27 Ronnie Gras fietst het hele jaar door O In bijna elke kern in de streek wonen (oud-) sporters, bestuurders, trainers of vrijwilligers die een verhaal waard zijn. In de rubriek 'Kriskras door Zeeuws- Vlaanderen' worden zij in de schijn werpers gezet. In deel 27: Ronnie Gras. Maas Afbouwloop in Terneuzen Jo-Annes de Bat fluit PSV A1-Ajax A1 Reynaert loopt tegen een nederlaag aan donderdag 4 november 2010 Sas van Gent door Peter van Kouteren SAS VAN GENT - Hij is 77 jaar, kern gezond en trekt er bijna dagelijks op zijn racefiets op uit. Ronnie Gras uit Sas van Gent verkocht in 1988 zijn bedrijf en raakte verslin gerd aan een oude liefde. Gras zegt tegenwoordig een hekel aan auto rijden te hebben, maar pedaleert moeiteloos duizenden kilometers per jaar. Een foto in een trui met de natio nale driekleur getuigt van het feit dat hij weer eens is uitgeroepen tot kilometervreter van de toer club Sas van Gent. Ronnie Gras was de voorbije jaren goed voor vijftienduizend kilometer per jaar en doet alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. „Ik kom tegenwoordig wel wat slecht op gang", bekent hij la chend. „Maar als ik een kilometer tje of acht gereden heb, begin ik soepel te draaien. Ik heb er de tijd voor hè. We hebben een club met 65 leden, maar je ziet er soms zo weinig. Als het vergadering is, wordt er wel eens gezegd dat we op dinsdag en donderdag te hard rijden. Ik bol 's avonds nog makke lijk met die mannen mee. En dan heb ik in de zomer 's ochtends al vijftig kilometer gereden. Dan zijn er dagen bij dat ik soms honderd twintig kilometer rijd." Hij zit op zijn praatstoel en doet zijn relaas. „Ik zat in Terneuzen op school", duikt hij terug in de tijd. „We reden met een man of vijf el ke dag op een gewone fiets in hoog tempo naar school. Tuur de Maertelaere, die hier in Sas een winkel had, had gehoord dat ik nogal goed uit de voeten kon. Hij had een racefiets en vroeg of ik er eens op wilde rijden. Dat ging ge weldig." Van zijn vader, directeur van de plaatselijke stijfselfabriek, moest Sassenaar Ronnie Gras rijdt duizenden kilometers per jaar op zijn racefiets. hij echter alles op een maatschap pelijke carrière zetten. „Hij zei dat er met wielrennen geen droge bo terham te verdienen was. Maar na dat ik in de vakantie eens met twee Belgische beroepsrenners naar Breskens had meegereden, kreeg ik het advies van één van hen om mee te doen met een koers voor beginnelingen in Stek- ene." Ronnie Gras won die wedstrijd voor nieuwelingen en reed die zo mer talloze wedstrijden. „Tegen woordig komen ze in grote Merce- dessen, maar in die tijd ging je op de fiets naar de koers. Rugzakje mee, een paar bananen, tomaten en boterhammen- erin. Verkleden deden we bij een boer in een schuurtje. Water om je na de koers te wassen haalde je met een emmertje aan een ketting uit een regenput. Wedstrijden van vijftig kilometer op kasseien, stampen terneuzen - De Zeeuws-Vlaamse lopers doen het goed in de regiona le trimlopen. Edwin de la Ruelle (Koewacht) stond al een paar keer bovenop het ereschavot, Jan Gowy (Sas van Gent) schreef al twee wedstrijden op zijn naam en afge lopen zaterdag behaalde Benny Thuy (Sint-)ansteen) de zege in de Piet Spruit Memorial in De Braak man. Zaterdag staat de Maas Af bouwloop in Terneuzen op het programma. Benny Thuy zal niet deelnemen, omdat hij meedoet aan de Moer- schanscross in Hulst. Er zijn tot nog toe amper Belgische overwin ningen geweest. Wellicht komt daar zaterdag in Terneuzen waar de stichting Trimlopen in Terneu zen voor de organisatie zorgt, ver andering in. Zoals gebruikelijk staan er op nieuw drie afstanden (vijf, tien en vijftien kilometer) geprogram meerd, waarvoor om 15.00 uur het startschot zal klinken bij zwempa radijs Scheldorado aan de Stu- vesande. Om 14.45 uur is de start van de jeugdloop. op een fiets zonder versnelling en je mond vol stof Als je in Neder land in de prijzen viel, ging je met een premie van elf peperkoeken of een schemerlamp zonder lamp naar huis. In België had elk café zijn koers en verdiende je geld. Dat was interessant. In dat seizoen werd ik vijftien keer tweede en twee keer eerste." Met zijn broer als soigneur maakte hij naam in de grensstreek. Totdat een werknemer op het bedrijf van zijn pa met een Belgische gazet in de hand opmerkte dat de zoon van de directeur uitstekende uitsla gen reed. Ronnie Gras: „Tegen de meester op school was gezegd dat ik ziek was. Dat werd in die tijd niet ge controleerd. Ik moest van mijn va der als leerlingmonteur in een Ter- neuzense garage gaan werken en later naar Den Haag om mijn pa troonsdiploma te halen." GOES Jo-Annes de Bat uit Goes is aange wezen als scheidsrechter bij het duel tussen PSV Ai en Ajax Ai. Het duel wordt op 13 november in Eind hoven gespeeld. De Bat is bekend als wethouder van de gemeente Goes, maar fluit ook al jarenlang wedstrijden in het amateurvoetbal. Het duel in de landelijke eredivisie voor A-junioren is alleen op papier een topper. Ajax Ai, met de Terneu- zense spits Tom Boere, staat derde, PSV At is slechts twaalfde. Na jaren van hard werken (deels met zijn broer) in eigen bedrijven haalde hij op 56-jarige leeftijd na dat hij zijn bedrijf had verkocht de racefiets van stal. „Ik had tussen tijds wel wat gefietst hoor, maar daar is nauwelijks tijd voor als je een eigen bedrijf hebt. Toch had ik nog veel kracht in mijn benen. Tot op heden heb ik dat nog. Ik fiets el ke week, het hele jaar door. In de winter alleen op maandag en vrij dag niet. 's Zomers elke dag. Soms twee keer per dag. Als het regent, ga ik niet. Maar als ik vertrokken ben en het begint te regenen, maak ik wel mijn kilometers." „In de winter rijd ik op een Giant, in de zomer op een Pinarello. Mooie fietsen, van aluminium en carbon. Ik heb er een hekel aan om op een vuile fiets te rijden, dus als ik terugkom, maak ik hem helemaal schoon. De tandwielen worden gepoetst, de ketting ge SAS VAN GENT Tamelijk onverwacht verloren de biljarters van Reynaert/dranken Pluym in de vierde divisie van hek kensluiter BV De Zwaan: 2-6. De eerlijkheid gebied te zeggen dat de bezoekers weer konden beschik ken over kopman Toon Nouws maar daar zat het hem niet in. Ei gen zwak optreden was debet aan de verrassende nederlaag. Alleen Jan de Rechter wist zijn tegenstan der te bedwingen, de andere par tijen werden verloren. foto Peter Nicolai smeerd." Om telkens weer aan een nieuwe rit op een glimmende fiets te kunnen vertrekken. Zo maakte hij vele kilometers in de Luxem burgse Ardennen, waar hij een ca ravan had staan. „Dan reed ik tweehonderd kilometer in een weekend. Soms maar tien kilome ter per uur bergop, maar in de af daling ging het hard. De Ronde van Vlaanderen, Omloop Het Volk, Amstel Gold Race, Gent-We- velgem en Luik-Bastenaken-Luik", somt hij moeiteloos klassiekers op die hij heeft gereden. „Zware rit ten hoor", geeft hij toe. „Mocht ik 25 jaar jonger zijn, dan zou ik met de jongens De Marmot- te rijden, maar dat zie ik op mijn leeftijd niet meer zitten. Ik vind het een mooie sport en doe het nog graag. We zitten hier ook in een mooie omgeving. En als ik wat ouder word, dan moet ik maar een beetje minderen hè." KUSTMARATHONBOEK Zaterdag ligt 'Blie da'k er bin' in de boekhandel. Kijk voor verkooppun ten op pzc.nl/weblogkustmarathon STUUR UW TIPS NAAR sport@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 61