Michiel laat zich niet zomaar van zijn i8| ::ee!and Mad men Waar is het loden kistje? ZEEHELD Standbeeld van Michiel Adriaanszoon de Ruyter verlaat Vlissingen voor opknapbeurt www.pzc.nl/webwinkel woensdag 3 november 2010 1 w De lege sokkel. Deze gaat naar het Muzeeum. Michiel krijgt een nieuwe. door Maurits Sep Ha, dat hadden ze ge dacht. Eventjes Michiel van zijn voet stuk tillen. Alsof dat zomaar gaat! Onver zettelijk als mens, onverzettelijk als beeld. Standvastig. Nog zo'n eigenschap waar Michiel Adriaanszoon de Ruyter om bekendstond. Gewich tig bovendien. En het geldt alle maal ook zijn standbeeld op de Boulevard de Ruyter. Maar deze slag was voor de admi raal natuurlijk op voorhand al ver loren. Zijn standbeeld moest van zijn sokkel. Dat het uren langer duurde dan gedacht, kon daaraan niks veranderen. Zowel beeld als sokkel is dringend aan een opknap beurt toe en moet dus even weg uit Vlissingen. Om acht uur gisterochtend begon de demontage van het beeld. „We wisten wel dat het lastig zou wor- den", zei woordvoerster Mirjam Jongejan van de gemeente Vlissin gen. Rond half tien werd het beeld voorzichtig van de sokkel getakeld. „Het bleek toch behoorlijk zwaar. Hoe zwaar precies, wisten we niet. Daar waren geen gegevens van. Dus daar kwamen we langzaam achter." Er moest een nieuwe, sterkere kraan gehaald worden om Restauratie Het standbeeld, de hekken en de kanonnen worden gerestaureerd door smederij Oldenhave in Vor- den. Slotboom Steenhouwers in Win terswijk maakt een nieuwe sokkel; de oude gaat naar het Muzeeum in Vlissingen. Het volledige project kost 450.000 euro. Het ministerie van Defensie draagt 45.000 euro bij. De gemeen te betaalt de rest. het beeld te verwijderen. Die kraan was standby. „De kraan die er was, had het net aan gekund, maar het risiso was te groot", zei Jongejan. Uiteindelijk was Michiel tegen twee uur in de middag van zijn voetstuk gehaald. Het standbeeld is staand op een dieplader naar de Achterhoek ver voerd. „We konden het niet neer leggen, want juist de achterkant, de mantel van Michiel, was het zwaarst beschadigd. Als je hem neer zou leggen, zou hij nog ver der kapotgaan", verklaarde Jonge jan. „Het beeld was er zelfs nog slechter aan toe dan we dachten." Een jaar lang zal Michiel wegblij ven. Vanaf 15 april 2011 worden sokkel en standbeeld weer opge bouwd. Intussen moeten de Vlis- singers zich behelpen met een plat te beeltenis van hun held. Op het Keizersbolwerk komt een stellage met de afbeelding van het beeld. bekijk de video op www.pzc.nl Het standbeeld van Michiel de Ruyter werd in 1894 geplaatst op de boule vard. foto Collectie Gemeentearchief Vlissingen Het gedwongen vertrek van Michiel de Ruyter maakt het mogelijk een oud ver haal op waarheid te controleren. Onder de sokkel zou namelijk een loden kist liggen met daarin twee oorkondes: één uit 1841, toen het beeld van Michiel op zijn eerste plek werd gezet (het De Ruyter- plein) en een uit 1894, toen hij ver huisde naar het Keizersbolwerk. „Die kist moet nu tevoorschijn ko men", zegt Ad Tramper van het Gemeentearchief Vlissingen ver wachtingsvol. De oorkondes herin neren aan de aanwezigheid van ko ning Willem II bij de 'plechtige ontblooting' van het beeld in 1841, en bij die van koningin Emma en prinses Wilhelmina in 1894. Ko ning Willem I was ook al erg ge charmeerd van De Ruyter en had meebetaald aan de totstandko ming van het standbeeld, dat toen 15.000 gulden kostte, aldus Tram per. „In die tijd, net na 1830 en de afscheiding van België, was sprake van een sterk nationalisme en een hang naar het verleden. Daarom werden oude helden afgestoft." De admiraal wordt van zijn voetstuk gehaald. Seizoen 1 t/m 3 Geniaal portret van de NewYorkse reclamewereld in de jaren zestig. De veelvuldig bekroonde tv-serie Mad Men duikt in de levens, liefdes en ambities van een groep ongenadig competitieve mannen en vrouwen die bij een reclamebureau werken in de jaren zestig. De veelvuldige bekroonde serie is bedacht door Sopranos-schrijver Matthew Weiner. Engels gesproken, Nederlands ondertiteld. Speelduurca. 29 uur. Adviesprijs €119,95 Lezersprijs 69,95* "Exclusief 4,95 verzendkosten. categorie DVD's en games X BON MAD MEN SEIZOEN 1 T/M 3 Hierbij bestel ik(sets) x 'Mad men seizoen 1 t/m 3' a 69,95* Verzendkosten €4,95. Levertijd met bon 10 werkdagen. Levertijd webwinkel 5 werkdagen. Klantenservice: 0900 - 2021352 0,45 p.g.) Het is helaas niet mogelijk uw bestelling telefonisch of per m3il door te geven. VOORLETTERS VOORNAAM NAAMOM OV adres POSTCODE PLAATS TELEFOON E-MAIL geboortedatum' Hierbij machtig ik Buckeroo Payment Service om i.o.v. Wegener NieuwsMedia* BV eenmalig het verschuldigde bedrag af te schrijven. BANK-/GIR0REKENING HANDTEKENING Stuur de volledig, in blokletters ingevulde, bon in een envelop naar Webwinkel, o.v.v. 'Mad men seizoen 1 t/m 3', Postbus 1090,5004 BB Tilburg. De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Op alle informatie die u aan ons verstrekt is de Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing In het colofon van de krant en op www pzc.nl Ueft u nadere informatie aan WEBWINKEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 20