2 zeeland Groot verschil in bijdragen Cliëntenraad moet Mosselsector zeer lucratief Rukwind en herfstblad PZC m De krant 5 weken voor 15 euro! Klaverblad en LOC Zeeland hebben onderzocht wat Zeeuwse zorginstel lingen als extra in rekening brengen. vrijdag 5 november 2010 door Ondine van der Vleuten De bomen kleuren weer fraai geel, zag ik. De bladeren liggen in gro te hopen op de grond. Mijn zoon schopt ze opgetogen omhoog. Vroeger werd ik altijd een beetje triest bij de eerste herfststormen, maar dat is voorbij. Juist de afwis seling van de seizoenen vind ik te genwoordig zo heerlijk. Eeuwig zomer? Ik moet er niet aan den ken! Eind augustus, als ik bruin en zon- gestoofd ben, heb ik het wel weer gehad met het harde zomerlicht en de benauwde nachten. Die eer ste mistige dag, het omfloerste ge luid van de scheepstoeters... Ik ge niet van spinnewebben met glin sterende dauwdruppels en koes ter me in het gefilterde strijklicht van de zon in de herfst. Onderweg in de auto stoppen we opgetogen bij vliegenzwammen. We rapen dennenappels om in liet vuur te gooien, glimmende kastanjes om bij je te dragen 'te gen de reuma' en eikeltjes met dop om herfstmannetjes van te maken. In de straten verschijnt feestverlichting, bij de bloemist kunnen we maar niet kiezen: die roestbruine chrysanten nemen, de donkerrode of toch maar die gele? De houtkachel wordt opgestookt, we eten bij kaarslicht én het schijnsel van het gloeiende vuur. 's Avonds in bed, waar nu het war me wollen winterdekbed op ligt, stop ik met voorlezen en zeg: „Luister... Hoor je hoe hard het re gent?" Samen zijn we stil en luis teren naar het roffelen op het dak. Ik schenk warme chocolademelk voor mijn zoon, die met rode wan gen van het buitenspelen binnen komt stormen. Mijn man komt trots uit de schuur gelopen met - echt waar - een zelfgesneden koek- plank. Ik haal de wollen sjaals te voorschijn en de dikke truien. Straks komen de vrieskoude mor gens waarop je wolkjes warme adem blaast, de berijpte grasvel den en het water waar het eerste ijs op zit. Maar eerst moet ik nog genoeg krijgen van de herfst. Waar heb ik de kastanjepan ook alweer gela ten? Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer, Zorg Cfnderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op .informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja. ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb tie laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal/orgvuldlp, or et colofon treft u nadere informatie a,' EIGEN BIJDRAGE door René Schrier Binnen de Zeeuwse zorg instellingen bestaan gro te verschillen in de kos ten die voor uiteenlo pende diensten in reke ning worden gebracht. Een overzicht: Sommige instellingen heffen bij dragen op basis van persoonlijke bezittingen. Als je fotolijstjes op je kamer hebt of - in Zeeland niet on gebruikelijk - poppen in kleder dracht dan kost het afstoffen daar van extra geld. Voor schoonhoudwerk worden in sommige gevallen bedragen gehe ven van 10 euro en 24 euro per uur tot 40 euro per uur voor on derhoud door de huismeester. In één geval wordt daar een verplich te bijdrage voor geheven. Voor het persoonlijk halsalarm wordt 9 eu ro per maand gevraagd. Voor de kabel voor televisie en ra dio wordt tussen de 2,20 en 7 euro per maand gevraagd. In één geval is sprake van een pakket van kabel en inboedel- en aansprakelijkheids verzekering voor 2,20 euro per maand. In enkele gevallen vragen instellin gen een bijdrage voor versnaperin gen bij bijzondere activiteiten. Eén instelling vraagt een vrijwillige bij drage voor koffie of thee op de ei gen kamer en één voor fruit. Eén instelling rekent bij medicijn verstrekking het eigen risico van de zorgverzekeraar door aan de cliënt. Eén instelling brengt vrijwil lige bijdragen voor haar- en nagel verzorging (niet de kapper of pedi cure) en medicijnen in rekening, een ander voor haarverzorging. In één instelling wordt een verplichte eigen bijdrage gevraagd voor haar verzorging; de volgende doet dit vooj nagelverzorging. Eén instel ling laat 39 euro bijbetalen voor een extra douchebeurt. In de jeugdzorg wordt geen eigen bijdrage gevraagd voor waskosten. In drie instellingen voor mensen met een verstandelijke beperking wordt een eigen bijdrage gevraagd. De waskosten voor cliënten bin nen Zeeuwse AWBZ-instellingen lopen uiteen van gratis tot 70 euro per maand. Binnen de verpleging en verzorging is in alle gevallen sprake van een eigen bijdrage. Die is minimaal 33 euro. Het labelen van kleding komt bij zes instellingen ten laste van de in stelling zelf In de overige instellin gen worden de kosten van het mer ken van kleding in rekening ge bracht. Uitgaande van 300 labels inclusief inzetten lopen de bedra gen uiteen van 57,12 tot 225 euro. Daar waar een bijdrage wordt ge vraagd voor activiteiten bedraagt de maandelijkse bijdrage tussen de 6,40 tot 35 euro per maand. Hulpmiddelen zijn volgens de ba siszorg voor rekening van de instel ling, maar in twee instellingen komt een hooglaagbed (zo'n 1500 euro) voor rekening van de cliënt. Eén zorgaanbieder geeft aan geen administratiekosten of andere ove rige kosten te vragen. Voor dien sten worden bedragen gerekend tussen 5,95 en 450 euro per maand. Administratiekosten lopen uiteen van 1,25 tot 9 euro per maand. door Ondine van der Vleuten Het grijze gebied. Daar zit 'm de kneep, zegt direc teur Rien Heijboer van de Stichting Voor Regionale Zorgver lening SVRZ, die 1400 cliënten in zorginstellingen bedient. „De over heid heeft deze ontsporing voor een deel zelf gecreëerd. Bij de om schrijving van wat er vergoed wordt, is bewust een aantal zaken minder gedetailleerd omschreven. Daarover is gezegd: regel het maar met de Cliëntenraden. Alles moet worden voorgelegd, en ik ga ervan- uit dat dat ook gebeurd is." De Cliëntenraad heeft een belang rijke rol: die moet haar goedkeu ring geven als het gaat om extra door Harmen van der Werf YERSEKE - De mosselkweeksector is verreweg de winstgevendste tak van visserij in Nederland. Het net toresultaat in het seizoen 2009-2010 bedroeg 23 miljoen eu ro bij een besomming van 59 mil joen euro, aldus het Landbouw Economisch Instituut (LEI) in de publicatie Visserij in Cijfers 2010. Ter vergelijking: de brandstofinten- sieve kottervisserij boekte in 2009 bij een omzet van 205 miljoen eu ro een resultaat van 4 miljoen en was voor het eerst sinds zeven jaar een klein beetje winstgevend. In tegenstelling tot de kottervisse rij heeft de mosselkweeksector al jaren geen reden tot klagen over de financiële resultaten. Het LEI gaat in Visserij in cijfers 2010 terug tot het seizoen 2003-2004. Het net toresultaat lag sindsdien vrijwel elk jaar boven de 20 miljoen euro, met een uitschieter naar 35 mil joen euro in 2003-2004. Eén sei zoen springt er in negatieve zin uit, dat van 2006-2007, toen het nettoresultaat op 10 miljoen euro bleef steken bij een relatief lage omzet van 49 miljoen euro. De mosselen waren dat jaar niet best. Dat vertaalde zich in lage prijzen. „Het gaat zeker goed in de mossel kweeksector", stelt mosselbestuur der Wout van den Berg uit Bruinis- se in een reactie op de cijfers van het LEI, „al stond ik wel te kijken van de getallen. Ik weet niet wat ze allemaal hebben berekend, maar het vermelde nettoresultaat lijkt mij aan de hoge kant." Van den Berg wijst erop dat veel mos selkwekers de afgelopen jaren for se kapitalen hebben gestoken in speciale installaties voor het invan gen van mosselzaad in het water, als alternatief voor het vissen op mosselzaad van de bodem. „Ik zou zeggen: halveer daarom maar dat nettoresultaat." Kees Taal van het LEI erkent dat de investeringen in mosselzaadinvanginstallaties niet zijn meegeteld. Het LEI wil probe ren daar meer inzicht in te krijgen. Volgens Taal zal dit weinig afdoen aan de gemelde resultaten die zijn gebaseerd op een 'simpele' analyse van kosten en baten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2