Vrouwen raken zetels Congres kwijt korting land 19 op uw treinreizen 'Er is niets patserigs aan de Air Sarko One' Gijzeling eindigt in bloedbad Krater slokt auto op Vulkaan op IJsland staat op uitbarsten Moord op straat Weer eruptie Merapi Voordeelurenabonnement dinsdag 2 november 2010 door onze correspondent Cees van Zweeden BERLIJN - Als een dief in de nacht slokte een metersdie- wond geraakt door het voorval. Het was niet de eerste pe krater gisternacht middenin een woonwijk een auto keer dat spontaan een krater ontstond in de buurt van zie onze website:buitenland op in de Duitse stad Schmalkalden. Het gat is 40 meter Schmalkalden. Enkele jaren geleden scheurde de grond Helikopterbeelden van de enor- lang en 30 meter breed. Helemaal beneden, 25 meter in een dorpje 40 kilometer verderop. In de streek wordt me krater in het Duitse stadje diep, ligt de auto. Volgens de politie is niemand ge- gegraven naar de grondstof potas. foto Jens Meyer/AP Schmalkalden. door onze correspondent Hanneke Keultjes Vrouwen stelen de show bij de verkiezingen voor het Amerikaanse Congres, Kan didaten als Christine O'Donnell, Sharron Angle, Meg Whitman, Nikki Haley en Carly Fiorina krij gen meer aandacht dan mannen. Opvallend: het zijn allemaal Repu blikeinen. Een recordaantal van meer dan 160 vrouwen strijdt van daag om een zetel in het Congres of voor een positie als gouverneur. In tegenstelling tot voorgaande ver kiezingen is niet de Democrati- Reykjavik - Het lijkt erop dat de vulkaan Grimsvotn op IJsland steeds heter wordt en mogelijk bin nenkort tot uitbarsting komt. Dat hebben wetenschappers gisteren gezegd, nadat grote hoeveelheden water wegstroomden van onder de gletsjer die bovenop de vulkaan ligt. De Grimsvotn ligt onder een 200 meter dikke ijslaag van de Vatnajo- kull-gletsjer in het zuidoosten van IJsland. De vulkaan is zeer actief en kwam niet alleen in 2004, maar ook in 1996 en 1998 tot uitbars ting. In 2004 raakte het Europese vliegverkeer daardoor ontregeld. Eerder dit jaar strandden miljoe nen passagiers door de grote aswol- ken die de IJslandse vulkaan Eyjaf- jallajokul uitbraakte. Landen in het noorden van Europa zagen zich gedwongen vliegtuigen dagen lang aan de grond te houden. sche partij hofleverancier, maar de Republikeinse. Dat is onmisken baar de invloed van de Republi keinse Sarah Palin, stelt politico loog Jennifer Lawless, directeur van het Instituut voor Vrouw en Politiek in Washington. „Vrouwen zagen haar in 2008 als kandidaat voor het vice-presidentschap en dachten: 'dat kan ik ook'." Van de huidige 90 vrouwen in het Congres is 75 procent Democraat. Volgens de peilingen gaat die par tij verliezen. Daardoor zullen ook veel vrouwen, gekozen in de slip stream van president Barack Oba- ma, hun zetel kwijtraken. En hoe- BRUSSEL In het Belgische Sint-Truiden heeft een man gisteren een vrouw op straat de keel doorgesneden. Voor bijgangers waarschuwden de hulp diensten, maar de vrouw bleek niet meer te redden. De man pro beerde daarop zelfmoord te plegen, maar dat mislukte. Hij is door de politie aangehouden, meldde de Vlaamse publieke omroep VRT. Een gijzeling in een katholieke kerk in de Iraakse hoofdstad Bag dad heeft aan zeker 52 mensen het leven gekost. Dat maakte het Iraak se ministerie van Binnenlandse Za ken gisteren bekend. Minstens 67 mensen zijn gewond geraakt. Iraak se veiligheidstroepen maakten zon dagavond een eind aan de gijze ling. Het is niet duidelijk of de gij zelnemers alle slachtoffers op hun geweten hebben. Mogelijk zijn er ook slachtoffers gevallen bij de ope- wel de Republikeinse vrouwen veel aandacht krijgen in de media, voorspellen de peilingen dat juist de meeste van hen het zullen afleg gen tegen hun Democratische te genstander, meestal een man. Het grote aantal vrouwelijke kandi daten betekent niet dat er na van daag meer vrouwen een zetel in het Congres zullen bezetten. Het Women's Campaign Forum, een onafhankelijke en onpartijdige stichting die vrouwelijke kandida ten advies geeft, heeft zelfs 'de noodtoestand' uitgeroepen omdat het aantal vrouwen voor het eerst in dertig jaar dreigt te dalen. JAKARTA De vulkaan Merapi op het Indonesi sche eiland Java doet zijn imago als een van de actiefste vulkanen ter wereld eer aan. Gisteren vond vol gens lokale media opnieuw een uit barsting plaats, die zwaarder was dan eerdere recente uitbarstingen. Voor zover bekend heeft de recente uitbarsting geen nieuwe slachtof fers gemaakt. ratie van de veiligheidstroepen. On der de doden zijn één priester en tien politiemensen. Onder de ge wonden zijn veel vrouwen. De soennitische aan Al Qaeda gerela teerde beweging Islamitische Staat van Irak (ISI) heeft de verantwoor delijkheid voor de actie opgeëist. De strijders eisten de vrijlating van enkele vrouwelijke extremisten. Na ongeveer vier uur van vruchte loze onderhandelingen bestorm den de veiligheidstroepen de kerk. Het hoofdkantoor in Washington heeft de deuren gesloten en alle medewerkers het land ingestuurd om campagne te voeren voor vrou wen - Democraten én Republikei nen. Want hoewel directeur Siob- han Bennett liever feministische kandidaten ziet, ziet ze 'honderd keer liever' een gekozen conserva tieve vrouw dan een conservatieve man. Bennett hoopt dat de voor spelde achteruitgang haar landge noten wakker schudt. „Als het gaat om politieke participatie van vrouwen, staan de VS op de negen tigste plaats, na landen als Afgha nistan." parijs - Niet elke wereldleider be schikt over een eigen jet. David Ca meron en Angela Merkel vliegen business class. Volgens diplomaten had Merkel haar Franse ambtge noot gewaarschuwd: een presiden tieel vliegtuig is geen goed idee als je impopulair bent. Maar afgelopen weekeinde koos een door Nicolas Sarkozy bestelde Airbus 330-220 het luchtruim voor een lange testvlucht. De pers doop te het toestel 'Air Sarko One', een woordspeling op de 'Air Force One' van de Amerikaanse president. Sar- ko's woordvoerder Luc Chatel had weinig op met geneuzel: „Er is niets patserigs aan een vliegtuig voor de leider van de vijfde groot macht in de wereld." Air Sarko One kostte 150 miljoen euro, acht keer zoveel als de twee bestaande presidentiële vliegtuig jes samen. De Airbus is tweede hands gekocht van een Caribische luchtvaartmaatschappij. Wat hem zo duur maakte, is de inrichting. Sarkozy, de kleinste leider sinds Napoleon, krijgt een bed van twee bij twee meter. Hij wilde volgens het blad 'Le Canard Enchainé' ook een immens bad, maar dat von den de technici te gevaarlijk. Bij he vige turbulentie zou het water over de rand kunnen klotsen en kortsluiting veroorzaken. Air Sarko One beschikt over een vergaderzaal, uitgerust met luchtfil- ters opdat de president sigaren kan roken. Er is ook een kleine opera tiezaal. Het toestel heeft een ra ketafweersysteem. Het beschikt ook over een communicatiesys teem dat Sarkozy in staat stelt kern raketten te lanceren terwijl hij rondjes draait boven de Eifeltoren. zie onze website:buifenland Een persiflage op Nicolas Sarko zy en zijn nieuwe vliegtuig BAGDAD 40% Bestel voor 6 november2010 op ns.ril/actie en ontvang eenrrs ig €10,- korting op het abonnement Het sbonnenvHtt is geldig as 9.00 uur "s ochtends en i, hetwttteod de helt dat; Ga mee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9