Luka Bloom viert jubileum in Zeeland De Popronde in Middelburg merkte dat sommige teksten door actuele en persoonlijke gebeurte nissen ineens een diepere of zelfs andere betekenis kunnen krijgen. Met die nummers ben ik aan de slag gegaan, heb er kleine wijzigin gen in aangebracht en vier zo mijn terugblik en de keuze die ik des tijds heb gemaakt." Na vier albums voor grote platenla bels keerde Luka Bloom in 2000 te rug naar Ierland. „Het was nooit de bedoeling me echt in Amerika te vestigen. Mijn vertrek uit Ier land had meer te maken met de behoefte of noodzaak m 'n leven wat op te schudden en me onder een nieuwe naam aan muziek te wijden. Dat heeft gewerkt. Ik trek nu voor concerten de hele wereld over en kan muziek opnemen en uitbrengen zoals ik het wil. Die complete controle krijg je niet bij grote maatschappijen. Bovendien is mijn muziek net als mijn leven diep geworteld in Ierse tradities. Zelfs mijn teksten sluiten aan op de Ierse cultuur. Hier, in Kildare voel ik me thuis en liggen mijn wortels. Ondanks die constante zoektocht naar muzikale vormen en ideeën zal dat altijd zo blijven." Luka Bloom weet ook op Dreams in America zijn muziek weer een nieuwe draai te geven. Voor Bloom gaat het altijd om de ont moeting tussen een song en het publiek. „Als mijn liedjes opbeu rend kunnen zijn ook voor ande ren, dan is een nummer geslaagd." Concert Luka Bloom: vandaag in de Zeeuwse Concertzaal, 20 uur. Luka Bloom blikt met zijn concert terug op de twintig jaar na Riverside. door René de Dreu Riverside heet het album waarmee Luka Bloom twin tig jaar geleden de muziek wereld verraste. Het markeerde een nieuw begin voor de toen al 35-jarige Ierse singer-songwriter, die onder eigen naam Barry Moo re al enkele albums had uitge bracht. Bloom blikt dit seizoen te rug op de periode Riverside. De Concertzaal in Middelburg is van avond één van de eerste locaties in Europa waar hij zijn jubileum met een concert viert. De Kift onderweg, in beeld vastgelegd door fotograaf Erik Christenhusz in het boek DOKA De meester en Margarita van de Russische schrijver Mikhail Bulga kov. In dat verhaal daalt de duivel neer op Moskou. Op de nieuwe cd, de negende op rij, ontrafelt De Kift het onderliggende thema verder. „Ik heb me flink in de duivel ver diept en er bronnen bij gezocht. Ie dereen kan tips geven en dat ge beurt ook in de praktijk. Van al die bronnen weeg ik zorgvuldig af wat ik er wel of niet van kan ge bruiken." In tegenstelling tot vorige platen zijn de huidige stukken niet volle dig uitgecomponeerd. Het wor dingsproces speelt zich nu af in de repetitieruimte en tijdens de opna mes zelf „Voor ons is het ook spannend. De potten en pannen staan alle maal paraat maar we weten nog niet wat er uit gaat komen. Er zijn wat flarden tekst en voorlopige op names. Verder is veel nog niet om schreven. In een later stadium sme den we alles wel samen." Concert De Kift, met support act Crappy dog: morgen in de Spot, Middelburg, 21.00 uur. Organisatie in samenwerking met Muziekpodium Zeeland. Bezetting: Ferry Heijne (zang, trombone, trompet, gitaar), Jan Heijne (trompet), Han Hulscher (trompet), Patrick Votrian (trombone/tuba), Mathijs Houwink (bas), Wim ter Weele (drums), Pim Heijne (gitaar), Marco Heijne (zang). Een aandoening aan gewrichten in zijn rechterhand noodzaakte hem halverwege de jaren tachtig naar andere tokkeltechniek te zoe ken en zich op een leven als muzi-, kant te bezinnen. In die periode ontstaat zijn plan om als Luka Bloom naar New York af te reizen en daar een andere muziekwereld op te zoeken. Hj viel direct op in de clubs van Greenwich Village en bij platenscouts. Het platencon tract kwam en met Riverside nestel de hij zich meteen tussen de grote songwriters van de 20ste eeuw. „Een moment om nu even bij stil te staan", laat Luka Bloom vanuit Kildare in Ierland, kort na een Amerikaanse toer, weten. Dat stil staan vertaalt hij uiteraard in mu ziek en concerten. Zijn nieuwe al bum Dreams in America bevat een verzameling opnieuw gearrangeer de nummers uit de afgelopen twee decennia en 12 studioalbums. „Ze zijn heel bewust gekozen. Ik door Gijs Kamphuis Rondreizend festival de Pop ronde strijkt vandaag neer in Middelburg. Op veertien plaatsen in de stad zijn er gratis op tredens van bands, singer-songwri ters en dj's. Het is voor Zeeland de vierde editie van dit festival waar vooral opkomend talent een kans krijgt. Het uitzoeken van de acts is een klus voor organisator Bart Gabriëlse. Hij krijgt van de landelij ke organisatie een lijst geselecteer de aas en mag daar uit kiezen. Eni ge voorwaarde is dat de muzikan ten niet uit Zeeland komen. Zo spelen de groepen echt op een plaats waar ze meestal nog niet ge weest zijn en is het een eerste ken nismaking voor bands en publiek. „Ik maak per locatie een voorselec tie, de eigenaar van de locatie be slist uiteindelijk wie er in zijn of haar etablissement komt optre den", vertelt de organisator. De Middelburger is in zijn eerste editie als eindverantwoordelijke blij met wat er op de podia staat. Zo is de winnaar van de grote prijs van Nederland, The Cosmic Carni val, te bewonderen op het Hol- landsche Nieuwe podium van de VPRO in café De Barrel. De Geere heeft een speciaal radio 3FM se rious talentpodium, waar stoner rockband Heist acte de présence geeft. Twee bands die door grote landelijke mediabedrijven worden ondersteund. „Dat is altijd goed voor het aanzien van de Popronde in Middelburg." Het evenement zit in de lift. Na een stroeve start vijfjaar geleden, (de eigenlijke eer ste editie werd afgelast) merkt Ga- brielse dat steeds meer caféhou ders willen meedoen. Voor vol gend jaar heeft hij nu al twee loca ties extra. Ook met bezoekers wordt het steeds drukker, consta teert Gabriëlse tevreden. De pro grammeur is ook duidelijk welke act de bezoeker eigenlijk niet mag missen: Sexton Creeps in Ko D'ooor. „Dat is zo'n maffe folk- band. Ze spelen in een bezetting variërend van vier tot elf personen en lijken nog het meest op een doorgedraaide dramatische versie van The Arcade Fire. Daar ben ik echt benieuwd naar." Meer info: www.popronde.nl Sexton Creeps in Ko D'ooor in Middelburg, speciaal aanbevolen door orga nisator Bart Gabriëlse van de Popronde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 21