buitenland 19* 'We moeten doorgaan met leven' 't nauw na nieuw schandaal TERREUR Mensen zijn bang na zelfmoordaanslag in hart van Istanbul Politie maakt einde aan gijzeling Bagdad Deense Volkspartij wil ban Arabische zenders Bommen gevonden in Noord-lerland Dodental tsunami Indonesië loopt op PehJiva» maandag 1 november 2010 Hij heeft Istanbul in het hart geraakt, de man die zich gisteren op het Taksimplein opblies. 32 mensen raakten gewond. De angst is terug van weggeweest. door onze correspondent Jessica Maas De 59-jarige Osman Oztürk staat in de deur van zijn supermarkt, een kleine twintig me ter van het Taksimplein. Hij kijkt naar de zwaarbewapende agenten die de mensen tegenhouden. Nie mand mag het plein op. Veilig heidsdiensten inspecteren elke cen timeter. „Daar is net nog een bom gevonden", zegt Oztürk. 's Ochtends hoorde hij de knal toen een jonge man op een politie- busje afliep en zichzelf opblies. Oztürk wist meteen dat het goed mis was. Mensen renden in pa niek zijn straat in. Later volgden de ambulances: 32 mensen raakten gewond, onder hen vijftien agen ten. Een stuk verderop is het zie kenhuis. Hij schudt zijn hoofd. „Ik ben er ziek van." De angst sluipt zo zijn leven in. Hij is banger ge worden, zeker als het druk is. Ook Lelya Celikten, die dichtbij het plein een snoepwinkeltje runt, voelt de angst groeien. „Natuurlijk ben ik bang. Net als iedereen in de buurt. )e weet nooit wat er kan ge beuren. Maar we moeten door gaan, anders heb je geen leven." Ze wijst naar de kleine televisie bo ven de deur, die toont nogmaals hoe de gewonden deze ochtend werden weggebracht. Ze schudt haar hoofd. „Zon mooie zonnige dag en dan staat iemand op met deze plannen. Wat voor mens doet zoiets?"Toeriste Marjan Hart- lief uit Leeuwarden hoorde van een verkoper vlakbij het plein van de aanslag. „Hij was helemaal in shock. Getverderrie, denk je dan. De sfeer in de stad is ook totaal an ders." Haar moeder knikt. „Heel akelig", zegt ze. Wie er achter de aanslag zit, is nog niet bekend. Gisteren was het de laatste dag van een staakt-het-vu- ren van de PKK, de Koerdische ter reurorganisatie, die eerder ook zelf moordenaars gebruikte voor aan slagen. Een woordvoerder van de PKK zei gisteren echter niets van deze aanslag af te weten. Premier Recep Tayyip Erdogan veroordeel de de aanslag scherp. BAGDAD De Iraakse politie heeft gistera vond een einde gemaakt aan een gijzeling in een katholieke kerk in Bagdad. Gewapende mannen hiel den in de kerk enige tijd tientallen mensen vast „We hebben alle gijze laars bevrijd" aldus een woord voerder van de politie. Het Ameri kaanse leger, dat vanuit helikopters meekeek met de operatie, bevestig de dat. Volgens de bisschop van Bagdad eisten de mannen dat terro risten zouden worden vrijgelaten -9 die vastzitten in Irak en Egypte. KOPENHAGEN De Deense Volkspartij wil dat zen ders als Al Jazeera en Al Arabiya niet langer te ontvangen zijn in De nemarken. Leidster van de Volks partij, Pia Kjaersgaard, beschuldigt de zenders van haatzaaien tegen de Westerse maatschappij in migran- tengemeenschappen. De Volkspartij heeft als voorbeeld gediend voor de gedoogsteun die de PW in Nederland geeft aan het kabinet. BELFAST De politie van Noord-lerland heeft twee bommen onschadelijk ge maakt. Een van de explosieven. lag in een auto op een parkeerplaats van het vliegveld van Belfast. De laatste tijd is Noord-lerland weer ir steeds vaker het toneel van (mis lukte) bomaanslagen. De politie denkt dat dissidente re publikeinse groeperingen probe ren de vrede in het land te onder mijnen. JAKARTA Het dodental als gevolg van de tsu nami in Indonesië is opgelopen tot 449. Dat is gisteren van een offi ciële bron in het Aziatische land vernomen. Er staan nog 96 mensen te boek als vermist. Vorige week maandag overspoelde na een aardbeving een tsunami de afgelegen Mentawai-eilanden bij West-Sumatra. Golven van zeker drie meter hoog zaaiden dood en verderf. sinds het uitbreken van 'Ruby-ga- te', doen die van Bossi waarschijn lijk het meeste zeer. De 74-jarige premier van Italië ver dedigt zijn levensstijl en het recht zich te ontspannen met jonge vrouwen, maar heeft zich in een gevaarlijke hoek gemanoeuvreerd. Behalve van de oppositie krijgt hij forse kritiek van zijn vroegere kom paan Gianfranco Fini, de machtige werkgeversorganisatie en de katho lieke kerk. Komt Berlusconi er opnieuw mee weg? Heel Italië kent Ruby inmiddels van op internet circulerende fo to's, waarop ze te zien is als een sexy stoeipoes die erotisch danst in Milanese discotheken, lournalistieke vrienden van Berlus coni zouden haar naar de premier hebben doorgestuurd om diens avonden te veraangenamen. Hoewel ze zelf zegt geen seks met Berlusconi te hebben gehad, was ze present bij de seksfeestjes na af loop van een diner. Ruby zou geld en sieraden hebben gekregen van Berlusconi, die ze liefdevol omschrijft als 'een soort Charitas'. Gisteren zei minister Maroni van Binnenlandse Zaken dat de politie correct had gehandeld, maar een uur later ontkende een die nacht dienst doende kinderrechter dat ze had getekend voor opvang via Berlusconi. De soap wordt vervolgd, wellicht met nieuwe bekentenissen van Ruby, die vandaag achttien wordt. DELTA Ook uw bij'drage telt! Word vandaag ZeeuwsGroen met groene stroom van DELTA. Kijk op voor alle informatie, tips en adviezen over het besparen van energie en C02. - Een forensisch team van de politie in Istanbul onderzoekt de plek op het Taksimplein waar gisteren een bomaanslag - waarbij 32 gewonden vielen - heeft plaatsgevonden. foto Uygar Gultekin/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9