?sd-u-nonn oiieg. issmsmmsMÊÊÊBm effeweg nl Supervoordelige busreizen! j Onderwijs blijft ©p een MOCt je me dclcirvoor staan in LOOT-scIiooI DAG VAN HET TALENT Anita Staps vertelt over judocarrière ffi Kijk op www. ffeweg nl of bel 0529 - 46 96 67 vrijdag 5 november 2010 door Roeland van Vliet In de tijd dat Anita Staps top sport bedreef, waren haar lera ren niet geïnteresseerd in haar prestaties op de judomat en gaf haar trainer niets om haar rap portcijfers. Tegenwoordig zijn bei de werelden niet meer zo geschei den. „Maar", zo zei 49-jarige in woonster van Burgh-Haamstede gisteren, „docenten en trainers kunnen nog steeds meer beteke nen voor kinderen dan nu. Door er voor hen te zijn. Door niet al leen te praten, maar ook te vragen wat er in hen omgaat." Staps, wereldkampioene in 1980, vertelde gisteren op de 'Dag van het talent', een studiedag op het Scheldemond College in Vlissin- gen, over haar sportcarrière. En over wat ze daarin gemist heeft, zo als inlevingsvermogen van haar ouders, docenten en trainers. Al de volwassenen om haar heen toon den belangstelling voor maar een deel van haar. Staps leefde voor zo wel het judo als voor haar school. In haar sport wilde ze de top ha len, met goede cijfers op het gym nasium hoopte ze een studie fysio therapie te kunnen doen. Maar het één en het ander werden niet op el kaar afgestemd. „Dat bestond toen nog niet." Vooral voor de sport ging de tegen woordige voedingsdeskundige heel ver. Ze kwam uit in de klasse -61 ki lo en moest in de week voor een toernooi vele kilo's afvallen. Peter Ooms, haar dominante trainer, wil de haar per se in die gewichtscate gorie hebben, terwijl ze beter een klasse hoger had kunnen zitten. „Dat was veel gezonder voor mij geweest. Nu ben ik tussen mijn elf de en mijn 27e constant met mijn gewicht bezig geweest. Ik ging soms in een paar dagen van 68 naar 61 kilo. Dan ging ik hardlopen met zes trainingspakken aan of met een plastic zak aan in de sau na zitten. Dan verloor ik heel veel vocht, meer dan tien procent van wat ik mijn lichaam had. Dat was natuurlijk levensgevaarlijk." In de dagen na een toernooi, die ze niet op kracht maar dankzij haar winnaarsmentaliteit won, kwa men die kilo's er weer heel hard aan. „Ik maak daar nu geen drama van, maar ik miste wel begelei ding", zei Staps. „Nu krijgen top sporters die wel. Zelf begeleid ik onder anderen de voetballers van Excelsior." Op haar middelbare school besefte men niet wat ze allemaal voor haar sport moest doen. „Ik miste het contact met de andere leerlingen. Ik was een eenling. Leraren wisten niet wat het judo voor mij beteken de. Ze zagen mij als één van hun 30 a 35 leerlingen." Ook thuis toonde men weinig be grip voor haar uitzonderlijke be staan. Haar moeder ging voor haar echt niet iets anders koken. En haar vader reageerde op gouden medailles: 'O, er was zeker geen te genstand'. Toen Staps op haar negentiende in New York de wereldtitel veroverde, belde ze trots naar huis. Haar vader nam op en zei: 'Moet je me daarvoor wakker bellen?' „Dat was niet omdat ik een slechte rela tie heb met m'n vader, maar om dat hij me niet over paard wilde til len. Hij had nog vijf andere kinde ren." Staps weet dat er in dertig jaar veel veranderd is. Ze is zelf moeder van een voetbaltalent. Haar zoon Tim zit op het Scheldemond College en traint bij de Jeugd Voetbal Oplei ding Zeeland. door Roeland van Vliet VLISSINGEN - Het Scheldemond College in Vlissingen heeft onge veer twaalfhonderd leerlingen. Dertien van hen hebben de LOOT-status. Zij kunnen hun roos ters laten aanpassen aan sporttrai- ningen en vrijstellingen krijgen voor bepaalde lesuren. Ook heb ben ze recht op een gespreid eind examen. LOOT staat voor Landelijk Overleg Onderwijs en Topsport. In Ne derland zijn er 29 LOOT-scholen. Het Scheldemond College is de enige in Zeeland. „Normaal moet je veertig topsport leerlingen hebben om een LOOT-school te worden", zei Eugè- ne Fagg, de directeur onderwijs van Scheldemond, gisteren. „Maar bij ons hebben ze twee jaar gele den een uitzondering gemaakt. Hier is een aantal van tien vol doende." De LOOT-leerlingen op het Schel demond College behoren allen tot de landelijke top in hun sport. On der hen zijn trampolinespringer Dwight Baltus, korfbalster Demi Mondeel en meerdere D-pupillen van de Jeugd Voetbal Opleiding Zeeland. De andere voetballers van de JVOZ hebben geen officiële LOOT-status. Maar het Schelde mond College gaat wel soepel met hen om, net als met de leerlingen die aanleg hebben voor tennis, ju do en dansen. Eugène Fagg: „Met deze groep er bij komen we op zo'n 130 scholie ren die een aangepast lesrooster hebben." Binnen de Vlissingse middelbare school worstelt men nog altijd met bepaalde kinderziektes. Dat bleek gisteren tijdens de 'Dag van het talent', dat de school organi seerde. Niet alle vakdocenten wil len helemaal meegaan in de wen sen van bijvoorbeeld de JVOZ en Sportschool Geelhoed, dat judo klassen verzorgt. „We hebben te maken met ambi tiebotsingen", zei Leen van Dui- vendijk, locatieleider vwo-havo. „Ik snap heel goed dat een aantal leerlingen van ons veel wil trai nen", zei hij tijdens een forumdis cussie. „Maar er zijn wel grenzen. Het onderwijs blijft op nummer één staan." Dennis de Nooijer, één van de ini tiatiefnemers van de JVOZ, gaf aan op andere tijden ('s ochtends) te willen trainen met de jeugd. Ook Tonny Mulder van Sportschool Geelhoed zou graag een ander les rooster zien. Maar beiden vissen voorlopig achter het net. 8 dageni voor Vertrek op: 22 december De Hongaarse hoofdstad bezit een rijke historie en prachtige bezienswaardigheden. Ook tijdens de kerstdagen is een be zoek aan deze indrukwekkende stad de moeite waard. Dag 1Vanaf ons verzamelpunt vertrekken we naar het overnach tingshotel in Duitsland. Dag 2: Na het ontbijt vertrekken we naar ons hotel in Boedapest, waar u de komende dagen zult verblijven. Dag 3: Maak een rondleiding door het centrum van Boedapest en bekijk o.a. het Vissersbastion en de Kettingbrug. De middag kunt u vrij besteden. Breng ook een bezoek aan de kerstmarkt op het Vörösmarte Plein. Dag 4: le Kerstdag. U kunt de ochtend vrij besteden, 's Middags brengen we een bezoek aan Boeda pest, waar u een mooie boottocht kunt maken. Dag 6: Ontdek slot Grassalkovich in Gödöllö, het slot van Keizerin Sissi en Franz Jozef. Ca ook mee naar het grootste openluchtmuseum van Hongarije. Dag 7: Vandaag nemen we afscheid van Boedapest en rijden we naar ons ovemachtingshotel in Duitsland. Dag 8: Einde van deze reis. Voor u huiswaarts wordt gebracht kunt u nog genieten van een afscheidsdiner. Inclusief: 7 hotelovernachtingen 7x ontbijt, 6x diner, 1 x kerstdiner stadsrondrit Boedapest o.l.v. een Nederlands sprekende gids afscheidsdiner vervoer per Comfort Class touringcar Barcelona is een unieke vakan tiestemming tijdens de feestda gen. Ontdek de rijke cultuur en de vele bezienswaardigheden. Maak kennis met de Catalaanse gewoonten en geniet van de rust aan de Costa del Maresme! Dag 1: Vanaf ons verzamelpunt rijden we het overnachtingshotel in Frankrijk. Dag 2: Vandaag vervolgen we onze reis naar Santa Susanna, waar we aan het einde van de middag zullen arriveren. Dag 3: In de ochtend maken we een rondrit o.l.v. een gids langs de voornaamste bezienswaardighe den van Barcelona. De middag is vrij te besteden. Dag 4: Op 1 e kerstdag kunt u Santa Susanna op eigen gelegenheid ver kennen. Maak een wandeling over de boulevard! Dag 5: Vandaag bezoeken we Barcelona opnieuw en nemen wij u mee naar de bekende werken van Gaudf. Ook nemen we een kijkje bij het klooster van Montserrat. Dag 6: Bezoek Montjuïc. Onderweg rijden we langs het Olympisch stadion en Pueblo Espanyol. Vanaf het kasteel Montjuïc kunt u genieten van het uitzicht over de stad! Dag 7: We vertrekken uit Santa Susanna en rijden naar ons over nachtingshotel in Frankrijk. Dag 8: Terugreis naar Nederland. Op onze verzamelplaats krijgt u nog de mogelijkheid om iets te eten, voordat u met onze service lijn huiswaarts wordt gebracht. Inclusief: 7 hotelovernachtingen 7x ontbijt, 5x lunch, 6x diner, lx kerstdiner stadsrondrit Barcelona o.l.v. een Nederlands sprekende gids vervoer per Comfort Class touringcar Dag 5: 2e Kerstdag. We nemen u mee voor een tocht naar de Donauknie. U ziet de mooiste plekjes van dit gebied! Effe Weg, Postbus 23, 7710 AA Nieuwleusen. Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon, excl. €15,- reserveringskosten. Diverse opstapplaatsen mogelijk. Vermeld bij boeking de boekcode en u maakt kans op een stedentrip! Eén van de mooiste steden van Europa! Bezoek de stad van Gaudi tijdens de kerst!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 50