1,50 Wie een broodje frikandel wil scoren, Leerlingen van Pieter Zeeman verkopen sinds dit schooljaar zelfgemaakte broodjes, koeken en soep in de kantine. Het aanbod is hierdoor gezonder en goedkoper geworden. woensdag 3 november 2010 GEZONDE KANTiNE De prijs van een warme Panini in de kantine van Pontes Pieter Zeeman. Broodjes gezond kosten één euro. door Joeri Wisse Het is omdat het vandaag een rustige dag is, an ders zouden de brood jes frikandel zeker op zijn geweest aan het eind van de grote pauze. „Op andere dagen moet je er snel bij zijn. Ik maak be wust te weinig broodjes frikandel, zodat leerlingen ook eens wat an ders eten", zegt docent Gideon Droppert. Sinds dit schooljaar de kantines bij Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee door de leerlingen zélf worden ge rund, heeft Droppert het flink drukker gekregen. Behalve dat groepjes vmbo'ers achter de ver koopbalie in de aula's op school staan, maken ze in de lesuren voor de pauze zoveel mogelijk zelf Voorheen maakten de leerlingen die voor de richting consumptief hebben gekozen ook zelf koeken, soep en broodjes. „Die werden dan onderling verdeeld en moch ten ze meenemen naar huis. Nu maken we wat extra en verkopen het in de kantine." De keuken grenzend aan de au la was jarenlang gesloten. Scholieren met trek konden een broodje halen bij het verkooppunt van de Stadsbakkerij in de school. Na de zomervakantie werd de keu ken, ooit het domein van de con ciërge, weer geopend. De ouderraad van de middelbare - school koesterde al langer de wens voor een kantine met een gezon der aanbod. Droppert: „Bij de Stadsbakkerij verkochten ze wel broodjes gezond, maar die waren drie, vier euro." Een dikbelegde sandwich met groenten als sla, tomaat en kom kommer kost nu maar één euro. Minder gezonde broodjes gaan weg voor 1,50 euro. „Daarmee sti muleren we ook de verkoop van gezondere broodjes." Het project heeft als titel 'gezonde kantine' meegekregen. Met een assorti ment dat voor de rest bestaat uit gevulde koeken, zakjes chips en Warme panini's doen het goed in de verkochten ze zelfgemaakte koeken. marsen, vallen de broodjes gezond echter een beetje in het niet. „Ge zondheid bestaat niet alleen uit wat je verkoopt, maar ook hoe je het bereidt", nuanceert Droppert. „Wij hergebruiken niets. Ik ken bakkers waar niet-verkochte brood jes wel tot drie keer toe worden in gevroren en weer opgewarmd." Droppert heeft ook wel eens de suggestie gehad om appels te ver kopen. „Maar kinderen zijn tegen woordig verwend, die willen al leen voorgesneden appelpartjes." Overigens zijn er zo nu en dan wel gezonde versnaperingen te koop, zoals verse aardbeien of een zelfge maakt slaatje. Voor de leerlingen zelf is de nieuwe situatie een verbete ring, vindt Droppert. „Een groot voordeel is dat onze prijzen veel la ger zijn. We hoeven er maar een beetje winst aan over te houden, zodat we het betaalsysteem kun nen bekostigen." Een onderdeel van dat systeem is de PieterZee- Simon van Dongen (12) uit klas 1H heeft net een broodje frikandel ge kocht. „Daar had ik gewoon trek in vandaag", zegt hij. Hij koopt maar af en toe wat te eten bij de kantine. „Eén in keer per week, soms één keer in de twee weken." Wel koopt hij ongeveer elke dag wat te drin ken met de PieterZeemankaart. „Mijn ouders zetten er geld op." mankaart. Die werkt als een chip knip en moet via iDeal worden op geladen. In principe kunnen ouders via het systeem ook contro leren wat zoon- of dochterlief in de pauze heeft gekocht. Volgens Droppert is er nog niet besloten of deze functie ook wordt geacti veerd. Vandaag wordt de kantine be mand door drie tweede klas- sers. „Ik vind het echt hartstikke leuk", zegt Marcel Verschoor (14). „Drie keer in de week maken we 's ochtends dingen als koeken en broodjes gezond. Als je wil, kun je je ook opgeven om in de pauze te verkopen. Ik vind dat wel leuk om zo'n massa in de pauze op je af te zien komen." Het maakt hem niet veel uit of hij in zijn 'eigen' kantine werkt, of die van de havo/vwo. „Daar verkopen we al leen veel meer soep. En heel veel koffie." Volgens Droppert worden daar meer broodjes verkocht. „Oudere leerlingen nemen minder Met een zakje paprikachips in de ene en de PieterZeemankaart in de andere hand loopt eersteklasser Esmee de Regt (12) net weg bij de balie van de kantine. „Eigenlijk is het voor een vriendinnetje", zegt ze. Zelf heeft ze ook wel een chip kaart, maar die heeft ze nog nooit gebruikt. „Ik moet 'm nog active ren", zegt ze. vaak brood van huis mee." Ook de 'collega's' van Marcel, Mariël van der Meer en Chantal Engels, vinden het leuk om in de pauze achter de balie te staan. Mariël: „Het is ook leuk dat we el ke dag een verrassing hebben. Nu zijn dat zelfgemaakte roze koeken, die kosten vijftig cent." Eerder dit jaar maakten ze bijvoorbeeld bo lussen en roombroodjes. „Meneer Droppert kan zijn laptop op het systeem aansluiten, zodat er knop pen met die producten op het scherm komen", wijst Marcel op het aanraakscherm. Niet alleen de leerlingen die geko zen hebben voor de richting con sumptief werken in de kantine. Ook de eerstejaars vmbo'ers mo gen als oriëntatie een paar keer meedraaien. Droppert: „Op zulke dagen maken we minder moeilijke dingen, zoals sandwiches." Leerlingen die de verplichte maat schappelijke stage moeten lopen, kunnen binnenkort ook diensten draaien in de schoolkantine. „Dit gaat echt veel sneller dan vroe ger bij de Stadsbakkerij", vindt To- mas Bom (15). „Soms moest je wel een kwartier wachten." Nu zijn me deleerlingen de snacks en koeken klaarmaken, vindt hij het ook nog lekkerder. „Mijn ouders zetten geld op de kaart, meestal 20 euro. Daar doe ik een week of twee mee, soms wat langer." categorie DVD's en games Seizoen 1 t/m 3 Geniaal portret van de New Yorkse reclamewereld in de jaren zestig. De veelvuldig bekroonde tv-serie Mad Men duikt in de levens, liefdes en ambities van een groep ongenadig competitieve mannen en vrouwen die bij een reclamebureau werken in de jaren zestig. De veelvuldige bekroonde serie is bedacht door Sopranos-schrijver Matthew Weiner. Engels gesproken, Nederlands ondertiteld. Speelduurca. 29 uur. Adviesprijs 119,95 'Exclusief 4,95 verzendkosten. j X BON MAD MEN SEIZOEN 1 T/M 3 l Hierbij bestel ik(sets) x 'Mad men seizoen 1 t/m 3' a 69,95* I Verzendkosten 4,95. Levertijd met bon 10 werkdagen. Levertijd webwinkel 5 werkdagen. Klantenservice: 0900-2021352 0,45 p.g.) Het is helaas niet mogelijk uw bestelling telefonisch I of per mail door te geven. VOORLETTERSVOORNAAM NAAMOM OV I ADRES I POSTCODEPLAATS 1 TELEFOON E-MAIL l GEBOORTEDATUM Hierbij machtig ik Buckeroo Payment Service om i.o.v. Wegener NieuwsMedia BV eenmalig het verschuldigde bedrag af te schrijven. I BANK/GIROREKENING I HANDTEKENING 1 Stuur de volledig, in blokletters ingevulde, bon in een envelop naar Webwinkel, o.v.v. 'Mad men seizoen 1 t/m 3", Postbus 1090,5004 BB Tilburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 46