sluit steeds minder compromissen IO woensdag 3 november 2010 Door het schuine dak moet alles op maat worden gemaakt. De wandkasten zijn daardoor totaal verschillend van vorm. klink van de andere stoot, heeft hij het slot aan de bovenkant schuin afgeveild. Die klinken en de gebobbelde ra men in de deuren zijn dezelfde als decennia geleden in alle huizen za ten. De panelen tegen de muren horen precies zo te zitten, dat weet hij van tekeningen van vroe ger. De radiatoren zijn nieuw ge maakt, naar oude modellen. Spe ciaal op maat, op basis van zijn ei sen. „Die dingen zijn echt onbe taalbaar. Maar ik wil ze per se zo hebben. Het hoort bij die authen tieke uitstraling." In de babykamer staat een door hemzelf getimmerde commode. „We konden er geen vinden die hier paste. Dus ja, doe ik het zelf." Om dezelfde reden zijn de wand kasten in de ouderslaapkamer ver schillend van afmetingen. De ech telijke sponde is in Polen gemaakt, naar antiek voorbeeld, ook weer om aan de hoge eisen van Cor en zijn echtgenote Charlotte te vol doen. Een touwtje boven het bed bedient via een katrolletje ('ook dat heb ik zelf gemaakt op de draai bank') de lamp aan het plafond. „Een aannemer zou dit allemaal ook wel kunnen, maar dan zou het veel en veel te duur worden." Vanaf het begin streeft hij ernaar de sfeer van vroeger terug te breng en in het uit 1890 daterende huis. Op internet speurt hij naar oor spronkelijke deurknoppen; via via koopt hij sloophout om nieuwe deuren en kasten te maken. Tot ver over de grenzen besteedt hij opdrachten uit, als hem dat maar het dichtst bij zijn doel brengt. „Soms doe ik in het belang van de leefbaarheid compromissen aan de authenticiteit. Maar nu minder dan in het begin. Het is zo'n lang proces dat het steeds leuker wordt om het te krijgen zoals ik het wil." Het streven naar authenticiteit koppelt hij aan duurzaamheid en comfort, want Cor van Sluijs is be gaan met het milieu. Er staan zon nepanelen op het dak voor de stroom, collectoren voor de laag- warmteinstallatie. Het dak is geïso leerd met duur maar dun matier- aal. „Dat spaart weer ruimte." De keuken had in oktober klaar moeten zijn, maar de deadline is verschoven naar kerst. Hoe lang het duurt voordat het hele huis af is, durft hij inmiddels niet meer te voorspellen. Het is de moeite hoe dan ook waard, vindt hij. En dat is Charlotte - ook al wacht ze met smart op haar keuken - met hem ëens: „We wilden dit huis graag in de familie houden. We zijn ook niet van plan hier over tien jaar te vertrekken. Dit is voor altijd." Naam Cor, Korneel en Charlotte van Sluijs Leeftijd 50, Beroep Cor werkt bij Total in Vlissingen-Oost, Charlotte bij het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt in Goes Woonplaats Serooskerke (Walcheren) Gezinssituatie Gehuwd, één kind De spiegel tegen de muur zorgt voor een ruimtelijk effect. De paal aan het hekwerk langs de trap komt oorspronkelijk uit een kerk in Domburg. Het voormalige arbeiderswoninkje in Serooskerke is al ruim een halve eeuw in de familie. Toen Cor van Sluijs het halverwege de jaren negentig van zijn grootouders kocht, was er tientallen jaren niks aan gedaan. Hij trok er zo in, bouwde een garage waar hij in kon wonen en begon vervolgens met de volledige renovatie van het huis. Na tien jaar is de bovenverdieping klaar. door Maurits Sep Beneden is het huis aan de Jacob Catsstraat één grote werkplaats. Werkbanken, machines en heel veel ma terialen. Op het eerste oog oude rommel. De deuren, planken, lei dingen en balken zijn ook wel oud, maar zeker niet bestemd voor de vuilstort. Cor van Sluijs heeft juist alle moeite gedaan ze te vin den. Alles wordt hergebruikt. Om dat hij een hekel heeft aan de weg werpcultuur, maar bovenal met dat ene, allesbepalende doel voor ogen: een authentieke sfeer creë ren. Wat Cor voor ogen heeft, is boven inmiddels te zien. Op kousenvoe ten gaat hij voor, de trap op. Hal verwege stopt hij en wijst opzij: in een verloren hoekje heeft hij een vitrinekastje gemaakt met opgezet te vogels. „Een ander zou het dicht timmeren, maar ik gebruik het lie ver." Zo zit de bovenverdieping vol geheimen. Elk hoekje en gaatje is benut voor extra bergruimte. Want veel ruimte is er anders niet, zo pal onder het dak. Ruimtegebrek dwingt tot slimme oplossingen. In het smalle gange tje dat naar de studeerkamer leidt, komen ook de deuren van de waskamer/opbergkast en de badka mer uit. Om te voorkomen dat het slot van de ene deur tegen de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 68