Netwerken tussen Nieuw, op de Contacta 2010: het Exclusief-pavil- joen. 't Spennekot ver koopt streekproducten, er staat een prachtig servies met ingebak ken Zeeuws Wapen en even ver derop een klein model vliegtuig, ter plekke kan een reis naar Enge land worden geboekt en John Sie- merink van watersportwinkel De Zuidschor in Wolphaartsdijk heeft in zijn stand een complete sloep neergezet (36.000 euro). GS hebben vragen over kerncentraleplan ERH Oedipus woensdag In Goes werd gisteren de 24e editie van de netwerkbeurs Contacta geopend, met als thema: 'Duurzaam Ondernemen in Techniek'. woensdag 3 november 2010 door Ernst Jan Rozendaal In 1988 ben ik afgestudeerd op het werk van Harry Mulisch. Ik móet dus wel een stukje toevoegen aan de stort vloed van verhalen die sinds zijn overlijden is verschenen. Daarin wordt hij beschreven als het pro totype van De Schrijver, de maat der dingen, een onaantastbaar ge nie. Het klinkt een beetje pedant, maar ik wil juist vertellen hoe ik Mulisch op een fout betrapte. Mijn scriptie ging over Het seksuele bolwerk (1973). Mulisch verhaalt daarin over Wilhelm Reich, een obscure navolger van de beroem de Oostenrijkse psychiater Sig- mund Freud. Door Mulisch' bron nen te onderzoeken, wilde ik aan tonen hoe schitterend hij histori sche feiten wist te gebruiken om een eigen universum te creëren. En toen stuitte ik op de fout. Mulisch schrijft in Het seksuele bol werk dat Freud op 15 oktober 1897 bericht over zijn ontdekking van het Oedipuscomplex (instinctief willen zoons met hun moeder sla pen en hun vader vermoorden) 'en dat een week later zijn vader inderdaad sterft.' COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar- €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) D ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) <ps) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 Naam Straat m/v Woonplaats Telefoonnummer Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig oin met persoonsgegevens. In het colofon Velt u na CONTACTA 2010 Een prachtig gegeven voor een ro manschrijver, ware het niet dat Freuds vader een jaar eerder was gestorven. Ik zou het bij een aardi ge passage in mijn scriptie heb ben gelaten, als Mulisch niet pre cies op dat moment - april 1988 - zijn fout herhaalde in een toe spraak die onder de titel Oedipus als Freud werd afgedrukt in de Volkskrant. Ik schreef de krant een briefje waarin ik de grote schrijver op zijn fout wees. Het werd niet geplaatst, maar in de la tere boekuitgaven van Oedipus als Freud was de zin veranderd in: 'Een jaar eerder was zijn vader in derdaad gestorven.' Terugkijkend zie ik het als een armzalige poging tot vadermoord door een letterenstudentje. Wat had ik verwacht? Dat de literator die wist hoe de compositie van de wereld in elkaar zat en die kort daarop de hemel zou ontdekken mij een kattenbelletje zou schrij ven met: 'Sorry Ernst Jan, ik, Har ry Mulisch, had het mis'? Zo'n briefje zou nu waarschijnlijk meer waard zijn dan het manu script van De Aanslag. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Geraldine Wijffels van Lievens Com municatie: „Je moet zorgen dat er iets te beleven is in een stand, de boodschap speels brengen." door Ondine van der Vleuten Marsjel Leonhart van schoorsteenve gen] 't Zanddorp: „Dit is voor ons de eerste keer. Wij wilden laten zien dat we nu ook kachels verkopen." „U kunt met pin betalen, hoor!" Contacta 2010 kenmerkt zich door een frisse aanpak. Er zijn aanspre kende gastsprekers als Jan Peter Balkenende, die de beurs gisteren opende, Jort Kelder en Hein Verg eer. En er is gekozen voor aanscher ping van de formule. Particulieren kunnen er niet meer heen. Mark Sarneel van Meijling en Sarneel Notarissen in Kruiningen vindt het prima: „Vorig jaar zag ik nogal wat bezoekers die alleen maar on gelimiteerd spullen in tasjes stop ten en bepakt en bezakt weer naar huis gingen. Nu is er een onder grens gesteld voor de leeftijd en moet je ingeschreven staan bij de Kamer van Koophandel." Ondernemers onder elkaar: zaken doen, dat is waar het allemaal om draait op de business-to-busi- ness-beurs. Het notariskantoor staat al voor het tiende jaar op de beurs. „Waarom je er moet zijn? Wat het je oplevert? Dat is moei lijk meetbaar. Het draait vooral om naamsbekendheid en het her nieuwen van contacten. Ie ziet veel mensen uit het bankwezen, veel accountants. En nu promoten we Digizeker, een manier om je wachtwoorden en digitale nalaten schap veilig te stellen." Bij de stand van Eyke Hogen- doorn uit Terneuzen staat Theo Cornelissens bij de tafel met pen nen en nootjes. „Het levert wel eens nieuwe klanten op, maar dat is eigenlijk bijzaak. Het gaat erom dat je je klanten eens op een ande re manier ziet. Je kunt eens bijpra ten, handen schudden, dingen waar je geen tijd voor hebt als je ze op de werkvloer ziet en ieder een druk is." En, voegt Geraldine Wijffels van Lievens Communicatie toe, Con tacta is goed voor je naamsbekend heid. „In deze economisch slechte re tijden moet je als bedrijf echt de klanten opzoeken, je product on der de aandacht brengen. En niet zomaar in een stand met een pos ter en borrelnootjes staan; dat werkt niet." Deelnemers aan de beurs konden dit jaar vooraf een MIDDELBURG - Energy Resources Holding (ERH) moet haar plannen voor een kerncentrale bij Borssele beter onderbouwen. De provincie vindt dat nut en noodzaak en de economische aspecten van deze nu cleaire stroomfabriek goed uit de doeken moeten worden gedaan in het milieueffectrapport. In een reactie op de mededeling van ERH om een kerncentrale te willen bouwen, merkt het dagelijks provinciebestuur op dat nauwelijks aandacht wordt besteed aan nut en noodzaak van een tweede kerncen trale. ERH heeft aangegeven dat door de bouw van nieuwe centra les inmiddels in ruim voldoende Theo Cornelissens van Eyke Hogen- doorn: „Op de werkvloer is nooit tijd om een praatje met je klanten te maken. Hier kan dat wel." workshop volgen met tips voor de presentatie en desgewenst ook een 'coaching op maat'. „Zeker voor herhaling vatbaar", zegt Rob Scharff van de organisatie. Opval lend is het grote aantal bedrijven van buiten Zeeland (Brabant en België). „Ik denk dat de verhou ding nu 75/25 is", schat Scharff Volgend jaar wordt de Contacta in ieder geval heel bijzonder, omdat dan het 25-jarig jubileum wordt ge vierd. www.contacta.nl Professioneel stoelmasseur Janet Ha- ge neemt Jacco van Boven van Zee land Business Media onder handen, waarmee ze een stand deelt. mate aan de Nederlandse vraag naar elektriciteit kan worden voor zien. Dat leidt tot de vraag van pro- vinciewege waarom een kerncen trale dan op korte termijn nodig is. GS achten met name een economi sche onderbouwing van de beteke nis van een kerncentrale voor Zee land en in bredere zin voor Neder land van belang. Ook betwijfelen ze of het hoogspanningsnet in Zee land er wel op toegerust is om alle opgewekte elektriciteit af te voeren. ERH, een onderneming van de voormalige aandeelhouders van energiebedrijf Essent, heeft haar plannen in september bekendge maakt. Bovenstaande foto is van Ankie Veij- gen-Van Leersum. Zet ook een foto in een album op www.pzc.nl/foto Zelfwaren we met de videocamera bij de optakeling van Michiel. Bekijk het resultaat op www.pzc.nl STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2