Positie van monarch wringt soms binnenland 17 r Staat wacht miljardenclaim Chipshol Historisch Museum vlucht naar kerk Alleen deze week: m mmm m Discussie over belastingen Nieuwe getuigen: Poch is onschuldig 4* hotel €25,- k 5* hotel €35,- DE BANK ANNO NU ABNAMRO woensdag 3 november 2010 De uitzonderingspositie van het koningshuis staat weer ter discussie. Ditmaal gaat het over de vrijstelling van belasting. 'Waarom een apar te regeling?' door Arjen de Boer en Annemieke Kooper Alsof de poten langzaam onder het koningshuis worden uitgezaagd. „De positie van het konings huis lijkt zwakker te worden", zegt Peter Kavelaars, hoogleraar fiscale economie aan de Erasmus Univer siteit. Man met de zaag: Geert Wilders, die voor een puur ceremoniële functie van het staatshoofd pleit. En de PW vindt ook dat er een eind moet komen aan belasting vrijstellingen voor de Oranjes. Een terechte discussie, vindt Kave laars, want over het geld dat Bea trix, Willem-Alexander en Maxi ma ontvangen - ruim 7 miljoen eu ro - hoeft geen cent te worden af gedragen. Schenk- en erfbelasting zijn voor hen ook taboe, evenmin als belasting op auto's. „Dat is vreemd", vindt Peter Kavel aars „want de basis van ons rechts stelsel is dat iedereen gelijk is. Ik zie niet in waarom het konings huis een aparte regeling moet heb ben." De koningin, haar opvolger en diens echtgenote betalen wel belas ting over hun privévermogens, maar zijn bij wet gevrijwaard van inkomstenbelasting. Volgens Kavel aars is dat zo, omdat dat geld een soort onkostenvergoeding is. „Maar een deel van dat geld wordt gebruikt om privé-onkosten te be talen. Dat wringt. Dat personeel op Noordeinde van onbelast geld AMSTERDAM - De onderzoeksrech ter in Argentinië zal de komende veertien dagen vier of vijf nieuwe getuigen horen in de zaak tegen de voormalige Transaviapiloot Julio Alberto Poch. Dat meldde ad vocaat Geert-Jan Knoops gisteren. Volgens de advocaat zullen die ge T Prijzen zijn per persoon per nacht Te boeken tot 9 november 18.00 uur Hotel Specials.nl AMSTERDAM - De Staat wacht een miljardenclaim van projectontwik kelaar Chipshol in de affaire over grond rond de luchthaven Schip hol. Directeur Peter Poot van Chipshol zei dat in aanloop naar het verhoor van voormalig rechter Hans Westenberg morgen voor de rechtbank Utrecht. Het bedrijf stelt door een uit spraak van Westenberg in de jaren negentig 450 van de 600 hectare grond te zijn kwijtgeraakt. Het vonnis werd in 2000 ongedaan ge maakt, maar de schade is onher stelbaar, aldus Chipshol. Het be drijf vindt dat Westenberg in het proces partijdig was en zich heeft laten leiden door de belangen van de tegenpartij. Chipshol, sinds ja ren verwikkeld in allerlei procedu res in de strijd om de grond, wil nu een bodemprocedure starten te gen Westenberg en de Staat. De Staat is de rechter, die aantoon baar heeft gelogen over contacten met een Chipshol-advocaat in de zaak, volgens Chipshol altijd blij ven steunen. Met de verhoren van Westenberg en een handvol ande re (ex-)rechters hoopt Chipshol voor de schadeprocedure meer mu nitie te verzamelen. wordt betaald, dat kan. Die zijn no dig opdat de koningin haar werk fatsoenlijk kan doen. Maar dat geldt niet voor de tuinman die de privétuin van de koningin onder houdt." Anjo Clement, vice-voorzitter van het Nieuw Republikeins Genoot schap, snapt niet dat leden van de familie zich na hun dood mogen laten balsemen en bijzetten. Zulke uitzonderingen storen hem enorm. Maar zachtjes aan groeit bij Clement de hoop dat 'de geest nu uit de fles is'. „Er is een tendens om de uitzon derlijke positie van de monarch te bespreken", signaleert Clement. Er is discussie geweest over de villa in Mozambique, jachtpartijen op de koninklijke landerijen, de 'fiscale sluiproute' van Christina. Clement realiseert zich wel dat nog niet gezegd is dat nu iets zal veranderen. De politiek roept wel, maar is slecht geïnformeerd, stelt Michiel Zonnevylle, voorzitter van de Ko ninklijke Bond van Oranjevereni gingen. Hij wil geen standpunt innemen over de vraag of Beatrix belasting moet betalen. Wel kan hij zich de discussie voorstellen. Maar in de 'waan van de dag' wor den afspraken hierover uit de ne gentiende eeuw vergeten, zegt Zonnevylle. Die staan als een huis, morrelen aan één steen kan gevol gen hebben voor de hele construc tie. „Mogelijk zijn we daar hele maal niet blij mee." Zo moet bijvoorbeeld de grond wet worden aangepast als we de re gels willen veranderen, stelt Kave laars. Dat is een hele klus. „Bovendien moeten we niet den ken dat het veel oplevert als de ko ningin belasting betaalt. Want dan ligt het voor de hand dat majesteit onderhandelt over een hogere ver goeding. Betalen is alleen om sche ve gezichten te voorkomen", aldus Kavelaars. AMSTERDAM - Het Nationaal Histo risch Museum (NHM) trekt per 1 januari in in de Zuiderkerk in Am sterdam. Het museum zal er debat ten, lezingen, evenementen en tij delijke exposities organiseren. De kerk wordt voor vijfjaar gehuurd. Oorspronkelijk had politiek Den Haag besloten dat het museum in Arnhem zou komen. Staatssecreta ris Halbe Zijlstra besloot vorige week echter dat het museum geen eigen onderkomen krijgt omdat hij moet bezuinigen op zijn cul tuurbegroting. Het schrappen van een NHM-pand levert een bespa ring op van 50 miljoen euro. Direc teur Erik Schilp van het museum bedacht zelf de oplossing om een tijdelijk onderkomen te zoeken. Hij is 'heel blij' met de Zuiderkerk, die door bezuinigingen van de ge meente Amsterdam de deuren moest sluiten. Schilp heeft voor 2011 een projectsubsidie van van het Rijk om inhoudelijke activitei ten te ontplooien. Burgemeester Pauline Krikke van Arnhem vindt dat de directie van het NHM 'te gen alle afspraken ingaat. De Twee de Kamer zal op initiatief van de SP een spoeddebat houden over de ontwikkelingen rond het NHM. tuigen via videoverhoren ontlas tende verklaringen afleggen. Poch zit vast in Argentinië op ver denking van deelname aan zoge noemde dodenvluchten tijdens de militaire junta in de jaren zeven tig. Hij zou honderden politieke ge vangenen in zee hebben gedumpt. Hebt u een spaarrekening van ABN AMRO en wilt u op de hoogte worden gehouden van de actuele spaarrente? Meld u dan aan voor de Rente Servicemail. U ontvangt dan een e-mail als de rente van uw spaar rekening wijzigt. Kijk voor meer informatie op abnamro.nl/sparen Boeken in november, slapen in januari!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7