IO til ff If PI Stel je hebt last van staar. In welk zie kenhuis in Neder land word je dan het best geholpen? De nieuwe zieken- huisgids, Dr. Yep, wil een routeplan ner zijn voor de bes te zorg, voor elke specifieke aandoe ning. dinsdag 2 november 2010 W ^0*1 Zoek de kortste rou te van mijn huis naar het beste zie kenhuis voor mijn kwaal'. Dat is de opzet van de gisteren gepresenteerde zorg gids Dr. Yep. De gids laat via 'route planners' zien waar mensen met bijvoorbeeld staar, diabetes of spataderen het best terecht kun nen voor hün kwaal. Lijstjes die een oordeel geven over een ziekenhuis waren er al. Maar die ranglijsten (van Elsevier en het Algemeen Dagblad) geven slechts een algemeen oordeel over een zie kenhuis. Maar het zal de kankerpa tiënt een zorg wezen dat zijn zie kenhuis slecht scoort op knie-ope raties. Dr. Yep geeft daarom naast een al gemeen oordeel voor een hele reeks veel voorkomende aandoe ningen als diabetes, beroerte, heup- en knievervanging en diver se vormen van kanker tevens een overzicht van de meest geschikte ziekenhuizen. De gids is een initiatief van bewe gingswetenschapper en fysiothera peut Arjan Dokter, uitgever Ro nald Hofstede en neuroloog John Lebbink. Aan de teksten werkten zo'n zestig medisch specialisten mee. Het zijn doorgaans topex- perts op hun vakgebied. In het ruim 300 pagina's tellende boek werk worden 32 veel voorkomen de aandoeningen uitvoerig be schreven én welke behandelingen er mogelijk zijn. Ook vertellen pa tiënten in de gids hun persoonlij ke verhaal over een ziekenhuis. Die individuele ervaringen zijn ge anonimiseerd. Met 'routeplanners' krijgen patiën ten handvatten voor het vinden van de beste en nieuwste behan delmethoden, de beste ziekenhui zen en medische teams. Behalve 'Goed als in heldere taal wordt gezegd waar je terecht kunt' de aard van de aandoening wordt ook uitgelegd wat een patiënt zelf kan ondernemen vanaf het mo ment van de diagnose. Net als de Michelingids voor res taurants krijgen ziekenhuizen in Dr. Yep - 'de titel moest iets posi tiefs uitstralen', aldus uitgever Hof stede - sterren voor de geleverde zorg. De gids heeft daarbij geluis terd naar patiënten. Maar ook werd gebruikgemaakt van 'myste ry guests'; mensen die zich als fa milielid of vriend van de patiënt voordeden om de geboden zorg en het gesprek met de specialist te beoordelen. Ook werden openbare websites met patiëntenbeoordelin gen geraadpleegd, zoals die van In- depender.nl. Behalve de lijstjes ('ziekenhuis met laagste ziekteverzuim', 'beste topklinisch ziekenhuis') heeft de gids artikelen over zaken als donor registratie, plastische chirurgie, overgewicht en het verband tus sen geestesziekten en kunst. Per provincie kan de lezer zien hoe de ziekenhuizen daar presteren bij aandoeningen die variëren van een hartinfarct tot een liesbreuk, wat wordt aangegeven met plus jes. Hoe meer plusjes, hoe beter het ziekenhuis presteert. Uitgever Ronald Hofstede plaatst zelf al bij voorbaat kanttekeningen bij de ranglijst. „Bij de laatste drie verkiezingen tot beste ziekenhuis staan er in de top drie in totaal acht verschillende namen. Dat zegt genoeg." Hij heeft het eigen lijk niet zo op lijstjes. Informatie over ziekten en hoe dan te hande len, dat is voor hem veel belangrij ker. Om te komen tot een ranglijst van de beste ziekenhuizen worden de behandelingen van twintig aandoe ningen vergeleken. Dat is nog maar beperkt mogelijk. Sommige ziekenhuizen met verschillende lo caties kunnen bijvoorbeeld nog maar beperkt onderscheid maken tussen hun vestigingen. Volgend jaar verschijnen er behal ve een nieuwe Dr. Yep-gids ook magazines waarin telkens nieuwe aandoeningen worden besproken. Zo wil de gids steeds completer worden. De nieuwe zorggids kijkt ook naar beoordelingen van de Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ), de tevredenheid van patiënten, fi nanciële prestaties van een kliniek, de geleverde service en de mate waarin een ziekenhuis gegevens over de behandeling vrijgeeft aan een patiënt. Een van de zestig specialisten die aan de gids hebben meegewerkt is Elsken van der Wall, vooraan staand oncoloog. Zij droeg bij aan het hoofdstuk over borstkanker. Van der Wall: „Ik zie mensen met een multomap vol internetprints bij me binnenstappen, waar ze ook zelf geen weg meer in kunnen vinden. Overdaad aan informatie schaadt. Dan is het goed als in hel dere taal wordt gezegd waar je te recht kan en wat je mag verwach ten." Dr. Yep, 321 pagina's. 12,50 euro. De Zorggeverij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10