'Die French Coffee na afloop is nergens 18 Het was liefde op het eerste gezicht Bevrijding van met bloemen Stomme film met live begeleiding almanak Aanpak woensdag 3 november 2010 BEVRIJDINCSMARS Jo van den Broeke (74) doet voor vijfentwintigste keer mee aan tocht tussen Hoofdplaat en Knokke door Martijn de Koning Vierentwintig badges herinneren aan even zoveel deelnames aan de Bevrijdingsmars. ]o van den Broeke (74) uit Oostburg heeft ze allemaal be waard. Komende zondag is ze voor de 25e keer deelnemer aan de jaarlijkse wandeltocht tussen Hoofdplaat en Knokke. De eerste keer was in 1983. „Ik ben begonnen omdat mijn moeder re gelmatig meedeed. Ik vond dat knap, en dacht: 'dat kan ik nooit'. Gewoon eens proberen, zei mijn moeder. Dat heb ik gedaan. Toen was ik verkocht." Ze liet tussendoor weliswaar een paar keer verstek gaan, maar meldt zich waar mogelijk toch nog steeds elk jaar in Hoofdplaat. De leuke sfeer en het mooie landschap blij ven trekken. De achterliggende ge dachte van de tocht, het vieren van de bevrijding van de streek, geeft er een extra dimensie aan. „Ik heb de oorlog en de bevrijding bewust meegemaakt", geeft Jo aan. „Onwillekeurig moet je daar toch wel eens aan denken." Andere familieleden sloten door de jaren heen wel eens aan. Haar Jo van den Broeke heeft prima wandelschoenen om de Bevrijdingsmars mee te lopen. „Vroeger liep ik op gewone schoenen. Toen had ik wel eens een blijntje, hoor." foto's Peter Nicolai Gemengde gevoelens over heersten in de west- Zeeuws-Vlaamse dorpen toen die in het najaar van 1944 door de geallieerden werden be vrijd. Tweeduizend soldaten en ruim zeshonderd burgers kwamen tijdens de wekenlange gevechten in de regio om het leven, en een aantal dorpen was bijna compleet met de grond gelijkgemaakt. Komende vrijdag en zondag wordt op verschillende plaatsen de bevrij ding herdacht. Vrijdag om 15.15 uur gebeurt dat bij de monumen ten in Eede. Jaap Sala, burgemees ter van Sluis, en Danny Lannoy van de Heemkring Cnocke is hier houden een toespraak, en er wor den kransen gelegd. Om 16.30 uur volgt een plechtig heid bij het oorlogsmonument aan de Groote Markt in Sluis. Ook hier zijn toespraken en bloemen. Ook worden de namen van 64 oor- zaamslag - Pianist Yvo Verschoor geeft zaterdag in het Podium van Zaamslag een bijzonder concert, zoals mensen dat begin twintigste eeuw meemaakten. Hij begeleidt een aantal stomme films live op de vleugel. Een programma van korte films met komieken uit de begintijd van de film. Aanvang 20.00 uur. Tip? redactie@pzc.nl Die jonge Vlissingse wil graag met mensen werken. Liefst in een positie waarin ze het verschil kan maken tussen problemen en ellende, én pro blemen en ellende en de oplossing. Ze volgt nu een opleiding tot dienst verlener in Goes. Daar wordt haar bijgebracht hoe het maatschappelijk verkeer in elkaar steekt, oefent zij so ciale vaardigheden en leert zij plan nen van aanpak maken voor de zoe kende ziel die het niet meer ziet zit ten. Zo kreeg ze de opdracht een dienstverleningsplan te maken voor een meisje dat ten onrechte ontslag kreeg. Heftig, besloot zij, en greep de telefoon: „Mam, weet jij wat ik moet adviseren Ja hoor. Dat wist mam: „Schrijf maar op. Stap 1: Bel je moeder...." Adriaan en Jo zijn beiden gezond en doen het liefst alles zelf, vooral de boodschappen en het koken geeft Jo niet uit handen. foto Peter Nicolai axel - Gewoon op een zaterdag avond in het café was het liefde op het eerste gezicht tussen Adriaan Schuitvlot (84) en Jo Schuit- vlot-Oppeneer (80) uit Axel. Een jaar later trouwden de twee, nu zestig jaar geleden, en kregen al gauw hun eerste kind. Er volgden er nog zes. Adriaan werkte eerst in de landbouw. „Dat was hard wer ken. Ik heb het 34 jaar gedaan. Toen de boer met pensioen ging, ben ik naar de gemeente gegaan voor ander werk. Uiteindelijk ben ik nog 18 jaar stratenmaker ge weest. Dat was ook geen leuk be roep, maar er moest brood op de plank komen", vertelt Adriaan droogjes. Jo heeft thuis altijd voor kinderen en man gezorgd: „Nou, daar had ik mijn handen aan vol!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 26