zeeland 121 de verzorgingsstaat' Trouvaille al 25 jaar een succes PZC als coördinator Mantelzorg Sluis bezuinigt op hoeveelheid kerstbomen De Waal Baantjer www.pzc.nl/webwinkel woensdag 3 november 2010 Z PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 14.00 uur: Bieden, jokeren, rummicub; SAS VAN CENT - De Regenboog, 14.00 uur: Kaarten bieden en jokeren; St.Albert, 14.00 uur: Verschillende hand werken, vrij biljarten; SINT JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Volksdansen, gymnastiek, biljartles, bloemschikken; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Kaarten; SLUISKIL - Meulengat, SWO 13.30 uur: Biljarten, gymnastiek, volksdansen; TERNEUZEN - De Veste, 9.15 uur: Volks dansen; 9.30 uur: Jeu de boules;13.00 uur: Biljarten; Sporthal de Vliegende Vaart, 9.30 uur: Volksdansen; Steunpunt de Wielingen, 17.00 uur: Mind fulness; Dansschool Kiel, 13.45 uur: Dansen 50+; Ter Schorre, 14.00 uur: VOGELWAARDE - Wijksteunpunt aan de Wilgenstraat, 14.00 uur: Ouderensoos; ZAAMSLAC - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal. SLUIS - Sluis zet dit jaar nog maar zestien in plaats van dertig kerstbo men op diverse plaatsen in de ge meente. In zestien dorpen en stad jes wordt in de tweede week van december - na Sinterklaas - een boom opgezet. Grotere plaatsen als Breskens, Oostburg en Sluis moeten het met één boom (voorheen twee) doen en in buurtschappen als Nummer Een komt dit jaar geen boom. Sluis bezuinigt op die manier enke le duizenden euro's. In vier jaar tijd krijgen alle bomen nieuwe led-verlichting. De oude kerst boomverlichting, niet meer te krij gen en minder duurzaam, heeft het veelal begeven. Theo Steijaert en Paula Buit in hun galerie. Het werk van Theo hangt aan de wand. foto Peter Nicolai door Monique den Hamer TERNEUZEN - Wie Trouvaille aan de Axelsestraat in Terneuzen bin nenwandelt, ziet bijna geen ver schil met vijfentwintig jaar gele den. Op de schilderijen na dan. Al thans, zo leren de foto's van be waarde krantenknipsels. Op 1 november 1985 startten Theo Steijaert (60) en zijn vrouw Paula Buit (54) de galerie, lijstenmakerij en het atelier onder de naam Trou vaille. Dat is al vijfentwintig jaar een succes. „Het is hard werken in de kunstwereld, maar dat weet lang niet iedereen. Dat komt, denk ik, doordat de kunststukken vaak de weg verbloemen die er aan vooraf is gegaan", zegt Theo. In 1990 is ook Paula fulltime in de zaak komen werken. Daar is een duidelijke rolverdeling te vinden, want 'elkaar voor de voeten lopen, werkt niet'. Theo is beeldend kunstenaar en ook lijstenmaker. Paula staat in de zaak. Ze adviseert de klanten over het inlijsten van werken, geeft uit leg over kunst in de galerie en houdt de administratie op orde. Vijfentwintig jaar geleden was Trouvaille, 'creatieve vondst', de eerste in Nederland met een voor Theo en Paula vanzelfsprekende fi losofie. Paula: „De galerie, lijsten makerij en het atelier horen bij el kaar. Die kun je niet gescheiden zien. Het is een driepoot waarin de drie pijlers Trouvaille vormen." In de galerie hangt onder meer werk van Theo zelf Het werk dat hij nu maakt, lijkt niet meer op hetgeen hij een kwart eeuw gele den maakte. „Door de jaren heen is er van alles veranderd in de we reld om ons heen. En daarin veran der je zelf mee. Bijna elke begin nende kunstenaar schildert of te kent in het begin dingen die erg dicht bij de realiteit liggen", vertelt Theo. De manier van werken verandert bij veel kunstenaars. Zo ook bij Theo: „Vroeger kwam ik al schilde rend tot een eindresultaat. Toen was het een zoektocht op het doek, nu zijn het beelden die beïn vloed zijn door tijd en geest." In de lijstenmakerij gaan hele an dere dingen om. Paula: „Het aan bod in de lijstenmakerij is enorm divers. Het gaat altijd om werken die waardevol zijn: in geld of in herinnering van de klant. We be handelen alles met zorg, een kwes tie van respect hebben voor de mensen." onze vrijwilligers tijd vrij kan ma ken." Voor die laatste groep is overigens volgens De Bruijn en Vansteenkis- te steeds vaker een rol weggelegd. „Twintig jaar geleden kwam dat al leen voor bij ongetrouwde men sen, die verder geen enkele familie meer hadden. Tegenwoordig komt het steeds vaker voor dat mensen geen mantelzorger hebben. Niet omdat er geen kinderen zijn, maar omdat die bijvoorbeeld ooit voor studie en daarna werk zijn wegge trokken uit de streek." Curamus is niet de enige organisa tie in de gemeente Hulst met aan dacht voor de mantelzorger. „We werken goed samen met de ge meente en het steunpunt Mantel zorg van de Stichting Welzijn Hulst", vertelt De Bruijn. Op de Dag van de Mantelzorg zijn de mantelzorgers van de cliënten van af 14.30 uur welkom op een gezelli ge middag. Daar is ook een kennis making gepland met de mantel zorgcoördinator. Steunpunt Mantelzorg zet op de Dag van de Mantelzorg meer dan vijfhonderd mantelzorgers met een blijk van waardering in het zonnetje. Volgens coördinator Pe tra Vinke van het steunpunt is dat aantal maar een fractie van het to taal aantal mantelzorgers in de ge meente. „Volgens onderzoek zou den er in onze gemeente tussen de 3600 en 5800 mantelzorgers moeten zijn. Zorgen voor de naas te wordt vaak stilzwijgend gedaan en vanzelfsprekend gevonden, dus zijn vele mantelzorgers bij ons nog onbekend." De Dag van de Mantelzorg is een goede gelegenheid om meer man telzorgers boven water te krijgen. Vanaf vrijdag worden in de ge meente Hulst zogenaamde Loes- je-posters opgehangen om de aan dacht te vestigen op deze groep. Mensen die zelf mantelzorger zijn, of iemand kennen die minimaal vier uur per week langdurig voor een ander zorgt, kunnen altijd con tact opnemen met het steunpunt dat ondergebracht is bij SWH in de Lange Bellingstraat in Hulst. Het steunpunt houdt mantelzor gers op de hoogte van relevante wet- en regelgeving voor mantel zorgers en krijgen uitnodigingen voor themabijeenkomsten en ont spannende activiteiten. hoofd dat op die manier de collec tieve kosten worden gedrukt", vult manager marketing en particuliere zorg van Curamus, lan Vansteen- kiste, aan. „Dat wordt wel eens de afbraak van de verzorgingsstaat ge noemd, maar ik zou liever zeggen dat het gaat om de afbraak van de vetrand van de verzorgingsstaat. We blijven namelijk een vangnet houden. We blijven goede zorg le veren, alleen groeien de bomen wat voorzieningen betreft niet meer tot in de hemel." Volgens De Bruijn is haar werk er onder meer op gericht om in ge sprek met de familie afspraken te maken welke taken ze wel en wel ke ze niet meer kunnen of willen uitvoeren bij de verzorging van hun dierbare. „Anders zijn ze voor de extraatjes afhankelijk van het moment dat iemand uit de profes sionele hulpverlening of één van midden mantelzorgcoördinator Liesbeth de Bruijn. foto Peter Nicolai Drie heerlijke detectives in één pakket Dit exclusieve pakket bevat drie van de beste verhalen van deze twee schrijvende Amsterdamse politiemannen! Inclusief de nieuwste en onlangs verschenen titel. Een rus in de Jordaan Een lijkin de kast Diefin de nacht Een must have voor de ware detective liefhebber! Uitvoering paperback, 496 pagina's Lezersprijs 24,95* exclusief 4,95 verzendkosten -2^—r WEBWINKEL categorie boeken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 29