De laatste reis van Discovery den bij aanslagen in Bagdad eniand U|| Einde ruimteveer-tijdperk nabij Hof verbiedt krant foto's van homo's Zelfmoordenaar Istanbul was PKK-lid Jemen klaagt radicale Anwar al Awlaki aan Peuter overleeft val van zevende etage Meisje van tien jaar baart kind Overstromingen in Thailand en Maleisië woensdag 3 november 2010 De Discovery gaat vandaag voor de laatste keer de ruim te in. Het ruimteveer brengt onderdelen naar het ruim testation ISS, zoals een op een mens lijkende robot. door Joost Sijtsma CAPE CANAVERAL - Het aftellen is begonnen: vandaag om 15.52 uur, (21.52 uur Nederlandse tijd), wordt op Kennedy Space Center bij Cape Canaveral in de Verenigde Staten de laatste keer het ruimteveer Discovery met zes astronauten ge lanceerd. De space shuttle zou eigenlijk maandag vertrekken, maar de lan cering werd uitgesteld omdat bij een van de motoren een lek werd ontdekt. De Discovery brengt on derdelen naar het International Space Station (ISS), zoals de eerste op een mens lijkende robot die de ruimte ingaat. Deze Robonaut 2 (ofwel R2) is door Nasa en Gene ral Motors ontwikkeld om gevaar lijke klusjes voor de bemanning van het ISS op te knappen. R2 kan zowel binnen als buiten het ruim testation 'klussen'. Op 30 augustus 1984 ging de Discovery voor het eerst de ruimte in. Daarna heeft het ruimteveer onder meer de ruimtetelescoop Hubble en de ruimtesonde Ulysses in de ruimte gebracht. Vanwege het feit dat het de laatste ruimtereis is van deze space shuttle, verwacht Nasa meer toeschouwers bij de lancering dan gebruikelijk. Liefhebbers van de lanceringen krijgen nog maar twee keer de kans een ruimteveer te zien opstijgen, want het tijdperk van ruimteveren loopt ten einde. In februari staat de lancering ge pland van de Endeavour. Aanvan kelijk zou dit de laatste keer zijn dat een ruimteveer gelanceerd zou worden. Maar in de zomer gaat de Atlantis nog een keer de ruimte in. Dit ruimteveer was al uit dienst ge nomen; de laatste vlucht van de Atlantis was in mei van dit jaar. Nu is het het toch nog een keer uit de mottenballen gehaald. Ruimtevaartdeskundige Piet Smol ders: „De Amerikanen verlengen het ruimteveer-tijdperk om tot de komst van een nieuw ruimtevaar tuig niet te lang afhankelijk te zijn van Russische raketten om hun la ding de ruimte in te brengen." Nasa ontwikkelt in het kader van het Constellation-programma de Orion als opvolger van de ruimte veren. De Orion zal niet eerder dan 2014 zijn eerste vlucht maken. De ruimtecapsule van de Orion gaat lijken op de Apollo-capsule. Daarnaast worden ook twee draagraketten ontwikkeld. Met de ze nieuwe transportmogelijkhe den wil Nasa voor 2020 weer terug keren naar de maan. Mensachtige ruimterobot hulpje astronauten tie de katholieke kerk bestormde. Zeker 46 christelijke gijzelaars en zeven Iraakse militairen kwamen om. Daarnaast raakten zeker vijftig kerkgangers gewond en ook vijf tien militairen. Zeker vijf gijzelne mers werden gedood. De daders belaagden de katholieke kerk tijdens de zondagavond dienst. De soennitische aan Al Qaeda gerelateerde beweging Isla mitische Staat van Irak (ISI) eiste de verantwoordelijkheid op. Het geweld in Irak is enorm ge daald sinds het 'hoogtepunt' in de periode 2006-2007. Oktober kende met 194 dodelijke geweldsslachtof fers, inclusief het kerkdrama, het minste geweld sinds november vo rig jaar. De dodelijkste dag van af gelopen jaar was 25 augustus, toen 64 mensen werden gedood door tien aanslagen in acht provincies. Vijftien Jemenieten en een Saudiër zijn gisteren overigens door een Jemenitische rechtbank veroordeeld tot vier jaar gevange nisstraf, omdat ze zich wilden aan sluiten sluiten bij ISI, zo maakte de Jemenitische justitie gisteren be kend. De zestien zouden in 2007 een 'groep om terroristische aanslagen te plegen' hebben opgericht. Ze probeerden paspoorten voor Irak te verkrijgen. De veroordeling komt op het mo ment dat Jemen een grootschalige operatie van leger en veiligheids diensten heeft ontplooid tegen Al Qaeda op het Arabische Schier eiland. Elections O zie onze website:buitenland Alles over de verkiezingen in de Verenigde Staten. gen wint, wordt in de loop van vandaag bekend. Alles wijst er in de aanloop van de stembusgang op, dat de Republikeinen royaal zullen winnen. foto Charlie Litchfield/AP KAMPALA Het hooggerechtshof in Uganda heeft bepaald dat een krant niet langer de namen en foto's van ho moseksuelen mag publiceren. Een rechtengroep, Seksuele Minderhe den Uganda, stapte maandag naar het hof, nadat de krant voor de tweede maal foto's en adressen van homo's had geplaatst. Begin ok tober werden zeker vier jonge ho mo's mishandeld. ISTANBUL De man die zich zondag opblies op een plein in de Turkse stad Istan bul, was lid van de Koerdische Ar beiderspartij PKK. Dat meldde het Turkse persbureau Anatolia giste ren op gezag van de gouverneur van Istanbul. Ruim dertig mensen raakten gewond door de explosie. De PKK ontkent achter de zelf moordaanslag te zitten. SANAA Jemen heeft de in de VS geboren geestelijke Anwar al Awlaki aange klaagd wegens lidmaatschap van Al Qaeda en het billen vermoor den van buitenlanders. De aan klachten komen op een moment dat Jemen onder druk staat van de VS om harder op te treden tegen Al Qaeda vanwege de pakketbommen die vrijdag per vliegtuig naar de VS werden gestuurd. PARIJS Een jongetje van veertien maan den heeft op wonderbaarlijke wij ze een val uit een raam op de ze vende etage van een appartemen tencomplex in Parijs overleefd. Dat meldde de Franse krant Le Parisien gisteren. De val van het jochie werd gebroken door de zonne schermen van een café op de bega ne grond. MADRID In het zuid-Spaanse Jerez de Ia Frontera heeft een meisje van tien jaar een kind gebaard. De vader van het kind is ook minderjarig. Het Spaanse ministerie van Sociale Zaken bekijkt momenteel of de moeder en haar familie wel voor de baby kunnen zorgen. De tienjari ge moeder is van Roemeense origi ne, meldde de Spaanse krant Dia- rio de Jerez. HAT YAI Het zuiden van Thailand en de noordelijke deelstaten van Maleisië hebben te maken met zware over stromingen en stortregens. Dat meldden lokale media. In de Thai se stad Hat Yai staat het water op sommige plekken metershoog. In Maleisië zijn in twee deelstaten die aan Thailand grenzen zo'n twaalf duizend mensen geëvacueerd. r/ Bedie ningspaneel Mobiele basis Robonaut-2 ziet er niet alleen uit als een mens, maar is ook ontworpen om zo te werken. R2 gebruikt zelfde gereedschap als de bemanning van het Internationale Ruimtestation en vervangt astronauten op ruimtewandelingen die moeilijk of gevaarlijk zijn. verbeterd of vervangen ROBONAUT-2 (Ontworpen door NASA en GA/1) Lengte: 102 cm (van kop tot middel) Schouderbreedte: 79 cm Gewicht: 150kg Sensors:350 Armen: Tweemaal zo behendig als van mens maakt opladen accu's R2 moge lijk met stroom zowel van aarde als ruimtestation Zicht: Vijf camera's geven stereo- en infrarood beeld Onderdelen kunnen worden Elke vinger heeft 2 kg- grijpkracht Bediening Vanaf aarde, ofvanaf een laptop in Internationale Ruimtestation Testen R2 werkt in Destiny laboratorium, verstrekt gegevens over trilling, gewichtsloos heid, blootstelling aan N straling en elektormag- netische interferentie Romp Bevat 38 PowerPCs met processors met VxWorks operatingsysteem infographic GN Onderlijf Benen nog in ontwikkeling- R2 voorlopig geplaatst op mobiele basis Sterkte Kan 9,5 kg tillen R2 IN RUIMTE Ruimteveer Discovery brengt R2 in ver pakking

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9