de borrelnootjes Balkenende wil nog even rust, graag Vlaamse loods veroordeeld voor sluiting wegen stranding tanker bij Vlissingen ls uitgesteld 3 Hedwigepolder The perfect fit! Week! Armani Jeans bij Delscher Goes commentaar Tax voor Beatrix Ook Biervlietse door naar halve finale Miss Maxi woensdag 3 november 2010 'Uitgaan van je eigen kracht, praten over maatschappelijk verantwoord ondernemen, contacten leggen; dat gebeurt hier.' Jan Peter Balkenende, in zijn openingswoord van Contaeta 2010 Jan Peter Balkenende, hier geflankeerd door commissaris van de koningin Karla Peijs (r) verricht de officiële opening van de Contaeta - zijn eerste publie ke optreden sinds zijn aftreden als minister-president. foto's Rolf de Feijter De afspraak was al bijna vier maanden geleden gemaakt, toen premier Jan Peter Balkenende nog in functie was: Balkenende zou het openingswoord spreken. Gisteren was het eerste publieke optreden sinds zijn aftreden als minister-president, op 14 oktober. Betere promotie had de bedrijvenbeurs zich niet kunnen wensen. De voormalige premier wordt vanaf zijn verlate binnenkomst, om streeks kwart voor zes, belaagd door de pers. Tientallen fotografen uit binnen- en buiten land, televisie journalisten en vertegenwoordi gers van de schrijvende pers zwermen om de onverstoorbare Balkenende heen in de hoop op een pakkend citaat of, beter nog, het ant woord op de prangende vraag wat de volgende stap in zijn carrière zal zijn. Juist dat wil Balken ende niet, heeft de organisatie van de Contaeta tevoren nadrukkelijk gezegd. „Géén vragen over wat hij nu wil gaan doen." Onmiddelijk na zijn entree krijgt Balkenende een microfoon onder zijn neus en voor het oog van de draaiende camera's gaat het gesprek toch direct naar zijn afscheid als premier, wat hij daarna gedaan heeft en wat hij nog gaat doen. Balkenende verbergt eventuele irritaties en geeft welgemoed antwoord. Dat het eerst herfstvakantie was, en hij die lekker met zijn gezin heeft doorgebracht. Dat hij nu een kan toortje heeft gehuurd in Den Haag, en daar de dingen op zich af laat komen. Dan verlegt hij de focus naar de Contaeta: hij is hier om de be drijvenbeurs te openen, tenslotte. Hij steekt zijn praatje af, in afwachting van de Belgische minister-president Leterme, die even eens verlaat is. Niets dan lof voor de Contaeta, en ondertussen flitsen en draaien de camera's onophoudelijk. „Meneer Balkenende! Zou u even naar boven willen kijken?", roept een fo tografe die bovenop het podium geklommen is. Mannen met oortjes in kijken voortdurend waakzaam in het rond. Na een uur wordt het langzaam rustiger. De media hebben hun plaat jes, Balkenende loopt steeds ontspannener rond, neemt een biertje, een hapje. Om een uur of acht vertrekt hij weer. En nu, meneer Balkenende? „Even een paar maanden rust." Aantal bezoekers op de dinsdag. De organisatie hoopt in totaal 15.000 bezoekers te verwelkomen. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - De Vlaamse loods die juni 2009 betrokken was bij de stranding van de chemicaliëntan- ker Akti N op het strand voor de de Vlissingse boulevard, is door de rechtbank in Middelburg veroor deeld tot een voorwaardelijke boe te van 1500 euro, met een proeftijd van twee jaar. De uitspraak is opmerkelijk. Lood sen zijn officieel 'slechts' adviseurs van de gezagvoerders op de sche pen die ze begeleiden. De Middel burgse kantonrechter neemt daar principieel afstand van in zijn uit spraak over de stranding van de Akti N. 'Formeel was verdachte weliswaar geen gezagvoerder', stelt hij, 'maar de facto had hij de lei ding over de navigatie van het schip in de aanloop naar het ten laste gelegde feit'. Als extra argu ment voert de kantonrechter aan dat zeeschepen op de Westerschel- de verplicht zijn een loods aan boord te nemen. 'Die verplichting is in het leven geroepen om een veilige scheepvaart te bevorderen. De loods is immers bekend met het vaarwater. Gelet hierop zal de scheepsleiding, hoewel formeel hieraan niet gebonden, in het alge meen afgaan op de adviezen van de loods'. De officier van justitie had eerder een zwaardere straf geëist, een on voorwaardelijke boete van 3000 eu ro of veertig dagen gevangenis. De kantonrechter is tot een lagere straf gekomen, onder meer omdat de Vlaamse loods al 23 jaar actiefis en niet eerder bij een strafrechte lijk feit betrokken was. Hij stond ook 'onder een zekere druk' om de Akti N snel naar zee te loodsen en het schip bleek slechter ma- noeuvreerbaar dan de gezagvoer der had doen voorkomen. De rech ter heeft verder laten meewegen dat de (fotogenieke) stranding niet heeft geleid tot schade of tot per soonlijk letsel. MIDDELBURG - De wegen in de Her togin Hedwigepolder blijven toe gankelijk voor het verkeer. De voorgenomen onttrekking ervan is opgeschort. Dat geldt eveneens voor andere voorbereidende werkzaamheden voor de ontpoldering van dit ge bied. Het dagelijks provinciebestuur ant woordt dit op vragen van Partij voor Zeeland-Statenlid lohan Ro besin. Het uitstel is het gevolg van het voornemen van het nieuwe kabi net toch een alternatief voor de ontpoldering van de Hedwige te zoeken. Ontdek de supervrouwelijke pasvorm van Armani jeans broeken. Deze week bij aankoop van een Armani jeans een leuke attentie kado! DELSCHER, Grote Markt 11-13, Goes De leden van het Ko ninklijk Huis hoe ven geen belasting te betalen. Dat is vol gens Geert Wilders niet te recht. En daarom plaatst de PW het onderwerp op de poli tieke agenda. Hoogleraar fiscale economie Peter Kavelaars mengt zich in het debat. Het ko ningshuis hoeft geen aparte re geling te hebben, want de basis van ons rechtsstelsel is dat ie dereen gelijk is, zo redeneert Kavelaars. Dat is een wat curieu ze motivatie. De bijzondere po sitie van het koningshuis is im mers in de grondwet veran kerd. Om de Oranjes te verplich ten tot het betalen van belas ting is een aanpassing van de Grondwet noodzakelijk. Dat lijkt wat overdreven. Als de po litiek van mening is dat het Ko ninklijk Huis wel wat in kan le veren, dan kan dat veel simpe ler. Namelijk door de toelages te verlagen. De vraag over dit privilege van de Oranjes lijkt dan ook een verhulde vraag over de legitimiteit van de bij zondere positie van het ko ningshuis. Die verhulling is niet goed voor de zuiverheid van de discussie. BIERVLIET - De regio Zeeland is in januari 2011 door twee volle scho nen vertegenwoordigd in de natio nale Miss Maxi Verkiezing. Gisteren meldde de krant al dat Mirjam Gabriëlse uit Middelburg tot de halve finale is doorgedron gen. Door een misverstand werd aanvankelijk gemeld dat zij de eni ge Zeeuwse zou zijn, maar ook Alyssa 't Hart uit Biervliet gaat door. In de halve finale strijden achttien volslanke vrouwen (vanaf maat 46) om de titel Miss Maxi Ne derland. Op 20 maart 2011 is de grand finale in Heemstede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3