Geen gebrek aan gretige Minister betreurt fusies tussen ziekenhuizen PZC wmm isst donderdag Winter Het Zeeuwse Delta en het Franse EDF gaan samen de bouw van een tweede kerncentrale in Borssele vóórbereiden. Gisteren tekenden ze een overeenkomst in Brussel. donderdag 4 november 2010 door Willem van Dam Natuurlijk was er een Koek 8c Zopie waar warme chocolademelk en speculaas werden geserveerd, sommige genodigden droegen een gebreide ijsmuts, een enkeling had een paar houten doorlopers om de nek gehangen, weerman Jos Broeke hield een praatje en Peter Dieleman zong een versje over winters van wel eer. Het was dinsdagmiddag in eetcafé Op d'n Oek te Wilhelmina- dorp een genoeglijke bijeen komst Daar, in dat etablissement bij de ophaalbrug over het kanaal van Goes naar het Goese Sas, werd het jongste Zeeuws boeken weekgeschenk gepresenteerd. Winter in Zeeland heet het en het is vervaardigd door Jan Jansen (tekst) en Peter Verdurmen (fo to's). Het is een alleraardigst pre sentje geworden. Helemaal onbe vooroordeeld ben ik niet, want ik ken de auteur al vele jaren en ik zou de vriendschap niet graag op het spel zetten door iets akeligs over het boekje te schrijven. De auteur zelve had voor de gele genheid een medaille met een rood-wit lint op de linker revers van zijn colbert geprikt ten bewij ze dat hij ooit, héél lang geleden, het was in de jaren zeventig van de vorige eeuw, de tocht Sluis-Brugge-Sluis op de schaats had verreden. Minstens zo trots is hij op het zojuist verschenen Win ter in Zeeland. Dat mag. Het boek gaat natuurlijk over sneeuw, vries kou en schaatspret. Over wegen wachter Ko Dieleman die met zijn motor met zijspan over spek gladde wegen glibbert om bevro ren brandstofleidingen en koelsys temen te repareren; over de man nen van het waterschap die er met strooizout op uit trekken; over Zeeuwse schaatshelden als De Jager en Van de Kreeke. „Sneeuw kan toveren", schrijft Jansen. „Kijk maar eens hoe het valt. Grote vlokken die als eenlin gen traag omlaag dwarrelen om pas bij de geruisloze landing el kaar te vinden in één witte de ken, decor en munitie voor sneeuwballengevechten." Nog een dikke maand. Dan gaat het weer winteren. Ik kan niet wachten. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van €71,95 per kwartaal (namj D een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) D ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (psj Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 - Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening bo PZC gaal zorgvuldig run met persoonsgegevens. In het colofon ueft u nadere informatie aan. KERNCENTRALE door Ben Jansen en Jeffrey Kutterink Aan gevoel van timing ontbreekt het ener giebedrijf Delta niet. Nu de regering nieu we kerncentrales wil toestaan, zet Delta direct vaart ach ter haar voornemen om een twee de kerncentrale bij Borssele te bou wen. Het Zeeuwse energiebedrijf zette gisteren in Brussel een vol gende stap. Samen met de Franse energiegigant EDE gaat Delta het plan verder ontwikkelen. Vergenoegzaamd kijkt directeur Peter Boerma van Delta uit het raam op de 26e etage van het Hil ton in Brussel. De overeenkomst met EDF wordt hier ondertekend, omdat EDF-topman Mare Boudier direct erna met het vliegtuig naar Zwitserland moet. Boerma zegt 'content' te zijn. „Dit is een volgen de stap naar de bouw van een tweede kerncentrale." De keuze voor EDF is niet toeval lig. Samen met de Franse energiegi gant bouwde Delta eerder de gas gestookte Sloecentrale in Vlissin- gen-Oost. „EDF is een betrouwba re partner", zegt Boerma. Dat is voor Delta een belangrijke voor waarde. EDF heeft veel kennis van kerncentrales. Dit is geen klein pro ject en we weten dat het veel aan dacht heeft. We willen het daarom op de beste en veiligste manier in steken. De ervaringen met EDF bij de bouw en exploitatie van de Sloecentrale zijn veel betekenend." Net als met de Sloecentrale is de samenwerking ook nu op basis van gelijkwaardigheid. 'Fifty-fifty' wil Boerma niet gezegd hebben. „Dat doet denken aan een soort aandeelhouderschap. Daar is nog geen sprake van." Want dat Delta en EDF samen de bouw van een tweede kerncentra le voorbereiden, wil nog niet zeg gen dat ze hem beide ook gaan bouwen. „Daar zijn meer partijen voor nodig", zegt Boerma reso luut. „Al is het maar vanwege de fi nancierbaarheid." Hoewel nog niet bekend is welke partijen dat zijn, hebben Delta en EDF daar al wel ideeën over. „]e kunt dan den ken aan grootverbruikers van ener gie." De Delta-topman doelt dan op be drijven zoals Akzo-Nobel, Zalco, en Dow Benelux. „Er is geen ge brek aan gretige partners." Zelfs dë Duitse energiereus RWE wordt niet uitgesloten. Al ligt die volgens Boerma niet voor de hand. Want Delta voert momenteel een juridi sche strijd met de voormalig aan deelhouders van Essent; het ener giebedrijf dat door RWE is ge kocht. De Franse energiereus stapt in dit project omdat het zijn positie in Nederland verder wil versterken. „In Nederland is zowel politiek als publiek sprake van een gunstig kli maat als het gaat om kernenergie", legt EDF-topman Mare Boudier uit. „Doordat kerncentrales C02-neutraal zijn, kunnen ze een belangrijke bijdrage leveren aan de oplossing van het klimaatpro bleem." Samenwerken met Delta in de voorbereiding betekent nog niet dat EDF ook daadwerkelijk gaat meebetalen aan de bouw. „Daar voor is het nog te vroeg", stelt Boudier. Ook staat de keuze van een leve rancier van de kerncentrale nog niet vast. Ook al is de Franse leve rancier Areva gelieerd aan EDF. „De keuze van de leverancier is de volgende stap", vertelt Boerma. „We hopen dat besluit rond de jaarwisseling te kunnen nemen. Er zijn nog twee systemen in de markt. Voor het maken van die keuze zijn procedures en die vol gen we nauwkeurig." Dat de voormalig aandeelhouders van Essent - verenigd in ERH - ook een kerncentrale in Borssele wil bouwen, ziet Boerma als een compliment. „ERH wil op dezelf de plek een centrale van dezelfde techniek bouwen. Het is een beves tiging dat Delta op het goede spoor zit." Als er al twee nieuwe kerncentra les zouden komen, worden die vol gens Boerma niet gelijktijdig ge bouwd. „Daar is fysiek de ruimte niet voor. Het bouwterrein vereist twee tot drie keer zoveel ruimte dan de kerncentrale inneemt." Boerma ziet de bouw van een tweede kerncentrale niet als een wedstrijd. „Ik geloof in de eigen kracht." Delta en EDF ondertekenen de overeenkomst. door Jeffrey Kutterink DEN HAAC - Minister Edith Schip pers (Volksgezondheid, WD) be treurt het dat in de afgelopen jaren meer ziekenhuizen zijn gefuseerd. De situatie in noord en midden Zeeland is hiervan het gevolg. Dat antwoordt Schippers op Ka mervragen van GroenLinks. In het regeerakkoord zijn maatregelen aangekondigd voor een strakker fu- siebeleid, aldus de minister. Schip pers schrijft dat het behoud van een klein volwaardig ziekenhuis op Walcheren haar voorkeur heeft. Maar zij stelt ook dat - net als haar voorganger Ab Klink - 'het van belang is dat de kwaliteit op een verantwoord niveau dient te zijn'. „Ik heb bij het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis dan ook aangedrongen op een business ca se dat ingaat op de kwalitatieve en financiële haalbaarheid van een dergelijk ziekenhuis op Walche ren. Als de kwaliteit niet op een verantwoord niveau gehouden kan worden, zijn afzonderlijke maatregelen nodig." Op wat die maatregelen zijn belooft zij in een volgende brief terug te komen. Bin nen twee weken stuurt Schippers de resultaten van een onderzoek naar de bereikbaarheidsnormen van ambulances naar de Kamer. Delta en EDF sluiten in Brussel een overeenkomst over Borssele 2. Bekijk de video op www.pzc.nl REKENDICTEE Laat je hersens kraken en doe een gooi naar een plaats in de finale: www.pzc.ïil/rekeïndüctee STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl IHCBöi2l23Z£SiZGStifiB63v

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2