Rööie pinguïns, stekels PZC internationale Fototentoonstelling i8lze id Postbezorger Sluiskil krijgt de zak na falen Brakman hoopt op 'Van-'t-Hek-effect' PIET BRAKMAN Brave Breskense bard neemt serieus én schertsend stelling tegen ontpolderingsplannen en aanleg nieuwe natuur in zijn West-Zeeuws-Vlaamse woonomgeving. 'Bloewoste mee juun' ligt nu in de boekhandel almanak Zangtalent Optredens Brakman Razendsnel water koken! Bistro Waterketel bodurï 29 oht - 20 nov Grote Kerk Goes www.zeeuwseklimaatweeh.nl vrijdag 5 november 2010 door Remé Hoooihorst www.pzc.nl ZEEUWSE KELDER Daar zijn ze dan! De eerste actiefo to's van PZC-speler Martijn de Ko ning (r)! www.pzc.nl/zeeuwsekelder ACTIEF IN DE KELDER? Voetbalt u ook in een lager elftal? Deel dan uw verslagen en anekdotes op de blog De Zeeuwse Kelder! Stuur uw bijdragen naar kelder@pzc.nl Ook foto's zijn welkom op www.pzc.nl/zeeuwsekelder zaamslac - De culinaire biografie 'Bloewoste mee juun' van culinair docent Ludo Haers uit Zaamslag ligt vanaf vandaag in de winkels. Het boek is verkrijgbaar bij boek handel Van de Sande in Terneu- zen en bij Bruna in Axel. Vanaf vol gende week ligt het ook bij Morres in Hulst. Het boek verschijnt in een oplage van 1250 exemplaren, maar bij voorinschrijving zijn er al meer dan 1000 verkocht. Er zijn dan ook al plannen voor een twee de druk. 'Bloewoste mee juun' kost 17,50 euro. Een deel van de op brengst schenkt Ludo Haers aan zorgcentrum De Redoute, waar zijn moeder verpleegd wordt. sluiskil - De slechte postbezor ging in Sluiskil was eind vorige maand te wijten aan een falende bezorger, heeft onderzoek van TNT Post uitgewezen. De bezorger kon niet verklaren waarom hij op een aantal adressen de post niet in de brievenbus gooi de en is ontslagen. De niet-bezorg- de brieven, kaarten, tijdschriften en andere stukken worden alsnog afgeleverd. Ook ontvangen de ge dupeerden een korte brief, waarin Ze heeft het er druk mee, die Zierik- zeese. Eén van haar vriendinnen viert binnenkort haar 25-jarig huwe lijk en om het feest extra luister te ge ven moet er een met een knipoog ge schreven 'loflied' gecomponeerd wor den. 'Doe ik wel even' riep de Zierik- zeese (over)moedig. Op de wijze van een evergreen die iedereen mee kan zingen, boetseerde ze een waar le- Piet Brakman? Da's toch die Bressiaander, die leutige liedjes en weemoedige wijsjes in smeuïg dialect zingt. Is die nu in één keer protest zanger geworden? Nee, zo ver gaat het niet, vindt Piet zelf. Maar de Breskense bard wil op zijn nieuwe cd Twee polders ver wel in een aantal nummers la ten horen wat hij van de ontwikke lingen in zijn woonomgeving vindt. Brakman was vanaf vorige winter frequent te vinden bij infor matie- en discussiebijeenkomsten over Waterdunen en het onder wa ter zetten van de Hedwigepolder. De troubadour was daar 'niet als artiest, maar als aandachtig toe hoorder', bezweert hij. Maar de ar tiest in Brakman laat op zijn nieuwste werk op niet mis te ver stane wijze horen wat hij van alle plannen voor ontpoldering en de aanleg van nieuwe natuur vindt. Nummers als Mijn Zeeuwse land, Dierbaar polderland (vrij naar een loflied van Ede Staal op het Gro ningse polderland), Twee polders ver, Nieuwe Natuur en het samen met vijfhonderd kinderen gezon gen Zeeuws-Vlaams volkslied to nen Brakmans betrokkenheid en liefde voor zijn omgeving. In titel nummer Twee polders ver stelt de zanger de angst voor de aanleg van Waterdunen op één lijn met de angst voor het wassende water in 1953. Net als de meeste andere nummers brengt Brakman Twee polders ver (melodie van Willie Nelsons Two stories wide) als een serieus luisterliedje. Maar in Nieu we Natuur pakt de zanger het an ders aan en neemt hij de aanleg van nieuwe natuur humoristisch op de hak. De inrichting van na- Piet Brakman heeft de liedjes - en de grappen er omheen - al in diver se verzorgings- en buurthuizen uit getest. Maar Twee polders ver beleeft zijn officiële première zaterdag -13 no vember in het ledeltheater in Oostburg, aanvang 20.15 uur. Een week later (20 november) staat hij in het Arsenaaltheater in Vlissingen, weer vanaf 20.15 uur. Een week voor Kerstmis, op zater dag .18 december, treedt Brakman op in de Kanaalzone. Hij staat dan - deze keer vanaf 20 uur - op het po dium van De Halie. tuurgebiedjes en de reconstructie van Staats-Spaanse verdedigings werken leidt slechts tot hoog op schietend onkruid, droge kreken en de vlucht van inheemse weide- dieren. De aanlanding van rode pinguïns op de Breskense kade des oriënteert de Zeeuws-Vlamingen nog meer, betoogt Brakman. Het refrein van Nieuwe Na tuur spreekt boekdelen, maar zal zelfs degenen die wel van opgekalefaterde cultuur historie houden niet of nauwelijks tegen de borst stuiten: Het stikt ier van de stekels, de tien gels meters hoog Ganzen vreten 't land kaol, de kre ken die staon droog De koeien naor de Zuidpool en wd zien me 'ier Rööie pinguïns op de kaoje, zwarte sneeuw in Sinte Pier. Op een lekker deuntje gezet, doen deze woorden de grootste zuur pruim glimlachen. Ook al omdat Brakman het er weliswaar niet mee eens is dat 't landschap zöönöödig, opnieuw moe worr'n in gericht, maar tegelijkertijd volmon dig toegeeft dat het nieuwe land schap vöö d'n êên stik schööne is en vöö d'n andergêên gezicht. TNT Post zijn excuses aanbiedt, meldt woordvoerster Hanne Kluck. Waarom de postbode sommige post wel en andere niet bezorgde, kan Kluck niet verklaren. „De werkdruk kan te hoog zijn, maar daar moet dan over worden ge praat. We kunnen niet tolereren dat post niet wordt bezorgd." Kluck weet nog niet waarom post bezorging in andere plaatsen in de Kanaalzone soms ook stokt. Ook Piet Brakman vindt dat de Oud-Breskens- polder en de Hedwigepolder niet onder wa ter mogen worden gezet. Maar de zanger is geen spreekbuis van Vrienden van Waterdunen Nee!!!. „Sterker, ik heb ze helemaal niet laten weten dat ik aan dit soort nummers bezig was. Ik wil ook hele maal niet meeliften op eventuele populariteit van een bepaalde stroming. Maar net als de Vrienden van Waterdunen Nee!!! hoop ik dat de plannen om pol ders onder water te zetten niet doorgaan." Brakman heeft zich het meest geërgerd aan 'draaikonterij van de provincie'. Hij kreeg tijdens bezoekjes aan informa tie- en inspraakavonden de indruk dat de aanwezigen niet volledig werden voorgelicht door met dubbele agenda's werkende bestuurders en ambtenaren. Tijdens een voorstelling voor een besloten gezelschap grapte Brakman gisteren al dat hij stilletjes hoopt op een 'Van-'t-Hek-effect'. „Youp van 't Hek heeft T-Mo- bile aan het wankelen gebracht, het zou mooi zijn als ik Waterdunen een beetje om zeep kan brengen", legt hij uit. Hoewel op zijn nieuwe cd veel serieuze annex protest liedjes zijn te vinden, hoeven de mensen niet bang te zijn dat er niks te lachen is tijdens de nieuwe show, benadrukt Brakman. „Het is juist weer wat lichter dan mijn vorige programma. Er zit veel vrolijk caba ret in." Liefhebbers van oude krakers als 'De mensen, ze zeggen' en 'Jaone, gao je stoepe schüür'n' zullen die niet horen. „Dat hebben de meeste mensen nu wel eens gehoord. Maar ik introduceer wel een soort opvolgster van Jaone", belooft Brakman. Tip? redactie@pzc.nl venslied. Om te testen of het lied ook lekker 'bekt' zong zij vervolgens luid keels voor uit eigen werk. De anders toch niet zo snel van zijn stuk te brengen kater Midas spitste de oren, miauwde hartverscheurend en trok een sprintje naar de buitendeur. En de Zierikzeese? Zij hoopt op het hu- welijksjubiieumfeest een dankbaar der publiek te treffen... ^WOONWINKEL Kook water op een snelle en veilige manier in deze design waterkoker van Bodum. Water is razendsnel gekookt voor een lekker vers kopje thee. De water koker is bijzonder stijlvol en is bovendien de meest energie-efficiente manier om water te koken. Inhoud: 1,5 liter Materiaal: Kunststof, Siliconen en RVS Normaal €00,00 Lezersprijs 39,90 www.pzc.nl/webwinkel Categorie Binnen en Buitenleven byNDCf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 32