Weg van alle stress op PZC 18 'Grafmonumenten langs openbare weg verbieden' Nederland telt 170.000 boeddhisten Spray tan Inbraken in vakantiehuizen opgelost Fun-Q-Fest-dancefestival in De Pit almanak INITIATIEFNEEMSTER AKASA ROTTIER 'De meeste mensen denken dat geluk het vervullen van verlangens betekent. Het boeddhisme zegt, dat geluk ontstaat als je kan omgaan met alle gebreken' Vogelclub houdt driedaagse show in 't Meulengat Metta Vihara Nederland tijdens de Tweede Wereldoorlog www.pzc.nl/webwinkel donderdag 4 november 2010 MMaaMtaa sss HBSBSgggi 'v.y/'HBstomgnsBHSBlsHBSBBSa door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het oprichten van grafmonumenten langs de openba re weg in de gemeente Terneuzen moet worden verboden. Daarvoor pleit D66-raadslid Charles ten Hen gel. Vaak staan deze grafmonumentjes op plaatsen waar een dodelijk onge val heeft plaatsgevonden. Omdat de gedenktekens in het voorbijgaan de aandacht trekken, leveren die plaatsen waar eerder ongevallen ge beurden extra gevaar op voor de verkeersveiligheid, denkt Ten Hen gel. Ook wil een aantal mensen juist niet via zo'n gedenkteken langs de weg worden herinnerd aan het verlies van een medemens. Het raadslid vraagt burgemeester en wethouders om het oprichten van dergelijke grafmonumenten te verbieden. Ten Hengel wil dat er ook regels komen over hoe te han delen bij een dodelijk ongeval. Zo zou de wijkcoördinator direct na het ongeval de nabestaanden na mens de gemeente kunnen condo leren. Na een week zou er bij een tweede bezoekje op gewezen kun nen worden dat monumentjes langs de weg niet zijn toegestaan. De gemeente kan dan wijzen op het Gedenkbos in Hoek. Daar kun nen nabestaanden ter herinnering aan een overledene een boom laten planten. Ten Hengel wil dat B en W ook an dere wegbeheerders binnen de ge meente vragen om op hun wegen eenzelfde beleid te hanteren. - MEEST GELEZEN 1Geen spoor van Herman Ploegstra 2. Naam Eyke Hogendoorn verdwijnt 3. Oplichter van site Marktplaats BLOGS Kijk voor weblogs van verschillende PZC-redacteuren over allerlei zaken op de website: www.pzc.nl/blogs STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto BRESKENS - Een 22-jarige man uit de gemeente Sluis is aangehouden voor inbraken in twee vakantiewo ningen en een insluiping in een woning in Breskens. Hij maakte daarbij onder meer een laptop en televisie buit. De man liep op 25 oktober al tegen de lamp bij het stelen van een pak koffie uit de keuken van een camping bij Bres kens. Tijdens het eerste verhoor bekende hij dat hij een tv en fiets had gestolen op dezelfde camping. Uit verder onderzoek bleek hij ook verantwoordelijk te zijn voor de inbraken in de woningen. TERNEUZEN - Podium De Pit in de Terneuzense binnenstad biedt za terdagavond onderdak aan het eer ste Fun-QjFest-dancefestival. De organisatie is in handen van Ivo Guerand (Fun-CHBator) en Dylan Nutzmann. Guerand: „Wat we op 6 november willen voorschotelen is een creatieve, verrassende en ver nieuwende kant van de dance-sce- ne. Iedere artiest zal tot de verbeel ding spreken, maar met Nobody beats the drum hebben we een hoofdact van allure." Het festival in De Pit begint om 20.00 uur en duurt tot 3.30 uur. Tip? redactie@pzc.nl Toen die Vlissingse gebeld werd voor een artikel in de krant, zei ze gelijk ja. Kon ze eindelijk laten zien hoe een professional te werk gaat. 'Spray tan: mooi, natuurlijk kleurtje' noteer de de verslaggeefster. De fotograaf klikte. En nog eens. En nog eens. „Nog éven.. Misschien nog even naar mij toe draaien... Nog ééntje..." Toen hij eindelijk klaar was, had ze zo vaak moeten spuiten dat de klant een halve negér was geworden. En zo kwam hij in de krant. De afgelopen dagen heeft ze het al honderd keer moeten uitleggen. Dat ze ze normaal écht niet zo bruin bakt. En dat het kwam door die lan ge fotoshoot. Eén ding is zeker: ze staat er gekleurd op... SLUISKIL - De Sluiskilse Vogelvrien den houden in verenigingsgebouw 't Meulengat in Sluiskil vanaf mor gen, vrijdag, tot en met zondag een grote show met naar verwach ting 400 a 500 kweekvogels. De opening is vrijdag om 20.00 uur. De uitslagen van de professio nele keuringen worden dan ook bekendgemaakt. De openingstij den zijn vrijdag van 20 tot 22 uur, zaterdag van 10 tot 21 uur en zon dag van 10 tot 17 uur. De Vogel vrienden koppelen aan de show de maandelijkse vogelbeurs, zon dag van 10 tot 12.30 uur. Wie dat wil, kan er vogels kopen en verko pen. Er is ook een opkoper. door Harold de Puysseleijr De keuze om juist in Hengstdijk een stilte en retraitecentrum te beginnen, is min of meer toevallig. Familie van Akasa Rottier van de stichting Metta Vi- hara woont namelijk in de streek. Pogingen om zo'n centrum op het eiland Tiengemeten of in de bos sen bij Chaam te vestigen, liepen op niets uit. Toen kwam Rottier's zus met de voormalige varkens houderij aan de Hengstdijkse Kerk straat 36 op de proppen. Nu zijn rust en ruimte bekende kwaliteiten van het Zeeuws-Vlaam- se polderland en daarmee een idea le omgeving voor de vestiging van een retraitecentrum. „Een locatie tussen Amsterdam en Gent was voor ons belangrijk, om dat we niet alleen veel mensen uit Nederland maar ook uit Vlaande ren als deelnemer aan onze retrai tes krijgen. Iedereen die hier uit de Randstad komt, vindt de kleuren van de lucht heel bijzonder. Maar ook lo kale mensen vinden het een prach tige plek. Je kijkt van hieruit zo tot aan de koeltorens van Doel", zegt Parina van den Berg, de projectlei der van de bouw van het retraite centrum. Metta Vihara stelt zich het uitdra gen van het boeddhisme in de mo derne westerse samenleving ten doel. De stichting doet dat met het geven van retraites, momenteel op gehuurde locaties in Schoorl, Was pik en Beveren. Volgens de planning kan het nieu we centrum bij Hengstdijk eind 2011 in gebruik worden genomen. De schuren op het ruim driedui zend vierkante meter grote terrein aan de Hengstdijkse Kerkstraat ma ken het komende jaar plaats voor een nieuw gebouw, het woonhuis blijft intact. De gemeenteraad van Metta Vihara houdt sinds 2006 ge middeld twintig retraites per jaar op diverse locaties in Nederland en Metta Vihara is een initiatief van Triratna, voorheen de Vrienden van de Westerse Boeddhisten Or de (VWBO). Dit is een wereldwijd boeddhistisch netwerk met zeven tien retraitecentra-en ongeveer honderd stadscentra. Triratna is aangesloten bij de Boed dhistische Unie Nederland. De BUN is de overkoepelende organi satie van de meeste boeddhis tische centra in Nederland. Hulst maakte de uitvoering van het project deze maand bij hamer slag planologisch mogelijk. De raadscommissie Ruimte bracht dinsdagavond eensgezind en zon der tegenstribbelingen een positief advies uit. Metta Vihara betekent 'plaats van liefdevolle vriendelijkheid'. De stichting wil mensen - ongeacht hun gezindte - kennis laten maken met twee belangrijke aspecten van het boeddhisme: liefdevolle vrien delijkheid voor alles wat leeft en de ontwikkeling van 'gewaar zijn' (mindfulness). Het beoefenen van meditatie en het ervaren van stilte zijn hierin essentiële elementen. Volgens Metta Vihara hebben steeds meer mensen 'behoef te aan een stopteken in het maat schappelijke en persoonlijke ver keer dat 'genoeg, kom tot rust' aan geeft. Het moet voor iedereen mo gelijk zijn om stil te staan en zich even terug te trekken uit de alle daagse drukte.' Een retraite is een gelegenheid om alle beslommeringen van het dage lijkse leven achter, je te laten: geen haast, geen lawaai, geen gejaag, geen stress. „Het biedt de mogelijk heid om stil te staan bij het mo ment en om ons gewaar te wor den van onszelf, van anderen en van de omgeving." Volgens de meest recente informatie van het Sociaal en Cultureel Planbureau (2008) telt ons land 170.000 boeddhisten. Er zijn ruim ze ventig boeddhistische organisaties. Het boeddhisme ontstond 2.500 jaar geleden in Noord-India. De oprichter was prins Siddharta Gauta ma, later Boeddha genoemd. Hij groeide op ver weg van alle ellende in de wereld. Toen hij mensen zag lij den, veranderde zijn leven. Hij verliet het paleis om er achter te komen waarom er zoveel leed was en hoe hij het kon stoppen. Hij werd 'verlicht', wat betekent dat hij de waarheid van het leven leerde kennen. Daarna leerde hij anderen wat hij had ontdekt. Boed dhisten gebruiken de leer van Boeddha als wegwijzer in hun leven. Vijf voorschriften zijn de basis van mo raliteit voor de praktiserende boeddhist: niet doden, stelen of liegen, geen seksueel wangedrag, geen be dwelmende middelen gebruiken. Het boeddhisme kent geen excuus voor het gebruik van geweld en pro beert een vreedzame invloed op de maatschappij uit te oefenen. In boeddhistische culturen zijn deugden als het streven naar vriendelijkheid, compassie, har monie, kalmte en acceptatie duidelijk aanwezig,'even als emoties als vreugde en uitbundigheid. Het begin sel van wedergeboorte is .een fundamenteel boeddhis tisch concept, direct verbonden met karma. De we reld waarin men wordt herboren, heeft alles te ma ken heeft met de acties (karma) uit het verleden. Het boeddhisme verspreidde zich vanuit India. Wereld wijd zijn er zo'n 400 miljoen boeddhisten. 3 dvd-box Bekijk dit buitengewoon unieke beeldverslag van Nederland tijdens de Tweede Wereldoorlog. Beelden van de mobilisatie en de gevolgen van de eerste gevechten met de Duitse vijand, Dolle Dinsdag, Operatie Market Garden, de bevrijding en nog veel meer. Dit zeer bijzondere beelddocument met veelal nooit eerder vertoond materiaal biedt u een indringend en aangrijpend portret van ons land in oorlogstijd! Speelduur ruim 5 uur, Nederlands gesproken. Adviesprijs €44,95 Lezersprijs 19,95* exclusief 4,95 verzendkosten categorie dvd's en games

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 54