Verkeersdoden in Zeeland: nu al zes méér dan in 2009 heeft dertig nieuwe renners land 123 fiets Wrangier Zeeland 7 op de Dodelijke verkeersongevallen in cijfers Zeeland heeft watersportcoördinator donderdag 4 november 2010 races, zoals hier bij de eerste van het jaar in Middelburg, waren heel enthousiast. Sommigen namen aan meerdere archieffoto Lex de Meester www.zeeuwsjaarvandefiets.nl bij aan dat nog verschillende din gen voor verbetering vatbaar zijn. Zo staat of valt het aantal deelne mers bij de communicatie vanuit de scholen. Er waren zelfs scholen in Zeeland waar geen informatie over de dikke banden verspreid mocht worden. Ook is de uiteindelijke organisatie eigenlijk op een te laat tijdstip aan gepakt. Daarom wil Vader de agen da voor volgend jaar al voor de jaarwisseling definitief hebben. SportZeeland was samen met Del ta van plan twintig dikke banden wedstrijden te houden. Het wer den er uiteindelijk 27. Misschien had ook de promotie van de wielercömités en verenigin gen beter gekund. Dan hadden zich misschien nog wel meer nieu we wielrenners aangemeld. Het staat voor Vader wel vast dat nog beter samengewerkt moet worden met de scholen. Zeker als in de toekomst de schooltijden ver anderen. Dan komt er misschien ruimte om meer aan sport te doen. De dikke banden wedstrijden ble ken niet zo te leven onder kinde ren ouder dan 13 jaar. Maar er was juist enorme belangstelling voor de categorie 3 tot 6 jaar. Vader zou het leuk vinden als plaatselijke wielercömités dikke banden wed strijden houden. Dan kunnen kin deren die de smaak te pakken heb ben vaker een wedstrijd rijden. Verder heeft Delta de wens om kinderen met (motorische) beper kingen er bij te betrekken. schaamteloosheid. Kennelijk wor den Zeeuwen en Zeeuwse gemeen ten vanuit de Abdij in klassen inge deeld. Hoe komt een provinciebe stuur erbij zo discriminerend te werk te gaan? In maart zijn de Sta tenverkiezingen en mogen ook de duizenden stemgerechtigde Vlissin- gers helpen de dames en heren in het Abdijpluche te helpen. Mijn antwoord heb ik klaar, al heb ik in ruim zestig jaar mijn stemplicht nooit verzaakt. Chris Verheul Paul Krugerstraat 2 flat 39, Vlissingen Geldschieters Vorige week hebben we kunnen le zen dat Feyenoord geldschieters heeft gevonden die bijna 40 mil joen in de club investeren. Eerst verliezen de dure overbetaalde voetballers met 10-0. En als belo ning krijgt de club 40 miljoen? Wij van Stichting Zwerfkat staan al jaren met met grote cijfers ach ter in de strijd tegen het aantal zwerfkatten in de regio. Wij zitten al jaren te wachten op een of meer geldschieters, die onze tekorten wil len aanvullen. Ons tekort is geen 40 miljoen,maar slechts 15.000 eu ro op jaarbasis. Dat moet toch te doen zijn? Wij kunnen geen aande len in ruil geven. Maar ieder die ons steunt kan een gratis kopje thee en een zelf gebakken stukje cake krijgen in onze theeschenkerij de Schure. Bart en Emmy Versluys Slijkstraat 8, Groede Katholieke kerk Het is nu zo zoetjesaan wel alge meen bekend dat er in de publieke opinie grote aversie bestaat tegen de katholieke kerk. Dit geldt in het bijzonder de geloofstraditie, waar in God en niet de mens centraal staat. Helaas wordt in ons land en de westerse samenleving de taal van het geloof nauwelijks nog ge sproken. Daarom zou het zeer te waarderen zijn als alle media ook dat authentieke geluid laten horen. Onze Lieve Heer is u er ongetwij feld dankbaar voor. familie Gernaert Diamantsingel 14, Terneuzen Parkeerwachter Parkeerwachter is ambassadeur van de stad! Er wordt van de par keerwachter meer verwacht dan het schrijven van bonnen. Ja, dat hebben we zaterdag in het Geere- pad mogen ervaren. Een familielid, die bij ons aan het werk is, had zijn bedrijfsbus voor ons tuinhekje neergezet. Bij gebrek aan een par keerplaats dichterbij. Natuurlijk we ten wij dat je officieel niet buiten de parkeervakken mag parkeren maar het busje stoorde niemand. Ieder weldenkend mens begrijpt dat je niet kan werken zonder ma terialen. Deze parkeerwachter niet. Zonder pardon op de bon! Een am bassadeur om trots op te zijn? Liesbeth Maas Geerepad 3, Middelburg door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Zeeland heeft nu al zes verkeersdoden méér te betreu ren dan in heel 2009. Op 31 okto ber 2010, met nog twee maanden te gaan, stond de teller op 27. Zeeland blijft achter bij de rest van Nederland, als het gaat om het te rugdringen van het aantal verkeers slachtoffers. Martin Huysse van het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland (ROVZ) onder kent dat, maar hij wil aan de recen te cijfers vooralsnog geen conclu sies verbinden. „Als het jaar is afge lopen, gaan we de cijfers analyse ren. Door de jaren heen zie je pie ken en dalen; in 2006 waren er 39 verkeersdoden. We hebben toen la ten onderzoeken wat er aan de hand was, maar we konden geen eenduidige oorzaak aanwijzen. Het belangrijkste voor ons is dat er een neerwaartse trend is, al daalt het aantal verkeersdoden hier min der hard dan elders in Nederland." Huysse denkt dat het iets te ma ken heeft met het karakter* van de provincie. „Een plattelandsprovin cie met veel wegen waar het rustig is. Dat nodigt uit tot hardrijden." Opvallend is het grote aantal een zijdige ongevallen. Momenteel on derzoekt het ROVZ samen met de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeer (SWOV) de achter grond van eenzijdige verkeersonge vallen in de periode van maart 2009 tot en met oktober 2010. In april worden de uitkomsten gepre senteerd. „Dat kan bijvoorbeeld zijn dat mensen steeds meer dingen doen die je in een auto niet moet doen. Zo zijn er wel ongelukken gebeurd waarbij de laptop op de passagiers stoel open stond." In de lente van 2011 begint een on derzoek, waar 750 scootmobielers aan meedoen. Zeeland is gekozen als proefgebied vanwege de vergrij zing. Steeds meer ouderen - maar ook jongeren met een handicap - maken gebruik van een scootmo- biel. Gemeenten bieden scootmo- bielcursussen aan, maar ieder is vrij die naar eigen inzicht op te zet ten. De Zeeuwse pilot moet de aanzet worden voor een landelijke basiscursus. In het onlangs verschenen Beleids plan Verkeersveiligheid Zeeland 2010-2020 zijn voor uiteenlopende doelgroepen en problemen maatre gelen bedacht. Typisch Zeeuwse ac centen zijn bijvoorbeeld: het risi covolle rijgedrag van (jonge) be stuurders van voertuigen voor landbouw en grondverzet, rijge drag van drugstoeristen, toeristen en Poolse seizoenskrachten. Het aantal dodelijke verkeersslacht offers in Zeeland lag op 31 okto ber 2010 op 27. Dat is zeven meer dan op 31 oktober 2009. De meeste slachtoffers vielen op de Bevelanden (10), gevolgd door Schouwen-Duiveland en Tholen (8), Zeeuws-Vlaanderen (6) en Wal cheren (3). Uitgesplitst naar leeftijd was het beeld: 0-17 jaar 0; 18-24 jaar 4; 25-34 jaar 4; 35-49 jaar 2; 50-59 jaar 8; 50-64 jaar 1; 65 jaar en ouder 8. Elf van de slachtoffers waren be trokken bij een verkeersongeval met een personenauto. In zes ge vallen ging het om motorrijders. Zeven keer betrof het een fietser. Eén voetganger en één bromfietser lieten het leven. Bij één van de on gevallen was het vervoersmiddel een paardenkoets. In de afgelopen 12 maanden vie len de meeste slachtoffers in sep tember en oktober (5). In februari en april waren er 4 doden te be treuren. De overige slachtoffers vie len in mei, juni en augustus (2), ja nuari, maart en juli (1). Het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid weet ook op welke week dag de meeste ongelukken plaats vonden. Maandag staat bovenaan met 5 dodelijke ongevallen. Woens dag, donderdag, vrijdag en zondag waren het er 4 en op dinsdag en zaterdag 3. MIDDELBURG - De Provincie Zee land heeft in samenwerking met brancheorganisaties Rowena van der Maat aangesteld als speciale coördinator watersport. De water sportcoördinator moet een belang rijke rol spelen bij de coördinatie en stimulering van initiatieven en projecten in de watersportsector. Haar aanstelling als coördinator is één van de acties die beschreven zijn in het Masterplan Watersport. Ze is het aanspreekpunt voor on dernemers in de watersportsector. www.bd-store.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 73