land 13 over extra kosten waken Eis in zaak doodrijden motorrijder Wildgroei Klaverblad houdt het anoniem Heeft u voorbeelden van uitschieters? commentaar Rozenkwekerij is duurzaam merk ONTDEK... vrijdag 5 november 2010 Zeeuwse zorginstelin- gen maken een potje van de tarieven voor extra diensten. Hun prijzen lopen niet alleen veel te ver uiteen, soms moet er zelfs worden betaald voor zaken die al via de Algemene Wet Bijzon dere Ziektekosten worden ver goed. Klaverblad Zeeland wil nog niet spreken van misstan den of onrechtmatigheden. Dat lijkt iets te voorzichting. Want wat moet je denken van een in stelling die 39 euro vraagt voor een extra douchebeurt? Dat roept toch het beeld op van een rem op hygiëne. En fouten met de AWBZ doen het ergste vre zen voor het financieel beheer van zo'n instelling. Verschraling van de vergoedin gen dwingt instellingen om veel kosten door te berekenen. Ze kunnen niet anders. Maar dit moet wel zeer afgewogen ge beuren. Want de cliënten heb ben niets te kiezen. In al hun af hankelijkheid hebben zij de re gels maar te accepteren. Daar om is een harmonisatie van de prijzen voor de gangbare 'extra's' dringend gewenst. IJZENDIJKE - Rozenkwekerij De Bierkreek uit IJzendijke strijdt met de ASN Bank en Weleda, dat na tuurzuivere lichaamsverzorgings producten en geneesmiddelen maakt, om de titel 'Duurzaamste merk van Nederland'. De drie be drijven zijn door ruim driedui zend bezoekers van de site Alles- duurzaam.nl het vaakst genoemd als milieu- en maatschappijvrien- delijke ondernemingen. Allesduur- zaam wil met de prijs het 'duur zaam ondernemen' zodanig onder de aandacht brengen dat meer be drijven hun koers wijzigen. Er kan nog tot en met dinsdag midder nacht worden gestemd op de site. Dit onderzoek stopt niet na één jaar. We willen met de instellingen een ge sprek aangaan over de vraag hoe dergelijke verschillen mogelijk zijn. Dat wordt een stuk moeilij ker als je ze aan de schandpaal na- geit." Directeur Ad van de Kreeke van Klaverblad Zeeland erkent dat het nogal verschil maakt of je de na men van de onderzochte instellin gen bekend maakt of anoniem houdt. Hij geeft aan dat het rap port een handvat moet bieden voor verder gesprek. De bewuste instellingen die als uitersten wor den genoemd weten heus zelf wel of het hen betreft of niet. In het rapport, Van recht tot beta len genaamd, staat daarover: „We hebben er na rijp beraad voor ge kozen een geanonimiseerd rapport uit te brengen. Op de^e manier wordt voorkomen dat de instellin gen die de moeite hebben geno men te reageren, achteraf worden veroordeeld. Wij waarderen juist de openheid van deze instellin gen." Het Klaverblad heeft welis waar geen sanctiemogelijkheden in de richting van de instellingen, maar mochten uitwassen blijven bestaan, dan kan altijd overwogen worden te publiceren over welke instellingen het gaat. Dat er wat moet veranderen staat voor Van de Kreeke vast: „Er wo nen mensen in de instellingen die afhankelijk zijn en daar hebben die instellingen het monopolie over. Dan heb je daar verantwoor ding voor af te leggen." De redactie van deze krant zoekt nog meer uitschieters in de prijzen van de Zeeuwse zorginstellingen. Stuur uw voorbeeld naar redactie@pzc.nl foto Lex de Meester kosten die in rekening worden ge bracht. Adri van Maldegem is voor zitter van de Centrale Cliënten raad van de SVRZ. „Wij gaan uit van het 'groene boekje' waarin staat waar iedereen recht op heeft. Inderdaad is er een groot grijs ge bied. Neem nou het schoonmaken van de kamers. Sommige mensen hebben één fotolijstje, anderen hebben er honderd staan. Dat kost extra tijd. Ons is toen gevraagd of daar extra geld voor gevraagd mocht worden en wij hebben toe gestemd. Nu blijkt dat dat eigen lijk niet kan. Er is hier en daar iets waar even goed naar gekeken moet worden, maar ik ben ervan overtuigd dat iedereen van goede wil is. Niemand heeft met voorbe dachte rade cliënten willen bena delen." Zowel Heijboer als Van Maldegem wijzen op de te krappe zorgbudgetten. Heijboer: „Blijk baar zijn sommige instellingen erg op zoek naar geld geweest." Vanaf r januari 2011 moeten alle in stellingen op hun website vermel den welke bedragen zij voor dien sten rekenen. REKENDICTEE Bent u de nieuwe Einstein? Tot en met maandag kunt u nog meedoen! www.pzc.nl/rekendictee Een dag oud of een jaar oud, het maakt niet uit. Alle video's zijn terug te vinden op www.pzc.nl/video. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Nieuws op Twitter? twitter.com/pzcredactie door Emïle Calon MIDDELBURG - Het was niet de vraag of een negentienjarige inwo ner uit Kapelle een verkeersonge val zou veroorzaken maar wan neer, zei officier van justitie W. Suijkerbuijk gisteren tijdens de rechtszaak tegen de jongeman. In de korte periode dat hij een rijbe wijs had werd hij een keer betrapt op veel te hard rijden en novem ber vorig jaar reed hij de sloot in omdat hij zijn auto niet onder con trole kon houden. Gisteren stond de Kapellenaar te recht voor het veroorzaken van een dodelijk ongeval. Op 24 mei reed hij met een snelheid van mi nimaal 90 kilometer per uur door een bocht in de Langeweg bij Wil- helminadorp. Hij wilde die bocht al driftend nemen, zo verklaarde hij tegen de politie. Want hij hield van 'sportief tijden'. Hij raakte ech ter de macht over zijn auto kwijt en ging al slippend door de bocht. Een 22-jarige motorrijdster uit Nieuwerkerk kwam uit de richting Goes en kon die slippende auto niet ontwijken, botste tegen de wa gen en overleed ter plaatse. Tegenover de rechtbank kon de Ka pellenaar gisteren niet verklaren waarom hij die dag zo hard reed over die bewuste weg waar maxi maal 60 kilometer per uur mag worden gereden. Ondanks indrin gende vragen van de rechters bleef hij zwijgen. Suijkerbuijk eiste een celstraf van acht maanden tegen de Kapellen- aar. Ook moet hij, wat de officier betreft, voor een periode van drie jaar zijn rijbewijs inleveren. Raadsman J. Wouters vroeg om de Kapellenaar een werkstraf op te leggen. Hij wees erop dat het in trekken van de rijbevoegdheid gro te gevolgen zal hebben voor zijn cliënt. Deze volgt een opleiding aan het Groencollege in Goes en begint in 2011 aan zijn praktijkjaar en moet dan kunnen rijden op landbouwmachines. Officier van justitie Suijkerbuijk antwoordde dat de Kapellenaar er bewust voor gekozen heeft om die dag te hard te rijden en dat hij daar nu de gevolgen van moet on dervinden. De uitspraak volgt op 18 novem ber. de winterzon weken 'p*-M ^1. Kies uw korting Ga naar uw Globe Reisburo alle wlnterzorïaanbiedmgen. 1, gaat nét even verder A. van de Kreeke, Klaverblad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3